Taoův Technický Týdeník #3 - Karanténní speciál

22.03.2020

Když už jsem zavřený doma, tak jsem si říkal, že bych mohl začít psát dřív, než o víkendu. Dobrý vtip. Je sobotní ráno a já vás vítám u dalšího Technického Týdeníku.

          Jak na oběd?

Většina z nás musí jíst, o tom není sporu. Ale jak se dostat k něčemu dobrému, když nechceme riskovat nakažení v nákupních centrech a obchodech? Jedna z možností je rozvoz jídla. Ty, které zde operují, však nemají šanci vše stíhat a tak si musíte objednávat cca týden dopředu, pokud vám to je vůbec umožněno. Naději na oběd však slibuje nováček na poli rozvozu potravin, Bolt. Ten, vzhledem k současné situaci, nabízí možnost nechat si až ke dveřím dovést balíček potravin. Dle slov Boltu:

"V balíčku najdete výhradně balené nebo konzervované potraviny jako je mléko, výběr ze dvou příloh (těstoviny, rýže, čočka nebo brambory), polohrubou mouku, instantní polévky, zeleninu v konzervě (fazole, cizrnu nebo hrášek), rajčata v konzervě, čaj, paštiku, něco sladkého na zub, džus a dvě nealko piva.

Takto bude balíček vypadat v prvních dnech a následně se pak může trochu lišit na základě aktuální dostupnosti daných potravin."

Cena se bude pohybovat mezi 400-500 korunami, což vzhledem k obsahu a hlavně bezpečnosti nezní vůbec špatně. Stejně tak i to, že se obsah bude postupně proměňovat, přeci jen, nerad bych po zbytek pandemie živořil na rýži.


Za největší výhodu zde však považuji rychlost, neboť díky tomu, že všechny balíčky jsou totožné, je rozvoz násobně jednodušší než u konkurenčních firem typu Tesco Rozvoz a Rohlík.cz

Bolt operuje pouze v Praze, na druhou stranu, přesně tam je momentálně situace nejhorší, takže přijde nejvíce vhod. Schválně mi napište, zda službu někdo z vás využil a zkušenost s ní, jsem zvědavý!

          Jako zabít Koronu

Kromě toho, že každý z nás potřebuje jíst, stejně tak vyžaduje i sociální kontakt. A vzhledem k zákazu vycházení jej většina z nás praktikuje skrze internet, potažmo mobil. Pokud však už vylézt musíme, ať už se psem, do práce či na nákup, je logické, že si po návratu umyjeme ruce. Koho ale napadne vydezinfikovat telefon? A právě ten, narozdíl od oblečení, neměníme, tedy všechny viry a bakterie, které na něj nasedly venku, vesele proneseme až do domu.

Nejde přitom o nic těžkého, stačí vzít hadřík, ideálně utěrku z mikrovlákna, nanést na ní (ne na displej telefonu!) dezinfekční přípravek na bázi alkoholu a utřít celý povrch zařízení. V zdrojích budou odkazy na detailnější návody, není na škodu si je projít.

          Duhová hračka

Tak, myslím, že o Koroně stačilo. Stejnak toho máte plné brýle, jak to visí úplně všude. Pojďme se věnovat něčemu hezčímu, duze. Kdo by neměl rád duhu?

Ano, mám na mysli svou krásnou herní klávesnici, kterou v nedávné době zlevnili na skoro polovinu, a tak je to jasná hračka na doporučení. Na rozdíl od myšky v minulém vydání si s sebou nese i vcelku stylové jméno, OZONE ALLIANCE. To má sílu, že?

Jedná se o primárně herní klávesnici, která mne však překvapila svou výdrží a multifunkčností. Když jsem si jí před rokem kupoval, nechtěl jsem víc, než hezky podsvícenou klávesnici za relativně přijatelný peníz, avšak po krátké adaptaci jsem si uvědomil, že se mi na žádné jiné nikdy takhle krásně nepsalo, jako právě na ALLIANCE.

Možná ve mně ten dojem vyvolávají krásně cvakající a pevná tlačítka, na první i druhý pohled připomínající pravou mechanickou (ty nejdražší, převážně herní klávesnice), možná je to její příjemné rozložení, kdo ví. Faktem je, že do měsíce má předchozí skončila v knihovně, kde je nejspíše doteď. Někde.

To však zdaleka není vše, kromě krásného programovatelného podsvícení v sobě skrývá i úplnou voděodolnost a masivní, oplétaný kabel, který jen tak něco nepoškodí. Prostě skvělá výbava pro někoho tak levého, jako mě. Pro hráče navíc nabízí anti-ghosting pro přesné hraní a programovatelné herní režimy.

A na kolik že ta hračka vyjde? S českým rozložením kláves na Alze 1 029 korun, na CZC tuším stejně. Ano, není to klávesnice za stovku od HP, ale za připlacení rozhodně stojí. Já jí kupoval za osmnáct stovek a přesto toho ani v nejmenším nelituji.

Jednohubky


  • Huawei propadl. Na rozdíl od roku 2019, kdy se v celosvětovém prodeji telefonů držel na druhém místě, propadl v únoru 2020 až na místo čtvrté. Na prvním se stále drží Samsung, druhý je Apple a na třetí pozici se vyškrábalo Xiaomi.


  • Nokia se vrací na trh. A útočí na nejlevnější smartphony na trhnu se svým mobilem Nokia 1.3, který vyfasoval cenovku 2 600 korun. Výkonem nikoho neocení, běží na Snapdragonu 250 s 1 GB RAM. Na druhou stranu má HD+ displej a Android 10 Go, který je osekanější verzí plnohodnotného operačního systému, a dá se očekávat vcelku slušná rychlost prostředí. Nokia tímto zařízením cílí převážně na naprosto nenáročné uživatele, případně důchodce, pokud tedy přemýšlíte nad mobilem, který darovat starším členům rodiny, rozhodně to není špatný kandidát.

Tak snad jsem vás během karantény alespoň trošku pobavil nebo informoval. Nechť nám to uteče,

TheAloneOne

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.

Zdroje: