Taoův Technický Týdeník #9 - Iphony krást nebudete!

14.06.2020

Mysleli jste si, že už je se mnou ámen, co? Ha, mne se jen tak nikdo nezbaví! A protože i maturitu jsem vesměs úspěšně složil, mohu vás zde i nadále prudit články o tom, co nikdo z vás nikdy nevyužije a nezajímá ho to.

A jak že vlastně dopadla ona "zkouška dospělosti"? Prý dospělý jsem. Čeština za 1, státní i profilová angličtina také a jediné, co jsem pokazil je ICT. Ano, ten, co tu pravidelně mele o technice, má svou nejhorší známku z... Techniky. Trapné, já vím. Stejně by to nikdo z vás nezvládl lépe!

    Vrať mne domů, prosím

O nepokojích v Americe všichni víme. Tedy o nich mluvit nebudu, zvláště, když je to, doufám, za zenitem a netýká se to techniky. Jednu zajímavost jsem si ale přeci jen vyšťoural. Jeden z obchodů, jež byl rabován, je Apple Store. Ne, že bych se divil, zařízení v jejich výkladní skříni stojí více, než jsem si za celý svůj život vydělal. Bohužel, rozbít sklo a popadnout Iphone nestačilo.

Každý, kdo ukradený mobil zkusil aktivovat, spatřil toto:

"Please return to Apple Walnut Street

This device has been disabled and is being tracked. Local authorities will be alerted"

Apple tedy nelenil a každé zařízení, jež v noci změnilo držitele, zablokoval a ještě "strašil" tím, že jeho polohu sdílí s policií. Nadále taktéž žádal, aby "majitel" zařízení navrátil zpět do obchodu, kam patří, dobrovolně. Samozřejmě si nemyslím, že by to někdo udělal a přiznal se tím k rabování, telefony spíše skončily vyházené po koších. Přesto je to relativně nenásilná a elegantní forma, jak viníky "potrestat".

Samozřejmě předpokládám, že přehráním OS by možná šlo mobil odblokovat, ale kdo má čas se v něm hrabat, když je jeho poloha viditelná všem strážcům zákona? Palec nahoru pro Apple.

  Neviditelné selfie

Úplně první přední kamerka schovaná pod displejem jde do výroby. Co to znamená? Skoro nic, protože než se podobná technologie dostane k nám za přijatelnou cenu, všichni na ni zapomeneme, přesto je to zajímavá hračka.

Kamera má fungovat způsobem, že ve chvíli, kdy chcete pořídit fotku, displej, jež je nad ní, naprosto zprůhlední a tím umožní světlu dopadnout na senzor. Zda bude fotka stejná netuším, osobně bych hádal, že tam nějaké menší zhoršení bude, určitě se však stále bude jednat o něco, co chci vyzkoušet. Minimálně tam budou slabší senzory, než kdyby byly nomálně v průstřelu displeje.

Kvalitu samotného displeje by to nijak postihnout nemělo, pouze bude muset být tvořen lehce odlišným způsobem, aby "zprůhlednění" umožňoval. Až bude mobil na světě, slibuji, že o tom napíšu něco více. Sám to budu rozhodně sledovat.

Mi Náramek 5

A když už jsem zpět, vracím se k staré dobré tradici, tedy cenově dostupné hračce, jež by někoho z vás mohla oslovit. Tentokrát se podívám na Mi Band 5, tedy novou verzi starého známého náramku, který si již od dvojky získal velké množství fanoušků. Sám používám trojku a musím se přiznat, že jsem maximálně spokojený.

Narozdíl od bratříčků nabídne i verzi s NFC, o necelé dvě stovky dražší, umožňující skrze něj platit kartou (nebo vlastně náramkem). Základní varianta by měla vyjít na cca 760 korun, ta s NFC na 900. A co vlastně nabízí?

- Opět o něco větší displej, tentokrát již 1,2 palce, opět s hromadou možných i nemožných ciferníků. Na výběr budou i postavy ze seriálů a anime jako například Case Closed nebo SpongeBob.

- Silnější procesor, zajišťující spolehlivější měření.

- Magnetickou nabíjecí "přísavku" namísto vaničky, na kterou jsme zvyklí.

I když je můj dva roky starý, stále je to skvělá hračka. Ať už měří kroky, když náhodou vylezu z domu, upozorňuje na zprávy a příchozí hovory, měří tep nebo monitoruje spánek, rozhodně si svou cenu naprosto obhájil.

Nemohu jinak, než jeho pátou generaci vřele doporučit. To anime budu závidět. Kdybych tak mohl mít ciferník s motivy Akame ga Kill. Za to bych vraždil.

Jednohubky


  • A protože mne Epic z celého srdce nenávidí, opět dává zdarma hru, co jsem platil tvrdou měnou. Jako kdyby nestačilo GTA 5 týden po zakoupení, tak tu máme Ark Survival Evolved. Koukejte na to kliknout. Je to fakt dobrá hra (pokud na ni máte dost silný hardware).
  • Stále se nad Applem rozplýváme. Ale i Iphony mají své chybičky. Nejnovější verze kupříkladu poněkud zelenají. Po poslední aktualizaci stačí mobil odemknout a BUM, máme krásně Shrekovou barvičku. Jako když se podívám, kolik mám na účtu zůstatek po kupování her.

Teď už mám před sebou jen CAE z angličtiny a pak léto. Držte palce, bude to třeba.

Váš,

Tao

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.