Z pohledu středoškolačky: Birds of Prey, Podivuhodná proměna Harley Quinn

28.03.2020

(Delší název si snad tvůrci vybrat nemohli) 

Vítám vás u mé první recenze a doufám, že ne poslední. A to tedy na film, jehož název už nechci psát podruhé. Recenze je bez spoilerů.

Film Birds of Prey, sleduje Harley Quinn, kterou už jsme mohli vidět v Sebevražedném oddílu. Harley se v tomto snímku rozešla. Ano, rozešla se s Jokerem. Pomalu celý film vlastně sledujeme Harley Quinn, která se vyrovnává s tím, že teď je na všechno sama. Tím nemyslím to, že si sama musí chodit nakoupit, i když nakupovat ji uvidíte taky. Ale pod ochranou Jokera naštvala spoustu lidí, a jak sama ve filmu řekne, teď už nemá imunitu. A to se ukáže v začátcích filmu.

Film vám hned na začátku ukáže, že ho rozhodně nemáte brát vážně. Pokud ho budete brát vážně, tak můžete v půlce filmu kinosál opustit. Harley vám po celou dobu filmu vypráví svůj životní příběh. Celým filmem vás provází, komentuje dění jako to dělá např. Deadpool. Je v tom občas menší chaos, když vám něco vypráví a najednou vám to chce zase dovysvětlit, tak se vrátí na začátek a díky tomu je to sem tam chaotické. Ale právě tak si myslím, že by Harley vyprávění vypadalo, kdyby vás někam pozvala a chtěla vám říct o svém dni. Zkrátka chaos. Co se týče s návazností na Sebevražedný oddíl, ano, je tam párkrát zmíněný, ale větší odkazy nečekejte. Nečekejte hlavně Jokera. O Jokerovi se po celou dobu filmu mluví, ale není tam, Jareda Leta se tím pádem nedočkáte. Musíte to zvládnout. Pro jeho hatery je to ale skvělá zpráva.

Birds of Prey se točí hlavně kolem žen. Záporákem je ale muž Black Mask, kterého hraje Ewan McGregor. A dost se na něm ženskost podepsala. Z Black Maska prostě nebudete mít strach. Nepůsobí jako záporák. Působí zženštile, a i když má docela dost zvláštní úchylný způsob zabíjení, stejně vás nevyděsí. A když už začínáte cítit, že se ho chcete bát, aby byl tím "typickým" záporákem, tak začne brečet anebo hodí nějakej vtip. To ale není chyba herce. Ewan je v té roli skvělý, očividně si to užívá. Já mám Ewana opravdu ráda, i když nemám páru, jak se to jeho jméno sakra vyslovuje.

To bychom měli záporáka. Co hlavní hrdinka? Margot Robbie je jako představitelka Harley Quinn skvělá. Nemůžu pochybovat o tom, že by si roli neužila, i když jsem v jiných recenzích slyšela, že přehrávala a že si to tahala z paty. Já si to nemyslím. Podle mě si každou scénu užívala a naprosto tu šílenost Harley vystihla. Všem hercům, co to dokáží patří velký obdiv.

A co zbytek týmu? Upřímně. Ostatní členky mě nijak neuchvátily. Ano, herečky hrály své role opravdu dobře. Ovšem nic víc k tomu nemám. Bavila mě Huntress kvůli vtipu, který její postavu po celý film provází.

Akční scény? Božínku, tak ty byly skvělé. Akční scény perfektně využívaly prostředí, ve kterém se odehrávaly. Je tu teda ale ten styl, kdy se okolo jednoho hrdiny, vlastně hrdinky v tomhle případě, postaví několik záporáků, kteří čekají, až na ně přijde řada. To se mi osobně moc nelíbí. Je to nelogický, ale tenhle problém má víc filmů. Přeci jen, ten film by pak asi těžko pokračoval, kdyby ji prostě porazili, no ne?

Co musím ještě pochválit, jsou kostýmy, lokace (hlavně u závěrečné scény). Postavy skvěle využívaly prostředí, ve kterém se vyskytovaly. Troufnu si napsat, že film je na pohled opravdu skvělý.

Závěrem bych chtěla dodat, že film se opravdu točí kolem Harley. Proto je dobře, že se film nejmenoval pouze Birds of Prey, ale měl i podtitul. Tým Birds of Prey se pospolu ukáže opravdu až na konci filmu. Do té doby si vlastně každá jede svoje.

Kdyby se tu náhodou objevil nějaký komiksový fanoušek a chtěl slyšet o odkazech na komiks, tak mu toho moc nepovím. Komiksy jsem nečetla. Vím jen, že filmu se stejně jako v komiksu objevila hyena, bobr a Harley měla kolečkové brusle.

Film jsem viděla s českým dabingem, který se mi osobně nelíbil. Hlavně u Harley a Black Maska. Rozhodně si plánuji film pustit ještě jednou, a to s titulky.

Taky je asi dobrý zmínit, že film je věkově omezený. A to od 15 let, kvůli sprostým slovům a sem tam stříkající krvi a asi i scéně s kokainem.


Takže takové závěrečné zhodnocení. Nelituju, že jsem to viděla. Nebudu si vyčítat, že jsem promrhala asi dvě hodiny svého života. Hlavně nechoďte na film s velkým očekáváním. Já nešla s žádným a jsem spokojená (krom toho Black Maska). Ti, co hodně očekávají budou zklamaní. A jestli máte na film jít? Těžko říct. Není to pecka, kterou musíte nutně vidět, ale podívat se na ni vás nepoznamená, doufám.

Přeji vám, abyste měli u filmu podobně nadšený výraz, jako Harley.

Mějte se fanfárově a papa.