Taoův Technický Týdeník #45 - Návrat krále!

29.08.2021

Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí, co mám a daly by se zrecenzovat. Nová sluchátka (ano, další, ale tentokrát čistě pracovní/herní k PC), nová myš (původní umřela, R.I.P.), ale samozřejmě jsem musel zvolit tu největší blbost (anebo tu nejmenší, záleží na úhlu pohledu), co jsem za poslední život koupil. A na co se podíváme kromě toho? Řekneme si něco o nudném životě dospělých a o appkách, které jej činí snesitelnějším. Přeci jen, dospělý již nějaký ten čas jsem, narozdíl od roku dobrovolničení nyní žiji sám na sebe, což, přeci jen, mnohé změn, přináší. A možná najdu i nějaké ty jednohubky. So, let´s go!

Mladý dospělý: Co se hodí

Během roku, co jsem strávil v Litvě jako dobrovolník, jsem většinu podobných aplikací nepotřeboval, poněvadž jsem měl dopravu do práce zajištěnou, nemusel jsem jí řešit, obchod byl relativně kousek od bytu a tím prakticky mé starosti končily. Protože jsem si šetřil, nijak moc jsem necestoval, a i to to ovlivnilo. Budeme se tedy bavit až o období, kdy jsem již v Česku, ve vlastním (pronajatém) bytě, vše si platím sám a chystám se na vysokou. Postupem týdnů jsem si uvědomil, že se mi v mobilu objevilo několik užitečných appek, které více a více používám. Jakých?

Clubcard Tesco

Ano, sám bych tomu nevěřil, no, je tomu tak. Nejde jen o Clubcard kartičku samotnou, ta sice má pár výhod, jako sbírání bodíků a kupóny, ale o celou aplikaci. Kromě virtuální kartičky, protože fyzické jsem do týdne ztratil a již nikdy nenašel, nabízí i samotné letáky, které sice dle své poštovní schránky odmítám, avšak občas se hodí mrknout, zda není něco viditelně levnější. V Litvě, kde jsem měl na jídlo prakticky neomezené peníze (čti až 5 tisíc měsíčně), jsem si mohl dovolit podobné akce ignorovat úplně a nakupovat na truc jen to, co zlevněné nebylo (jakože jsem to fakt dělal, nechce mi někdo vysvětlit proč? Nechápu...), s tím je však konec. A ty tři, čtyři mléka si zkrátka za ledničkou na svou hvězdnou chvíli počkají. Stejně tak zásoba tortill.

Ano, přijdu si nyní až nechutně jako moji rodiče, ale jakmile člověk žije sám na sebe, začne na peníze nahlížet jinak. Na jednu stranu stále nejsou (a ani nebudou) má životní modla, na druhou je fajn nějaké ušetřit, i kdyby jen proto, abych je mohl vyházet na Aliexpressu. No ne?

Dáme Jídlo/Wolt food


Obecně aplikace na dovoz jídla. Možná to bude v rozporu s předchozím bodem, ale občas je vážně fajn nechat někoho, ať vaří za mne a ještě mi to doveze až domů. Nepoužívám je často, tak jednou za dva týdny, ale rozhodně se jedná o fajn zpestření jídelníčku, už jen proto, že si mohu objednat jídla, která bych v životě neuvařil. Za sebe mohu doporučit Wolt, už jen díky daleko lepšímu vyhledávání a obecně více prozákaznickému přístupu, pravidelně je však střídám.

Mapy.cz/Google maps

Opět, každá je lepší na něco jiného, dle Googlu se mi lépe naviguje ve městě, Mapy.cz jsou neporovnatelně lepší na procházky v přírodě a pěší turitstiku. Pár let zpět jsem je v mobilu vůbec neměl a ještě rok předem jsem je zapínal dvakrát do půl roku. A hle, najednou je používám skoro denně. Zjistit, kde vlastně pracuji, najít člověka, co mi má prodat kancelářskou židli, najít zastávku tramvaje? Jo, tyhle problémy jsem předtím neměl. Už jen proto, že jsem žil na vesnici. Nemám rád Brno. Pomoc.

IDOS

Tohle asi taková novinka nebude, ale opět se opakuje to, že ji vlastně prvně v životě používám aktivně. Když jsem jezdil na střední/na brigádu při střední, znal jsem všech pět autobusů, co mi denně jezdilo, zatímco tady jsem v množství tramvají, autobusů a trolejbusů totálně ztracený.

A teď si vážně přijdu jako Boomer. Na mobilu už skoro nehraju, nanejvýš koukám na YouTube/Facebook, a najednou jej používám daleko méně jako hračku obecně. Očividně dospívám a nelíbí se mi to. Ne, nelíbí, samá zodpovědnost, fuj. Kdyby mi někdo řekl, že tohle řeknu za tři měsíce, nejspíše ho vysměju.

Každopádně, proč jsem to vůbec psal? Přišlo mi to jako zajímavá sonda do života někoho, kdo vlastně poprvé žije za své a ve svém, což je velká změna a ač vám to možná přijde vtipné, až si jí projdete, nejspíše vám to začne dávat smysl větší. A nebo také ne, kdo ví.

Můj nový Hyundai

Možná vás nadpis zarazí. Auto? Tao má auto? Jakto, vždyť bych mu nesvěřil ani kolo. Nebojte se, nemám auto, zaprvé stále nemám řidičák, zadruhé odmítám řídit v Brně. Samé značky, tramvaje. To bych rychle dojel do háje. Ne, značku Hyundai nese můj zbrusu nový vysavač! Ano, správně, po tom všem, na co jsem psal recenze, se dočkáte vysavače. No není to krásné zklamání? Divil bych se, kdyby nebylo. Tož ale jdeme na to
Jak jsem již psal výše, nyní žiji ve skoro vlastním bytě. A kromě toho, že si sám vařím a peru, tak, logicky, i uklízím. Osobně mi to nijak zvlášť nevadí, ale chtěl jsem si svou práci trošku ulehčit. Přeci jen, koberce, co jsou v polovině bytu, se koštětem/mopem zametají poměrně těžko. Po chvíli hledání jsem tak našel malého pomocníčka. Tyčový vysavač Hyundai VC 020 B. S pocitem, že absolutně netuším, co dělám, jsem si ho tedy objednal a den poté i vyzvedl. A když jsem po chvíli zmatku i zjistil, jak vlastně funguje, byl jsem poměrně překvapený. Funguje dobře, zvládne celý byt bez problémů a nezdá se, že by měl brzy umřít na infarkt. Nebo na něco jiného, absolutně netuším, jaké nemoci mohou postihnout vysavač. Jakože, vůbec. Jestli víte, klidně pište do komentářů, rád se poučím.

Takže, splňuje mé očekávání? Ano. Stál za 1 300 korun? Ano. Našel jsem na něm nějaké nevýhody? Zatím, k vlastnímu překvapení, ne. Osm metrů dlouhý kabel stačí na vše bez nutnosti přepojovat, vysavač je dostatečně silný na všechen bordel, co se u nás vyskytuje a nádobka je také dostatečně velká. Plus se dá poměrně jednoduše vysypat a nepotřebuji pytlíky. Nepředpokládám, že by kdokoli z vás měl v plánu kupovat vysavač, ale možná, za pár let, až budete v podobné situaci, si na mne vzpomenete. A na můj vysavač.

Nemusíte se však bát, dnešek je pouze rozjezd. Ještě chvíli bude trvat, než se k pravidelnému psaní dostanu úplně, než budu mít svůj nový počítač a notebook, a nechtěl jsem si tak vyhodit daleko zajímavější kousky elektroniky hned ze začátku. Myška a sluchátka (plus i celý herní notebook!) recenze incoming!

Jednohubka/y?

A worthy konvice

Budete-li kdykoliv hledat varnou konvici, rozhodně doporučuji tuhle, co jsem náhodně našel na Alze. Má LED podsvícení, což vypadá sakra stylově, je poměrně dost rychlá a vypadá vážně hezky. Za ty peníze. Mohu jen a jen doporučit. Zatím každý, kdo ke mne přišel, byl unešený tím, že něco podobného existuje. Ano, je to naprostá blbost a kravina, ale. Sakra proč ne? Když už musím žít jako dospělák a kupovat věci jako dospělák, alespoň to udělám po svém, no ne?

Invest!

A druhá jednohubka/fakt je: Zainvestujte trochu. Ano, vyšlo mne to na kolem sedmi/osmi tisíc korun, ale vybavil jsem si byt novou elektronikou (vysavač, konvice, toustovač, myš, sluchátka). A vážně mám díky tomu daleko silnější pocit, že jsem doma, než jen někde na hotelu. I ten Google, co na něj řvu v ložnici, pomáhá. Zkrátka si to zařiďte tak, jak sami chcete, stojí to za to. Alespoň mne stálo.

Tak jo, pokus o reinkarnaci. Dokonalý? Ne, není, i když trval déle, než to trvává obvykle. Bylo to pomalé, křečovité a nejisté, ale pomalu se do toho zase dostávám, takže už jen lepší! I limit 1 200 slov jsem nakonec naplnil!

Mějte se,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:


  • Zdroje

    Nejsou :D