Z pohledu středoškolačky: Knihy Jenny Hanové a jejich filmové adaptace

17.10.2020

Knihy Jenny Hanové jsou natolik oblíbené, že podle nich Netflix natáčí adaptace. Jedná se o sérii začínající knihou Všem klukům, které jsem milovala a pokračující dílem P.S: Stále Tě miluju. Rozdíly mezi knihami a jejich filmovými verzemi se zabývá mladá, nadšená a začínající autorka Eliška.

Všem klukům, které jsem milovala

Všem klukům, které jsem milovala - nejspíše jste tento název již slyšeli. Váháte-li, zda si přečíst knihu, nebo se podívat na film, tento článek vám v rozhodování zajisté pomůže.

Anotace knihy:

Milostné dopisy mají mnoho podob. Lara nikdy žádný nedostala, ale pár už jich napsala. Nikdy nedala žádnému klukovi najevo, že ho má ráda. A když už nechtěla být zamilovaná, napsala dopis o tom, jak se cítí, pečlivě ho zapečetila a schovala do krabice pod svou postelí. Ale jednoho dne dopisy z krabice zmizí a Lara zjistí, že je někdo rozeslal...

Trailer filmu:

Kniha:

Styl psaní Jenny Hanové mi nejprve nesedl, kniha byla psaná ich formou a bylo to zkrátka něco jiného, než na co jsem zvyklá. Po chvíli už jsem se ale začetla a neměla jsem se stylem problém. Tím, že má kniha velmi krátké kapitoly (2-5 stran), se příběh četl velmi rychle a děj ubíhal.

Hlavní postava, Lara Jean, mi ale nebyla moc příjemná. Některé její chování na mě působilo nevyspěle, a tudíž mi přišlo, že se nejedná o šestnáctiletou studentku, nýbrž o dívku ve věku třinácti let.

Opravdu jsem si oblíbila Lařinu mladší sestru Kitty, která mě nadchla svým humorem a věčnou pozitivitou. Avšak druhá sestra Lary Jean, Margot, mi byla dost nesympatická svým lehce arogantním a povýšeným chováním.

Zato Peter, Lařin nejdříve falešný a poté i opravdový přítel, mě ze začátku štval, jelikož se choval jako typický středoškolský "frajírek". Ale později jsem si ho stejně jako většina čtenářů zamilovala.

Celou knihu jsem přečetla za dva dny a byla spíše na odreagování od klasické a náročné četby.

Film:

Filmová adaptace knihy, kterou režírovala Susan Johnson a jejíž scénář napsala Sofia Alvarez, vyšla v roce 2018. Ve filmu mě na první pohled zaujala barevnost a výraznost scén, která dodává divákovi lepší filmový požitek.

Lara Jean, kterou hrála neodolatelná Lana Condor, na mě na první pohled působila mile a narozdíl od knihy se nechovala až tolik dětinsky.

Druhou hlavní postavu, Petera, ve filmu ztvárnil Noah Centineo. Peter mi přišel ve filmu větší pohodář než v knize, ve které mi na začátku připadal lehce namyšlený.

Kitty na mě pozitivně zapůsobila i ve filmu. Její vtipy mě nejednou rozesmály a kdybych si měla vybrat, jakou postavu jsem měla nejraději, zvolila bych právě ji.

Ve filmu mě také zaujal Josh, jeden z adresátů Lařiných milostných dopisů, kterého mi bylo tak trochu líto. Ať už z toho důvodu, že se s ním Margot rozešla, tak i protože ho Lara Jean odmítla.

U filmu se rozhodně nebudete nudit., Opravdu rychle ubíhal a nebylo v něm žádné zbytečné natahování.

I přes to, že ve filmu chyběly některé, ať už méně či více důležité okamžiky (například polibek Joshe a jeho zájem o Laru Jean), se mi film líbil více.

Pokud máte rádi sladké a roztomilé romanťárny, určitě vám knihu i film můžu doporučit.


P.S. Stále tě miluju

Anotace knihy:

Láska přijde, když to nejmíň čekáš... No jo, ale proč se to muselo stát zrovna mně? Když jsme s Peterem naše chození jen předstírali, bylo to v pohodě. Jenže já jsem se do něj opravdu zamilovala! Co teď? A aby toho nebylo málo, tak se tu navíc objevil ON. Vypadá to, že k němu stále něco cítím. Můžu milovat oba dva? Nebo si musím vybrat? Já vážně nevím jak dál...

Trailer filmu:

Kniha:

Pokračování knihy Všem klukům, které jsem milovala, bylo alespoň v knižní formě v mnoha ohledech podobné dílu předchozímu. Lara Jean byla stále stejně dětinská a Kitty vtipná. Jelikož jsem si již z prvního dílu zvykla na styl psaní spisovatelky Jenny Han, celá kniha mi rychle utekla.

Do děje také vstupuje nová postava - John Ambrose McClaren. John je další z kluků, kterým Lara poslala milostný dopis. Lara jej ale poslala na Johnovu starou adresu a když se John po čase vrátí, dopis si přečte. Vzniká tím tedy milostný trojúhelník mezi Larou, Peterem a Johnem.

Čtenáři P.S. Stále tě miluju se dělí na dvě skupiny - první je tým Peter a druhou je tým John.

Já patřím skupiny druhé. Johna mám radši, protože si myslím, že byl k Laře milejší, pozornější a celkově by se podle mě k ní lépe hodil, ale na toto si každý musí vytvořit názor sám.

Film:

Zklamání. Tak bych jednoslovně popsala tento film. Může za to plochý děj, otřelé fráze i podprůměrné a předvídatelné dialogy.

Zdálo se mi, že Netflix, z této poměrně originální knihy udělal klasické středoškolské klišé. Proto byl předchozí díl rozhodně lepší, toto mi přišlo jako zbytečné natahování.

Stejně jako u předchozího filmu ale musím ocenit vizuální zpracování a kostýmy, které dokonale podtrhávaly charaktery jednotlivých postav. Když už jsme u hrdinů tohoto filmu - jejich chování se od knihy vůbec nelišilo.

Pokud jste viděli předchozí díl a zajímá vás, jak bude Lařin příběh pokračovat, P.S. stále tě miluju byste si neměli nechat ujít, avšak nečekejte od něj něco speciálního. Jedná se zkrátka o oddechový YA snímek, který oceníte po náročném dni.

Netflix již oznámil, že ve filmovém provedení vyjde, podle předlohy Jenny Hanové, třetí a poslední díl této série - Navždy s láskou Lara Jean. Bude tento díl lepší než ty předchozí?

Na obrázku obsazení filmu: Michael Filmognari (režie), Jordan Fisher (John Ambrose McClaren), Lana Condor (Lara Jean), Noah Centineo (Peter Kavinsky)

- Eliška