Taoův Technický Týdeník #29- Vyrůstal jsem v lese

13.12.2020

No nazdar,
tak za poslední týden jsem nezaznamenal jednu jedinou věc, která by stála za to, aby se o ní dalo povídat. Ano, nějaké novinky z technického světa mám, většinu z nich by však většina z vás nepochopila a shledala naprosto nezajímavými. Půjdeme si tak povídat trošku o něčem jiném, konkrétně tedy o tom, že jsem jako jeden z mála měl relativně normální dětství. Tedy, to s klackem v ruce.

Vyrůstal jsem v lese, díky Bohům

A jsem za to rád. Kupříkladu, vezmu-li to doslovně, první smartphone jsem dostal (až) ve svých dvanácti letech, počítač v jedenácti (ne, že by na něm ale něco šlo hrát) a první čtečku také ve dvanácti. Do té doby jsem prakticky nepřišel do styku s technikou, nebo alespoň ne na dlouho. Ano, měl jsem starý tablet na hraní, ten jsem ale prakticky nikdy nepoužíval a nanejvýš na hodinu denně jsem mohl vlézt na společný počítač si něco málo zahrát/podívat se na videa. FB jsem si založil až ve svých třinácti letech, tedy jsem nikdy pravidla této sociální sítě neporušil (kdo z vás může říct to samé?) a Instagram až v sedmnácti letech. TikTok a Snapchat jsem neměl nikdy, Twitter jsem založil a pak jej nikdy nezačal používat. Většina mánií, která procházela kolem, mne zcela minula, ať už se jednalo o selfie, vlastní blog, natáčení Minecraft let´s playů na YouTube nebo streamování na Twitch. Byl jsem zvláštní dítě. 

Uvědomuji si, že momentálně působím jako někdo, kdo je napůl android a napůl člověk, alespoň dle toho, kolik mám po kapsách techniky. Kdyby mne někdo z vás potkal (když jsem ještě byl v Česku), nejspíše ze mne vyklepete mobil, čtečku, notebook, náhlavní sluchátka, bezdrátové špunty, powerbanku, kabely (USB-c, micro USB a Jack) a když dost přitlačíte, tak najdete v malé kapsičce USB nabíjenou baterku. Na druhou stranu ale obvykle mám i zápisník a několik propisek/tužek, když chci psát báseň nebo si beze smyslu kreslit a také s sebou mám na každém kroku lékárničku, skládací příbory a nůž. Zkrátka. Jsem blázen do techniky, není to však jediná část mojí osobnosti. A tomu se dnes chci věnovat. když mám tu možnost. 

Většina mých spolužáků mne zná jako někoho, kdo celé studium strávil tím, že pod lavicí měnil mobil a čtečku, během let si tak udělali obrázek člověka, u kterého je kniha/hra cennější, než společnost. Do jisté míry to pravda byla, jsem relativně těžký introvert (ač samozřejmě záleží na společnosti a náladě) a tak pro mne vždy bylo lákavější trávit čas v jiné, než této, realitě. Když jsem však došel domů ze školy, což už samozřejmě nikdo neviděl, tak jsem kromě hraní tahových strategií a programování/pájení robota i běhal po zahradě s lukem, případně vzduchovkou, nebo jsem se mrzačil při výrobě nějakého naprosto super zlepšováku, který nakonec zkonzumoval několik nových prken, aby se při slavnostním představení rodině rozpadl. Podsatné množství víkendů jsem také strávil na pohraničním opevnění, procházením zřícenin a dalších památek, kdy si troufnu říci, že mne málokdo z mých vrstevníků překoná.

Nebo jsem chodil na skauta. Zní to nepředstavitelně, ale během schůzek jsem mobil nechával doma. Zaprvé jsem někdy cca do 14 neměl data, zadruhé. i když jsem měl data, neměl jsem přátele, s kterými bych si mohl psát, a zatřetí byly schůzky vždy lepší, než koukání do displeje. Byl jsem také na každé skautské výpravě, kterou jsme pořádali, na všech akcích, kde jsme působili, závodech, táborech a prakticky nikdy jsem nezmeškával schůzky. A tam jsem vždy měl lepší věci na práci, než být online. Po večerech se hrály deskovky, vařilo se, sedělo se a koukalo do ohně. A během dne jsem si vážil chvíle, kdy jsem si mohl jen jednoduše sednout a vydechnout, než jsem běžel někam dál. Ať už stavět domečky z klacíků, vyřezávat ornamenty do klacku, nosit dřevo do ohně nebo jít ztrácet holinky do bažiny.

Samozřejmě, že to se v posledních letech změnilo, i proto, že jako vedoucí jsem mobil zkrátka mít musel, ale přijde mi důležité, aby byla vidět i ta druhá stránka. Působím tu jako někdo, pro koho je technika větší život, než skutečný život. A ano, v jistých ohledech mi zaplňuje prázdná místa, nahrazuje to, že jsem nikdy neměl moc přátel, přesto jsem realitu nikdy plně neopustil. Momentálně třeba jsem sice na notebooku velkou část volného času, z toho však nezanedbatelnou dobu píšu články, odpovědi do textových RPG, náhodné blbosti, co mne napadnou, a potom samozřejmě hraji hry/sleduji seriály. Jsem-li však venku a něco dělám, mobil nejspíše ani nemám v kapse, leží na stole a hraje z reproduktoru hudbu. A ani už nemám úzkostné pocity z toho, že není v kapse, jako cca dva předchozí roky, kdy jsem ho tahal asi nejvíce. 

Proč to vlastně celé píšu? Snažím se ukázat i druhou stránku věci, že nic není černobílé. A i Tao, technický mág, tráví poslední dny s pilou a vrtačkou, zatímco staví podsadové stany. A když mu někdo napíše, klidně si i hodinu/dvě na odpověď počká. Všeho s mírou, přátelé. Sám jsem se to musil naučit, ač jsem rád, že to bylo spojené s technikou a ne třeba s alkoholem/drogami.

Mám tu sebou upečený skvělý dort, dnešek je fajn,
Sněhulák Tao


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje: