Z pohledu středoškolačky: Siréna Kiery Cass

09.07.2020

Vítám vás u další knižní recenze. Tentokrát je na Young Adult knihu Sirénu od autorky světoznámé a úžasné série Selekce, kterou mimochodem moc doporučuji.

Tak si shrneme děj.

Příběh vypráví o Kahlen, která se před osmdesáti lety stala sirénou a začala sloužit Oceánu. A to tak, že pro něj společně s dalšími sirénami potápí lodě, aby neměl "hlad". Svoji službu musí plnit sto let. Pak jim Oceán vymaže vzpomínky a žijí svůj lidský život od začátku. Během celých sta let nesmí s člověkem promluvit. Pokud to udělá, dotyčnému nic nezabraní skočit do moře a utopit se.

Kahlen je ale jiná než ostatní sirény. Po potopení lodi má noční můry a nesnáší to, kým se stala. Neužívá si svého nesmrtelného života. Trpí. Trpí pro všechny, co zabila. Jednoho dne potká Akinliho mladého, milého a okouzlujícího kluka. Na rozdíl od ostatních chlapců, nezajímá Akinliho jen Kahlenina krása, ale její duše. Spřátelí se s ní i přesto, že ona s ním nemůže nikdy promluvit.

Je to delší úvod, než jsem plánovala. Chtěla jsem vám totiž vysvětlit podstatu jejich služby. Abyste viděli, že autorka měla opravdu zajímavý nápad, ale bohužel ten potenciál nevyužila.

Je důležité říct, že kniha je celá psaná z pohledu Kahlen. Já mám upřímně ráda, když je v knize více pohledů. Zvlášť na konci bych ocenila pohled ostatních sirén, Akinliho nebo Oceánu. Celý děj by se pak podle mě lépe uzavřel.

Narovinu vám řeknu, že u téhle autorky mám po Selekci vysoce nastavenou laťku. Takže pravděpodobnost, že mě kniha zklame byla veliká. A dá se říct, že se to i stalo. Nenaplnila moje očekávání.

V průběhu čtení jsem si psala poznámky. Většinou jsem si zapsala větu: "Nenadchne, ale ani neurazí."

A to by mi vyhovovalo. Byl to poklidný příběh, kde děj hezky plynul. Ale pak se většinou objevil zvrat, který mi hezkou atmosféru zkazil. Vždy to bylo to samé. Kahlen si uvědomila něco špatného, ponořila se do depresí a uzavřela se před celým světem. Poté jsem jen četla o tom, jak je Kahlen mizerně a neví, co dál. A když se to stalo už po několikáté, začala se mi hlavní postava protivit. V knize je důležité ukázat emoce, i ty negativní. U mnoha příběhů to ocením. Ale tady to bylo i na mě moc. Celý děj se prakticky točil okolo depresí, lásky a depresí spojených s láskou.

Naopak u zbytku jejích sester (sirén) mi zase chvílemi přišlo, že jim tenhle život vyhovuje a nijak je to, co dělají, nezajímá. To se pak ale změnilo, když o sobě začaly víc prozrazovat ke konci příběhu. Což je podle mě hodně málo prostoru na vybudování vztahu. Abyste s postavou navázali nějaké pouto, potřebujete ji lépe poznat. A nestačí jen pár vět ke konci příběhu, které vám ukážou, že je vlastně všechno jinak.

Akinli, chlapec, do kterého se hlavní hrdinka zamiluje, mi přišel jako hrozně nereálná postava. Byl naprosto perfektní a neměl žádné chyby. Byl to ideální kluk, se strašným množstvím tolerance. Což je samozřejmě krásné, ale aspoň jednu špatnou vlastnost, anebo trochu vykolejení ze sluníčkové nálady bych ocenila. Vlastně byl Akinli přesný opak Kahlen. U obou postav si měla autorka víc vyhrát s pocity. Podle mě je chyba napsat jednu postavu moc pozitivní a ideální, zatímco druhou ukazovat po většinu času v depresích. Postavy nemůžou být jen černobílé. Aspoň mě to nevyhovuje.

Co musím na knize pochválit je posledních cca 70 stránek. Ty se mi opravdu líbily. Konečně se tam dělo něco zajímavého a napínavého. Vyvolalo to nějaké emoce. Brečela jsem smutkem, štěstím i dojetím. Takže závěrečné kapitoly můj názor zachránily. Nakonec budu vzpomínat v dobrém.

Jestli si chcete přečíst Sirénu, tak bránit vám nebudu. Kniha má opravdu velké množství fanoušků. Je vhodná zvlášť pro lidi, co mají rádi oddechové, romantické až přeslazené příběhy. Já nic proti romantice nemám. Jen zkrátka tohle nebylo nic pro mě. Víc vám doporučuji sérii Selekce od stejné autorky. Je tam mnohem lepší romantická linka, lepší zvraty, s postavami se dostatečně seznámíte. Příběh se mi nezdál zbytečně přeslazený a třetí díl je neuvěřitelně dojemný. Opravdu moc doporučuji.

A málem bych zapomněla pochválit nádhernou obálku. Všechny knihy od Kiery Cass mají krásné přebaly, které v knihovně vynikají.

Bodové hodnocení bude komplikované. Musím ohodnotit celý příběh a nejen konec. Takže kniha dostává 1 bod za čtivost, tu ji opravdu nemohu odepřít. I přes všechna ta negativa jsem to přečetla za dva dny. Dále 0,5 bodu za dobré vtipy, které se sem tam objevily. A poslední 1 bod za krásný konec. Obálku do hodnocení bohužel dát nemůžu.

Takže to máme 2,5/5


Mějte se fanfárově a papa.

- Caroline Winter