Taoův Technický Týdeník #6 - Něco se stalo!

12.04.2020

Dnešní Týdeník vám přináší... Moje tvůrčí krize

Nu, stejně nám svět technologií stávkuje. Představení mobilů se odkládá, takže mám jen jednu zajímavou zprávu, co možná někoho osloví. Předpokládám, že část z vás má zařízení s procesorem MediaTek, který se momentálně dává spíše do levnějších telefonů, kde zní jako zajímavá alternativa k dražšímu Snapdragonu. Několik dní zpět však bylo dokázáno, že uměle navyšoval své skóre v benchmarcích (Benchmark > Program, který testuje výkon zařízení a porovnává je dle skóre, které stroj obdrží) a to až o 70%!

Většina výrobců se samozřejmě snaží dosáhnout co nejlepšího skóre, kupříkladu navyšováním výkonu během testu (přepnutím mobilu do "sport" módu = odstraněním veškerých ochran proti přehřátí), stále je však výsledné číslo reálně dosažitelné (a ač to samozřejmě není zcela fér, je to však již taková "klasika" a málokdo to nedělá). MediaTek si jednoduše připisoval body, kdykoliv byla daná testovací aplikace spuštěná, bez ohledu na to, kolik jich mobil reálně získal, což je více než jen nemorální.

Samozřejmě že se na společnost snesla vlna oprávněné kritiky za jejich chování. Velká část benchmark aplikací byla dokonce stažena z Obchodu Play dokud nebudou moci dokázat, že ukazují pravá čísla. Samotný MediaTek samozřejmě cokoliv odmítá s tím, že k žádné manipulaci s výsledky nedošlo.

         Sociální sítě #2

Jednou už jsme se tu o nich bavili, je na čase to dotáhnout do konce. Sociální bubliny, o kterých jsem zde mluvil, totiž nejsou zdaleka vše, čím se nás snaží ovlivňovat. Pojďme si říci něco málo o "radikalizaci". Tentokrát jde především o Youtube, jsem si však jistý, že většina sítí bude mít podobný kousek programu.

Za předpokladu, že si pustíte video o vegetariánství, s velkou pravděpodobností na vás v "mohlo by se vám líbit" vykouknout něco o veganství. Youtube se bude snažit radikalizovat váš obsah a zároveň, principem sociální bubliny, ukazovat pouze vaši pravdu. Po shlédnutí veganského videa bych očekával nadávky na ty, kdo jedí maso. Přesně tímhle způsobem se bude snažit vás u sledování udržet jak dlouho to jen půjde, což, přiznejme si, mnohdy funguje.

Funguje to samozřejmě nejen u masa, většinou to však není tolik viditelné. S tímhle nijak bojovat nejde, není zda žádná "bublina", co by šla propíchnout. Chce to si dávat pozor na to, co sledujeme, a hlídat si čas. Není to sice zdaleka tolik nebezpečné, avšak i čas má svou cenu, a jsem si jistý, že když v jednu ráno koukáte na roztomilá videa koťátek, původně to v plánu nebylo.

Další z praktik, kterým věnuji pár slov, se tentokrát týká výhradně Facebooku. Nějaký ten rok zpět bylo prokázáno, že s uživateli "experimentuje". V podstatě jim začal na zdi ukazovat pouze pozitivní nebo depresivní příspěvky a pak sledoval, co to s nimi během několika dní udělá. Celkem hnus, ne? Nedokážu si představit, koho to mohlo napadnout. Nehledě na to, že to mnoha lidem může zkazit náladu a den, existuje ne zcela zanedbatelné množství lidí, kterým by to mohlo reálně zničit život. Ve chvíli, kdy jsou první dokázané případy sebevražd úzce souvisejících se sociálními sítěmi, je naprosto nepochopitelné zkoušet něco takového.

Upřímně mne děsí, jak moc člověka může ovlivnit pár řádků kódu. Už jen proto bychom si na sítě měli dávat pozor, jak říkala Artie.Nepřehánět to, chodit ven, žít v realitě. Ano, říkám to zrovna já. Berte mne jako strašující příklad toho, jak můžete skončit. Padejte na sluníčko!


Každopádně doporučuji mrknout na Steam a Epic Store, je tam teď hromada jarních slev, nemá cenu z toho tvořit jednohubky. Kupříkladu Ark Survival Evolved jsem si splašil se slevou 80%. A to se vyplatí! Ale ještě více se vyplatí vyhrabat vzduchovku a jít si zastřílet. Věřte mi, rozprsknout balónek na kusy je super pocit!

Přeji více produktivity, než mám já.

TheAloneOne

P.S. Pokud se zvládnu dát do příštího týdnu dohromady, sepíšu zbytek hodnocení telefonu. Držte palce.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.