Vánoční dárky? V září?

29.09.2020

Řešit dárky v září může někomu připadat jako bláznovství. Jiní to vidí jako elegantní vyhnutí se jednomu z velkých vánočních stresů. Komu co kde a za kolik, to je, oč tu běží! Hlavně to za kolik může být pro mnohé důležitým faktorem... a zde přichází na řadu rukodělné výrobky. Proč by vlastnoručně vyráběné dárky dávaly jen děti?

Proč?

Důležitá otázka. Proč někomu dáváme dárky? Chceme jim udělat radost anebo jim potřebujeme něco dát, aby Vánoce proběhli v klidu? Nebo jde o obojí?

Pokud chceme obdarovanému udělat upřímnou radost, měli bychom se zamyslet nad tím, co má rád. Co mu chutná? Jak tráví volný čas? Jaký má oblíbený žánr? Co by chtěl dělat? A od toho se odpíchneme.

V druhém případě, kdy někomu jen potřebujeme něco dát, tyhle faktory zas až takovou roli nehrají. I když je dobré dárkům dodat pocit, že jsou vybírané na míru. Nezapomeňme, že funkcí dárků je i to, že jsou dány. Samotný akt obdarování je mnohdy důležitější, než o co se nakonec jedná. Jedná se o veřejně známé tajemství a neměli bychom se bát ho využít v náš prospěch.


Co?

Co můžeme dát? Možností je nekonečné množství. Pokud nemáte už vymyšlený konkrétní dárek, třeba vám tato část článku pomůže. Vzpomeňte si, co jste v minulosti od ostatních dostali. Svíčky, diáře, mýdla a sprchové gely, hrníčky, knížky, peněženky, kravaty či ještě něco jiného? Inspirujte se tím! Nikdo vám ani jednu z těchto věcí nehodí na hlavu (a pokud ano, není to moc dobrý člověk. Takový si zaslouží poslat do jistých míst, kam slunce nesvítí.). Pokud něco takového někomu dáte, znamená to, že jste si na toho člověka vzpomněli, dali jste si práci s výběrem, a ještě to zabalili. A to má svou hodnotu!

Pokud to ručně vyrobíte nebo upravíte, bude to mít alespoň třikrát tak velkou váhu.

Ruční výroba? Ale prosím!

Je to tak, ruční výroba dárků není jen pro děti a superšikovné tvořilky. Ve většině případů vám celá sada následujících dárků nezabere déle než jedno odpoledne. A když přepočítáte cenu dárku na osobu, dostanete se do velmi příjemných čísel, které potěší každého studenta nebo člověka, co má jednu kapsu prázdnou, druhou vysypanou a ve třetí šetří na něco, co hodně potřebuje! (Mimochodem, Tao se v jednom ze svých Týdeníků zabývá šikovným a dobrým mobilem za tři tisíce! To by se taky mohlo hodit.)

Co tedy vyrábět? Seřaďme to podle obtížnosti...

Čajové směsi

Ty můžete i koupit. Stejné jako všechno ostatní. Myslete ale na to, že vlastnoruční dárek získá větší hodnotu a čajové směsi mohou být kolikrát dost drahé. Kupte sypaný čaj, většinou černý. Rozhodněte se, jakou mu chcete dodat příchuť. Kořeněnou? Květinovou? Ovocnou? Najděte si nějaké recepty na internetu nebo se tam inspirujte. Přidejte skořici, kardamom a hřebíček nebo levanduli či ibišek. Můžete i koupit sypaný ovocný čaj a smíchat je! Černý čaj s příchutí ovoce taky není špatný.

Směsi do koupele

Vezměte lavor, dejte do něj sůl, sušené mléko, vonné oleje a sušené květy. Pořádně to promíchejte, rozdělte do krásných nádobek a máte to! Směsi do koupele pro širokou veřejnost! Jen pozor, příliš sušených květů může působit problémy při vypouštění vany. V tomto případě je méně měně a více strašně moc! Zkuste najít zlatou střední cestu. Chcete vyzkoušet, jestli směs do koupeli funguje? Nalijte do velké sklenice teplou vodu a přisypte lžičku směsi. Rozmíchejte a prozkoumejte. Myslete na to, že vana je velká a že pokud chcete otestovat, jak bude směs vypadat ve skutečnosti, musíte myslet na poměry.

Pomalované hrnky

Dát někomu vlastnoručně pomalovaný hrneček je krásné gesto. Pomocí fixek na porcelán a keramiku můžete hrnečky, talíře nebo misky pomalovat, setřít, pomalovat, znovu setřít, a nakonec pomalovat a vypálit v pečící troubě. Takový design vydrží i myčku a jediné, na co si musíte dát pozor je poškrábání lžící. Jestli máte pocit, že jsou vaše umělecké schopnosti na úrovni tříletého dítěte, nezoufejte. A prvé jdou fixky opravdu upravit tolikrát, kolikrát budete chtít, za druhé můžete najít na internetu dostatek minimalistických a efektivně vypadajících motivů a předloh. I vzorové nádobí může vypadat hezky a není tak náročné. Opuntíkujte to nebo tam dejte tolik klikyháků, kolik budete chtít. Můžete tam také napsat jméno nebo citát z jejich oblíbeného filmu. A hrneček s nápisem Babička je nejlepší! a s velkým srdíčkem k tomu někomu radost určitě udělá. A kde pořídit hrnečky a nádobí? Zkuste Ikeu, Pepco nebo použijte jakékoliv nádobí budete chtít.

Svíčky

Ano, ano, svíčky. Úplně nejjednodušší způsob, jak můžete svíčky ozvláštnit je rozpustit nějakou velkou levnou svíčku, vzít krásný šálek, dát do šálku knot a zalít ho voskem. Voilá! Máte krásnou a originální svíčku v šálku, kterou jen tak nikdo nemá. Tedy, kromě většiny vašich obdarovaných, protože když už tavíte vosk, proč toho nevyužít a neudělat svíčky v šálcích pro všechny? Šálky pak obdarovaným zůstanou i po vypálení svíčky. Jedná se tak vlastně o dva dárky v jednom! Samozřejmě, můžete nalít několik různobarevných vosků do sklenic a vytvořit tak zajímavé efekty nebo vosk ovonět či obarvit. Šálky seženete stejně jako ostatní nádobí buď v Ikee, v Pepcu nebo například ve starožitnictví.

Mýdla

S mýdly už je to o něco ošemetnější, a proto si vždy pečlivě nastudujte návod. V úplné zkratce... kupte na internetu glycerinovou mýdlovou hmotu, nějaké mýdlové barvičky a vůně. Mýdlovou hmotu roztavte například v mikrovlnce, obarvěte, ovoňte a nalijte do silikonových formiček na led. Pro zajímavý efekt přidejte kousky sušených květů, snítek nebo například koření. Nebo do mýdla dejte nějakou hračku, kterou pravidelným a poctivým mytím musí obdarovaný z mýdla dostat!

Gravírování

Vyryjte něco do keramiky, dřeva, plastu nebo skla pomocí gravírovačky. Tu můžete v Lidlu koupit už za dvě stovky. Jen buďte opatrní a mějte ochranné brýle a roušku. Ať nedýcháte skelný prach a nevletí vám odštěpek do oka!

Když se zamyslíte, určitě vymyslíte další dárky, které vás finančně nezruinují ale zase udělají ostatním radost. Jestli máte nějaký nápad, podělte se o něj v komentářích!


.