Akagami no Shirayukihime: Červená je barvou osudu

21.03.2020

Originální název: Akagami no Shirayukihime

Český název: Sněhurka s rudými vlasy

Počet dílů: 12+12

Předloha: Manga

Délka dílu: 24 minut

Žánr: fantasy, romantika, drama, shoujo (žánr zaměřený spíše na dívky) 

Synopse

Shirayuki je veselá rudovlasá dívka, která žije poklidným životem jako Tambarunská lékárnice. Jednoho dne si jí však díky jejím neobvykle rudým vlasům všimne korunní princ Tambarunu Raji Shenazard a rozhodne se, že si z ní udělá konkubínu. Shirayuki se nehodlá vzdát své svobody, a tak uteče z města a zanechá za sebou jen pramen vlasů, po nichž korunní princ tolik toužil.

Na svém útěku narazí na bělovlasého mladíka, který se představí jako Zen Wistalia a který ji společně se svými dvěma pobočníky uchrání před neúnavným stíháním prince Rajiho. Velmi rychle vyjde najevo, že Zen je druhým princem sousední země, Clarinesu.

Aby splatila svůj dluh a odvděčila se princi za záchranu, rozhodne se Shirayuki stát clarineskou dvorní herbalistkou a lékárnicí. Jak příběh postupuje, vyvíjí se i zvláštní pouto mezi princem a hlavní hrdinkou v něco silného a hlavně krásného.

Volně přeloženo z MyAnimeList


Příběh

Akagami no Shirayukihime je anime, které diváka rozhodně překvapí. Pokud se podíváme na žánr, který zmiňuje fantasy, romantiku, drama a shoujo, máme jistě nějaká očekávání. Tenhle kousek to moje rozhodně předčil.

Akagami no Shirayukihime není jen tak nějaké zamilované fantasy. Jde o příběh vyobrazující přirozeně se vyvíjející vztahy mezi postavami, které je radost pozorovat. Od začátku do konce víme, že Zen i Shirayuki k sobě patří. Vždyť cestu k sobě našli už v první epizodě, a tak bychom mohli uvažovat, že děj bude naprosto předvídatelný a že ti dva skončí spolu. Chyba lávky.

Výsledek není a nikdy nebyl hlavním motivem tohoto díla. Důležitá je cesta, kterou se hrdinové anime ubírají, aby dosáhli svých cílů, které jsou v mnohém společné.


Postavy

Všechny postavy mě okouzlily. Měly svou minulost, svůj charakter, své motivy a i v anime dostaly každá svůj čas. Ať už se objevila jakákoliv důležitější postava, nikdy jsem neměla pocit, že by šlo pouze o nějaký nástroj příběhu. Všechno to byli skuteční lidé.

Shirayuki

Hlavní postava celého anime by mohla některým kritičtějším divákům pít krev, minimálně při prvním dojmu. V anime je prezentována jako dívka s neobvyklou barvou vlasů, což mnoho diváků velmi rádo oškatulkuje jako Mařenku a už se k tomu dál nevrací. Znovu chyba.

Shirayuki patří mezi velmi malé množství ženských postav v anime, které nechci zaškrtit a kterých si naopak velmi vážím. Je to houževnatá chytrá dívka, oplývající vynalézavostí, a když se pro něco rozhodne, tvrdohlavě si za svým snem jde. K lidem je milá a nápomocná a vše se snaží vyřešit za pomoci vlastních sil. Využít toho, že se do ní zamiloval princ, vzít si ho a stát se královnou? Ne, to není její styl. Shirayuki bude raději tvrdě dřít a budovat si své místo u dvora sama, aby na svého milovaného dosáhla vlastními silami. V jedné recenzi jsem četla, že je Shirayuki nudná. Jako asi chápu, kam tím ten člověk mířil. Holt to není tsunderka, co hlavního hrdinu ustavičně mlátí, nadává mu a sama fňuká, že nic nedokáže, ale příště už to bude lepší (tímto zdravím Sakuru).

Animace

Seriál si vzalo na starosti studio Bones, které je známé svou výbornou animací. Na svědomí mají z novějších kusů například Boku no Hero Academia, Kekkai Sensen, ze starších Soul Eater.

Ke kouzelnosti a lehkým roztomilým tahům autorky mangy Akizuki Soraty má sice daleko, ale i tak jde o velmi hezký kus práce s krásným stínováním, kouzelnými detaily a moc pěkným character designem. Občas mě mrzely odfláknuté záběry z dálky, ale celkový dojem z anime to nijak nekazilo a pohyby i fyzika byly velmi přirozené.

Soundtrack

Hudbu v anime má na starosti Michiru Ooshima a jde vesměs o poklidné skladby pseudostředověkého charakteru, které nádherně podkreslují děj. Mezi nimi se najde i pár negativně lazených pro gradování napětí, ale vesměs nečekejte epické bojové skladby, jako jsou například v Madoce nebo třeba v Narutovi či Fairy Tailu. 

Seiyuu neboli dabéři 

Chvilku jsem přemýšlela, jestli je vůbec potřeba komentovat seiyuu. Ti jako vždy odvedli dobrou práci a jejich role jim naprosto sedly. Obzvlášť obsazení Rajiho Shenazarda (Jun Fukuyama) se mi vážně líbilo. On má na tyhle hajzlíky prostě talent. Nobuhiko Okamoto v roli poťouchlého Obiho taky potěšil. 

Závěrem

Akagami no Shirayukihime není typické shoujo a své si na něm divák najde bez ohledu na pohlaví. Doporučila bych jej hlavně těm, kteří hledají něco oddychového, co jim ukáže, že když člověk potká ty správné lidi, dokáže cokoliv.

Asi nejvíc mě oslovilo ale něco trochu jiného. Tohle anime nás provádí příběhem, v němž se rozvíjí zdravý vztah dvou lidí měnící se z pravého přítelství na lásku. Žádné zbytečné chození okolo horké kaše, žádné upejpání se, jako tomu je ve středoškolských teenfikcích. Zen a Shirayuki nejsou princ a princezna využívající svého postavení, aby dosáhli svých cílů. Bez ohledu na svůj status se drží svých schopností, pracují na sobě a zlepšují se, aby ze sebe dostali to nejlepší a aby mohli nakonec být spolu. Protože takové pouto je to nejsilnější na světě. Pouto, díky němuž se dva milují a bezmezně si věří.


Trailer

Drobný překlad

0:09 - Rudá je barvou osudu.

0:14 - Shirayuki - dívka s vlasy barvy jablíček

0:19 - Jednou bych se tam chtěla dostat...

0:24 - Zen - druhý princ království Clarines

0:28 - Vítr obrací stránky příběhu o dívce s vlasy barvy jablíček a královském princi.

0:40 - Shirayuki: Saori Hayami

0:41 - Zen: Ryota Osaka

0:43 - Mitsuhide: Yuuichirou Umehara

0:46 - Kiki: Kaori Nazuka

0:46 - Obi: Nobuhiko Okamoto

0:50 - Ryuu: Yuuko Sanpei

0:52 - Podle mangy od autorky akizukisorata zveřejňovaném v časopise LaLa

Dál už jsou jen informace o tvůrcích, prosím, nenuťte mě ta jména překládat. :D


Kde anime sledovat

  • GOGOAnime: japonské znění, anglické titulky
  • Ulozto.cz: japonské znění, české titulky 

Autorka textu


Chcete se o Ichi dozvědět víc? Podívejte se na její profil!