Zkusili jste Pratchetta?

26.11.2019
Jan Vondráček jako Sardelli. Miroslav Táborský jako Kateřín Štandlík.
Jan Vondráček jako Sardelli. Miroslav Táborský jako Kateřín Štandlík.

 O Zeměploše jste už asi slyšeli. Jedná se o svět, který je plochý a leží na hřbetech čtyř slonů, kteří stojí na želvě plující vesmírem. Zeměplocha Terryho Pratchetta je klasikou fantasy literatury. Některé možná zastraší množství knížek z tohohle světa. 

Mně osobně jedna chytrá osoba poradila, ať nezačínám Barvou kouzel, protože bývá dost náročná. Musím souhlasit. Barva kouzel má krásný jazyk a výborné popisy ale pro začátek je velké sousto. A s čím tedy začít? Co takhle Noční hlídka? Už první kapitola je plná akce a humoru. Velitel Samuel Elánius je bystrý a pragmatický muž, jehož suchý humor mě nikdy nepřestal bavit.

Pro mě to ale celé začalo Maškarádou. Lépe řečeno, divadelním představením Divadla v Dlouhé. Maškaráda čili Fantom Opery je výborně zpracovaná hra podle Pratchettovy knihy. Pratchett sám řekl, že se to tomuhle divadlu opravdu povedlo! Vtipná hra a úžasné herecké výkony. Nejlepší je, že ti, co s Pratchettovou tvorbou teprve začínají, nepotřebují k pochopení hry žádné předchozí znalosti. A ti, co jsou na Pratchetta odborníky, si užijí skvělé představení. 

Naďa Vicenová jako Bábi Zlopočasná, Hana Frejková v roli paní Plížilové a Jaroslava Pokorná v roli stařenky Oggové
Naďa Vicenová jako Bábi Zlopočasná, Hana Frejková v roli paní Plížilové a Jaroslava Pokorná v roli stařenky Oggové

Nechci vám všechno prozradit, ale věřte, že u téhle hry se zasmějete. Herci jsou úžasní a díky knižní předloze mají opravdu na čem stavět. Abyste měli představu o čem to je, vkládám oficiální text distributora:

"Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová, největší čarodějky Zeměplochy se vypravily užít si večer v ankh-morporkské Opeře, kde ve sboru zpívá jejich rodačka z Lancre a potenciální třetí čarodějka do správného počtu Anežka Nulíčková. V anhk-morporkské Opeře se ale dějí podivné věci, a to nejen v účetnictví. Zaměstnanci Opery padají mrtví z provaziště, lóže číslo 8 se nesmí prodávat, protože si ji pro sebe zabrala tajemná postava muže s bílou maskou na tváři a novopečený ředitel dostává podivuhodné dopisy od jakéhosi Ducha Opery.

Terry Pratchett se ve svém dalším humoristickém fantasy románu ze série Úžasná zeměplocha inspiroval slavným muzikálem Fantom Opery. Režisérka Hana Burešová ve své inscenaci operní prvky výrazně posílila, a tak je Maškaráda vynikající komedií nejen pro zasvěcené, tedy znalce Zeměplochy, ale i pro absolutní laiky v žánru fantasy, pokud mají povědomí o uměleckém žánru zvaném opera...

Maškaráda čili Fantom Opery volně navazuje na úspěšnou komedii Divadla v Dlouhé Soudné sestry. Na VII. ročníku Grand Festivalu smíchu získala Helena Dvořáková za postavu Anežky Nulíčkové cenu za nejlepší ženský herecký výkon a inscenace samotná pak titul Komedie roku 2006, neboť získala jak cenu odborné kritiky, tak cenu diváků."

Petr Varga jako Smrť
Petr Varga jako Smrť
Helena Dvořáková jako Anežka Nulíčková
Helena Dvořáková jako Anežka Nulíčková

Nemusíte se bát, předchozí hru Soudné sestry nemusíte znát. Kromě herečky Heleny Dvořákové si pozornost zaslouží v podstatě každý herec této hry, ať je to Naděžda Prchalová-Vicenová, Jaroslava Pokorná, Miroslav Táborský nebo Petr Varga. Maškarády se nebojte a podívejte se na ni. Obě hry jsou k dispozici na uložtu.cz. 

Povězte všem, co si o Maškarádě myslíte vy. A jestli máte nějakou oblíbenou knihu od Pratchetta, podělte se o ni s námi :) 

Artie Wiles