Taoův Technický Týdeník #41 - Třeští mi hlava

28.03.2021

Tak dnešní víkend je konečně klidný, prázdný, takový, jaký by být měl. Nevěřil bych, že na něco podobného budu čekat měsíc a půl. Na druhou stranu jsem také krásně neproduktivní, ale to nevadí, každý si zaslouží občas zahodit den u filmů, her a knížek. A vaření! Normálně jsem lepší a lepší kuchař, kdo by tomu rok zpět věřil? No a na co se podíváme? Na šílenou Xbox ledničku, už druhou v řadě, na to, jak si vede Xiaomi a pak vám představím něco od konkurence Xiaomi. A to nové Huawei chytré hodinky, které vážně nevypadají zle, jen co je pravda. Připraveni? Já asi ne, protože mám hlad a třeští mi hlava, ale což. Startujeme!

Lednič...co?

MEME o tom, že nový Xbox vypadá jako lednička, jste nejspíše někdy před rokem zasledovali, byl toho poměrně plný internet. A protože Xbox očividně míří na mladší diváky, vtipu se chytl a skutečně nechal několik podobných ledniček vyrobit. Jednalo se o solidní kousky s krasným LED podsvícením, které bohužel nebyly dostupné, i kdyby za ně uživatelé byli ochotní zaplatit. Dokonce měly zezadu HDMI kabel v nadkonstrukční velikosti, což. Ano, povedlo se, vypadalo to skvěle. A nyní, ve spolupráci s Dwaynem Johnsonem, představil menší verzi. Té už, bohužel, chybí LED světýlka, namísto nich jsou tam pouze nálepky, na druhou stranu společně s logem hercova energetického nápoje, který tímto představuje, jí to stejně sluší. Prostě elegantní mini lednička se zásobou energie na hraní.

A aby se sláva podobné šílenosti, jakou Xbox lednice beze sporu je, dostala ještě dále, budou, společně s energiťáky a sběratelským ovladačem, rozeslány slavným influencerům. A dá se čekat, že oni si to pro sebe rozhodně nenechají, přeci jen. Něco takového na videích v pozadí vážně mít chcete. Prakticky se tak jedná o klasický příklad Win/WIn situace. Xbox má reklamu, Dwayne má reklamu a influenceři super sběratelský kousek. Skoro bych se ani nedivil, kdyby se něco podobného v dohledné době objevilo na internetu za nehorázné peníze. A už vůbec bych se nedivil, kdyby si to někdo vážně koupil, potrhlých svěratelů se najde dost a dost. A ne, já ne, já sbírám jen kytky. Co si sám vypěstuji. Na víc nemám.

Na vrcholu

Xiaomi roste. To není novinka, v několika státech už mají majoritní zastoupení ve společnosti a už dávno nejsou jednou z dalších malých značek, které se poslední roky objevují jako houby po dešti. Za rok 2020 prodalo 150 milionů telefonů, z kterých přibližně 10 milionů patřilo do vlajkových řad, což je krásné číslo. Já sám jsem hrdý majitel jednoho z deseti milionů prémiových zařízení. Celkově tak po celém světě běží přibližně 400 milionů Xiaomi mobilů, což. Je poměrně zajímavé vzhledem k tomu, že takových pět let zpět o té značce sotva někdo věděl. A poplácám se po zádech, já byl jedním z těch, kdo jí tehdy svěřil peníze ze své první brigády v životě. A nelitoval jsem. 

A nyní se podíváme na pár bodů, které celé společnosti pomohly prorazit a vyšplhat až na třetí místo v prodejích, alespoň dle mého názoru, jedná se totiž o zajímavou kombinaci schopností a náhody.

Poměr cena/výkon

To mluví poměrně samo za sebe, Xiaomi je dlouhé roky známé tím, že za svou cenu dostanete velmi solidní zařízení, které, ač v nižších cenovkách jisté ústupky samozřejmě má, nad konkurencí vystupuje. Skvělým příkladem jsou levné mobily z jejich dílny, kdy za 3-4K koupíte plnohodnotné zařízení, které bych spokojeně svěřil každému nenáročnému uživateli. Nikdy nezískalo prvenství v displejích nebo fotoaparátech, ale zato vždy nabídlo rychlý systém, mnoho funkcí a celkově daleko lepší kombinaci všech parametrů. Zároveň stále vydává tolik nových zařízení, že si vybere prakticky každý. A i přes viditelné zdražení, hlavně vlajkových zařízení, si společnost své jméno udržela a spolehlivě dobývá nižší a střední třídu.

Trump

Jak že Trump pomohl Xiaomi? Prakticky zakopal Huawei, tehdy největší konkurenci, takže najednou bylo o protivníka méně, čehož společnost samozřejmě využila a převzala každého, a že jich bylo, kdo nevěřil tomu, že Google služby nejsou potřebné. A zároveň chtěl něco levnějšího, než Samsung. Na konci své vlády se sice obrátil i proti Xiaomi, ale už ne tolik, aby společnost smrtelně zranil, jako to nejspíše udělal s Huawei, nebo alespoň jejich mobilní sekcí.

Správné načasování

Xiaomi se, minimálně do Česka, dostalo v naprosto správnou chvíli. Samsung na střední a nižší třídu kašlal, a to, co tam posílal, bylo vážně hrozné (věřte mi, v té době jsem si vybíral mobil. Bylo to k pláči), Huawei začalo trestuhodně zdražovat, protože nemělo konkurenci, stále však bylo levnější, než Samsung s Applem. A tak nebylo divu, že zákaznici skočili po něčem, co bylo Huawei podobné, jen daleko levnější a lepší. Podobá facka sice, tehdy vedoucí čínskou společnost, velmi rychle vrátila do reality a během roku se Huawei poměrem ceny a výkonu prakticky rovnalo Xiaomi, pro mnoho zákazníků přesto bylo již pozdě.

Vypadají hezky

Na svůj chytrý náramek, Xiaomi Mi Band 3 jsem tu chválu už pěl. A ač nyní hladově koukám k jeho novým verzím, i kvůli barevnému displeji a NFC, které za 23 euro vážně lákají, zasledoval jsem novinku od Huawei, která, dle mého názoru, představuje poměrně solidní konkurenci. Cenu má sice dvojnásobnou, tedy 50 euro, ale zato má daleko větší displej a obecně se jedná už spíše o hodinky, než náramek, jako v případě Xiaomi. Jinak nabízí prakticky totožné funkce, liší se pouze meřením kyslíku v krvi, což, zvláště v době covidové, pokud je spolehlivé, může zachraňovat životy. Zbytek jsou klasické sportovní módy, včetně plavání, které je již každý normální uživatel zvyklý ignorovat. 

Celé zařízení pak pohání LiteOS a baterie prý má vydržet až 14 dní, kde bych byl trochu skeptický, protože podstatně menší Mi Band s podobnou kapacitou baterie slibuje stejnou výdrž. A ani u něj jsem si nevšiml, že by jí v praxi dosáhl. V každém případě by týden provozu problém být neměl, zvláště pokud nepoužíváte pravidelné měření tepu.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

Xiaomi možná zdraží

To, že je nedostatek čipů, si všiml každý, kdo chtěl prodat grafickou kartu, ale nyní se trend přenáší i do mobilního průmyslu. Xiaomi ohlásilo, že pokud se situace bude zhoršovat, bude muset zdražit, aby se vyhnulo větším kompromisům ve výbavě, které společnost dělat nechce. Hlavní výrobci, jako Samsung a Apple, si budou moci dovolit ještě nějakou dobu přežít, i dík zásobám, které mají na skladech, podobný luxus si však Xiaomi dlouhodobě dovolit nemůže. Vážně jsem rád, že herní grafiku jsem kupoval minulý rok a mobil stejně tak. Alespoň tak mohu cynicky smát a sledovat každého, kdo se snaží složit herní počítač a nezadlužit se u toho.

Apple zažalován

Z Austrálie přišla žaloba na Apple ohledně chybějící nabíječky v balení iPhonu 12. Proč tak pozdě? Nikdo netuší. A i samotná formulace jí moc šance nedává, poněvadž se opírá o to, že o tom společnost nedala vědět dostatečně dopředu, což dala i na webových stránkách, kde má i důvody. Samozřejmě, že spíše než o ekologii půjde o větší zisky, to však k soudu nepatří. Ač Applu zrovna nefandím, v tomto případě doufám, že soud vyhrají, poněvadž by to otevřelo dveře mnohým dalším, aby začali podávat žaloby pro vše možné a nemožné.

Třeští mi hlava, tak přemyšlím, zda je to z toho, že jsem snědl moc cukru nebo moc málo cukru. Ach jo.

*otáčí se a odchází umřít do postele*

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: