Taoův Technický Týdeník #8 - I be back!

26.04.2020

Tak si jednou řeknu, že konečně udělám plnohodnotný Týdeník, jak bývalo zvykem, a začne mě bolet hlava. Tak si říkám, že to odložím na neděli a vyspím se. A po devíti hodinách spánku mne bolí stále. Važte si toho, co pro vás dělám!

         Když chci platit Applem

První zprávou zabrousím trošku do minulosti. Minulý rok Apple s velkým nadšením představil svou vlastní Apple Card, tedy kreditní (ne debetní!) kartu. Službu okamžitě, jak už je u Jablíčka standardem, začalo využívat spoustu lidí. S tím samozřejmě vyplavaly na povrch všechny nedostatky, které karta měla, ať už náchylnost k zničení nebo to, že měla tendenci ženám nabízet desetkrát až dvacetkrát nižší úvěrové limity (jak moc na dluh vám karta umožní jít). Právě i proto jí nyní vyšetřuje newyorský finanční úřad. Přeci jen, nějakou tu chvíli už máme po roce dva tisíce.

Něco podobného momentálně chystá Google, který plánuje vydat vlastní debetní kartu, dle jejich slov rozšíření Google Pay. Jako největší výhodu oproti klasickým bankám nabízí to, že budete mít v telefonu kompletní možnosti spravování své karty online, tedy i okamžitou blokaci v případě ztráty. Což sice některé banky již nabízejí, přesto to však zní zajímavě. To, na čem ve výsledku bude záležet nejvíce, je, jakou poplatkovou politiku bude Google zastávat, tedy jak moc se bude snažit vydělat. Ve výsledku to totiž může být faktor, který tuto kartu vynese nad všechny konkurenty.

Osobně však zůstanu u své banky, která sice ne vždy funguje tak, jak má, ale přeci jen si mohu zajít do pobočky. Nevím, jak bych byl uvítaný v centrále Google.

I když musím uznat, že Apple Card mne láká, představte si, že si necháte od Applu zaplatit zařízení s Android. Věřím tomu, že v tu chvíli by má karta spáchala sebevraždu.

          Kdo chce Fortnite?

No každý přece! A konečně už je i na Google Play! Dlouho trvala hádka Epicu s Googlem kvůli 30% podílům na výnosech, které si nárokoval pro sebe. To, co jí ukončilo, byl ironicky antivirus. Epic svou hru zdarma distribuoval na svých stránkách, avšak naprostá většina telefonů nerada vidí, když se na ní instaluje software odjinud, než z Google Play, jelikož mnohdy obsahuje viry.

A protože byl Fortnite ve většině případů označený za potenciálně nebezpečnou aplikaci, je jasné, že tím počty instalací klesaly. Nakonec tedy Epic neměl na výběr, než se svých třiceti procent vzdát a jít na Google Play. Ne, že by z toho byl nadšený, když říká, že "byl donucen". Hold málo kdo je jako já, dobrou polovinu aplikací v mobilu Google nemá a nezná. A stále jsem žádného vira nechytil. Ne, ani koronu!

Cestovní kostička

Vzhledem k faktu, že nemám nic, co by si zasloužilo pozici hlavní zprávy, podíváme se tedy na další hračku, co jsem si koupil. Ano, mám jich dost. Já vím. Nedívejte se na mě tak! Byla levná!

Powercube je velmi originální rozbočovač, neboť na relativně malé kostičce nabízí 4 normální zásuvky a dva USB porty (2.1A, 5V) na nabíjení. Osobně jsem si ho kupoval převážně na cestování, protože už několikrát jsem byl v situaci, kdy byl značný nedostatek zásuvek a tahat prodlužovačku je přeci jen nepohodlné. A s touhle hračkou zvládnete nabíjet 6 zařízení zároveň a přitom se vejde do každého batohu.

Ve výsledku jí spíše používám u postele, kde mám jen jednu zásuvku, a takto mohu v jednu chvíli nabíjet oba mobily, tablet, sluchátka a ještě si zapojím lampičku. Když už ale někam vyrazím, nikdy jsem se nesetkal s tím, že bych si jí bral zbytečně. Na Alze se dá momentálně sehnat za čtyři stovky, což je trošku dražší prodlužovačka, v několika barevných kombinacích (já mám samozřejmě černou, jak jinak). Pokud tedy jezdíte po světě, rozhodně se jedná o hračku, která vám nesmí chybět (a také vám stačí jediný adaptér do cizí zásuvky, zbytek nabíjíte normálně z kostky).

Osobně jsem jí dal i jako dárek spolužačce, o které vím, že cestuje, byla z ní nadšená, takže i takto se rozhodně dá použít. Celkově mnoho muziky za málo peněz.Nebo spíše elektřiny?

Jednohubky


  • Opět zde máme nějaké ty hry zdarma, takže určitě stojí za mrknutí :)
  • Zdá se, že zájem o Iphone SE je tak velký, že ani Apple nestíhá. Na některé z verzí se bude muset čekat prý až tři týdny. Ač nevypadá spatně, osobně bych si nekoupil mobil s čtyři roky starým vzhledem. Ale což, věřím, že nenáročným uživatelům má co nabídnout. Což já nejsem. Bohužel.

Upřímně jsem rád, že už je o čem psát a tak budeme nadále pokračovat v tradičním podání. A dokonce už se do toho ani nemusím psát. Jen kdyby ta hlava nebolela, to by bylo na světě hezky.

Váš,

Tao

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.