Život Rose a žárlivost

15.11.2019

2. část cyklu zaměřeného na povídku Další paralelní svět

Dolaďování detailů v Žralokovi a žárlivosti bylo zábavnou výzvou. Zajistit, aby do sebe pozměněné podrobnosti a příběhová linka zapadaly jako puzzle bylo nutností, ale jistá část mé osobnosti si to užívala až moc.

Předchozí článek byl věnovaný životu Rose Tylerové v paralelním světě po boku lidského Doktora. Po přenesení se do světa Sherlocka Holmese byla Rose zatčena policií. A pro policii bylo záhadou, že by žena ve středních letech měla být dívkou, která zemřela teprve nedávno. 

Ale co se stalo s původní Rose ze Sherlockova světa? Zemřela. Bylo jí devatenáct let a měla mozkovou mrtvici.

Proč by měla zemřít? Z pohledu psaní povídky je to zajímavý koncept. Paralelní svět s mrtvými postavami může být výzvou. Spousta událostí může být výrazně jiná i kvůli drobným rozdílům. Koneckonců, to je celý koncept AU (alternativní vesmír). Dalo by se říct, že je to zkouška autorových schopností. Není snadné vymyslet, jak má postava zemřít, aby to dávalo smysl a zároveň to zapadalo do děje i toho, co o postavě známe.

Jak tedy zařídit, aby smrt postavy v povídce dávala smysl? 

Klíčem je najít něco v jejím životě, co by mohlo ohrozit její život. V případě Rose Tylerové to bylo cestování s Doktorem. U ní stačilo jen vybrat událost s největším dopadem na ostatní postavy. Mohl ji zabít Dálek nebo by mohla někde spadnout do nějaké díry. Nebo, se u ní mohla zvrhnout záchrana Doktora v televizní věži. Ta záchrana, během které měla Rose v hlavě časový vír. V seriálu se Doctorovi povede Rose zachránit, i když musí zregenerovat (Z Eclestona se nám stává Tennant).

V naší povídce se ale původní Rose nepodaří zachránit. Doktor se k ní nedostane včas. Rose zachrání Doktora i Jacka, zničí všechny Dáleky ale časový vír ji pohltí a spálí. Lékařům v 21. století to přijde jako mrtvice. 

A co všechno to změnilo?

Doktor se regeneroval později, pravděpodobně u toho byla Marta nebo byl sám. Všechno v jeho dějové linii pokračovalo stejně, ale bez Rose. Potkal Martu, Donnu, River, Pondovi i Claru. Kromě Marty to všechno byly stejné regenerace. Život šel dál i bez Rose.

Pak se v laboratořích D-Techu objevila její starší verze, kterou později potká Jack. Je to šok pro oba ale nemůžou mít větší radost.

Nadšená Jackova reakce ale neunikne Sherlockovi, který je už dřív znepokojen Rosinou přátelskostí vůči Johnovi. je přehnaně ochranný, což pramení z Johnovy historie s Mary. Jeho snoubenkou která v tomto paralelním světě utekla před svatbou.

Proč by Mary odcházela?

Řekněme to jednoduše. Sherlock. Když zjistil, co Mary před Johnem skrývá, trval na tom, aby mu to řekla ještě před svatbou. Nechtěl, aby si John bral někoho, koho nezná. Nedovedl si ale představit, že by byla schopná Johna opustit. Kdo by to dovedl? Díky tomu jsme se v povídce vyhnuli svatbě a dětem. Co bylo nejdůležitější, John zůstal na Baker Street.  

Je jasné, že vzhledem k těmto zkušenostem je Sherlock velmi obezřetný, když se mu domů nastěhuje další blondýna. Ještě ke všemu velmi otevřená blondýna, která vaří snídaně a obecně vytváří domáckou atmosféru. Rose ale není hloupá a buď Sherlocka ignoruje nebo si ho dobírá. A když je toho na ní moc, zajde si v klidu na čaj nebo na drink s Jackem. 

Artie Wiles