Taoův Technický Týdeník #4 - Jeden mobil vládne všem

29.03.2020

Pojďme trošku pozapomenout na to, že svět likviduje pandemie a opět se společně podívat na nějakou tu techniku. To zní dobře, no ne?

          K čemu mi vlastně jsou megapixely?

Říká se, že čím více Megapixelů mobil má, tím lépe fotí. Je to pravda? Well yes, but actually no. Na tom, zda výsledná fotka je kvalitní, má podíl daleko více, než jen jejich počet. Kéž by to bylo tak jednoduché, svět by byl nádherný. Minimálně na Instagramu rozhodně.

Čím více Megapixelů, tím větší množství detailů je snímač schopný zachytit, dále však hraje roli i světelnost (světlo, které dopadá na senzor), kde menší je lepší. Stejně tak i stabilizace, tedy schopnost zařízení udržet během focení mobil bez pohybu, aby fotka nebyla rozmazaná. V neposlední řadě pak i velikost snímače a samotný software, který je schopný mnohé nedostatky opravit a výsledek tak vypadá daleko lépe. A nebo hůř.

Při případném výběru se tak musí koukat na daleko více, nežli jen na Mpx. Kupříkladu Iphone 11 Pro Max, o kterém bude řeč potom, má na všech snímačích jen "slabých" dvanáct a přesto fotí úžasně. V případě většího zájmu mohu odkázat sem, vše je hezky srozumitelně popsané:

(Tento článek jsem napsal předtím, než jsem na tu stránku přišel. Bohužel.)

          A proč tady nemám Google Play?

Díky obchodní válce je Huawei odstřižený od všech produktů Googlu. Do podrobností zabíhat nebudu, nejsem pan Politika. Co se vlastně mění na používání jejich zařízení? Chybí Google Play. Jedna aplikace s aplikacemi. Huawei sice implementoval jejich vlastní AppGallery, ta však většinu důležitých aplikací jednoduše nemá. Možná se to časem změní, ale co teď? Není Facebook, Messenger, Youtube, Gmail, Google Maps, jednoduše nic.

Některé z aplikací se dají získat z konkurenčních obchodů, kupříkladu Amazon Appstore, rozhodně však ne všechny, některé mají vlastní alternativu z pera Huawei (kupříkladu náhrada za Gmail), ale dost jich prostě chybí. Člověku pak zbývá jediná možnost > Pirátit.

Procházet internet a hledat instalační soubory ke stažení. Postup zná každý, kdo někdy stahoval nelegální hru na počítač, aby jí měl zadarmo. Problémů je zde však hned několik. Kromě toho, že stahování placených aplikací není tak úplně legální a morální, nemáte žádné aktualizace a samozřejmě je zde i neopomenutelné riziko v podobě stahování a instalování "neznámé" aplikace. Samozřejmě, jde to, ale je rozdíl stahovat si jednu hru na počítač protože si jí chci zahrát a stahovat si jich takhle dvacet, protože musím. To člověka rychle omrzí.

          První pohled na Iphone 11

Když jsem dostal možnost si na pár dní pohrát s Iphonem 11 ve verzi Pro Max, neváhal jsem. Ač jsem celoživotní uživatel Androidu, vždy si rád zkusím něco nového, navíc se o něčem těžko informovaně mluví, když to člověk nemá osahané. Původně ani nebylo v plánu o něm psát, protože za pár dní člověk nezjistí vše, pak ale přišla karanténa a mobil se mnou nejspíše bude čekat až do jejího konce. V tuhle chvíli ho používám již dva týdny a zde je krátké shrnutí toho, co mne zaujalo, nadchnulo nebo naopak zarazilo.

Je rychlý. Vážně rychlý. Já sám mám Xiaomi Mi 8 Lite, velmi solidní telefon (Snapdragon 660 + 6 GB RAM), takže jsem nikdy s rychlostí prostředí neměl sebemenší problém, ale i tak se to nedá porovnávat. Iphone si prostě sviští a je vidět, že nad optimalizací systému někdo strávil dlouhé roky. Úspěšně. Za celou dobu používání jsem neviděl jediný náznak toho, že by snad někde trošičku nestíhal. Je to vážně příjemný pocit a to, znovu opakuji, můj mobil zdaleka není pomalý.

Úžasná optimalizace baterie. Ač samotná baterie má "pouhých" 3 969 mAh, což je dnes spodní průměr, nemá problém zvládnout dva dny i s několika hodinami na Youtube a Netflixu. Výraznější spotřeba jde poznat ve chvíli, kdy zapnu nějakou náročnější hru nebo 4K video, tehdy už si neskutečně výkonný procesor vezme své a spotřeba roste. I přes to je však, vzhledem ke kapacitě, velmi dobrá.

Fotky a videa. To je kategorie sama pro sebe. Nejsem sice profesionální fotograf, ale základní orientaci v oboru mám a Iphone bez větších problémů překonal naši rodinnou zrcadlovku. Nedokázal jsem vyfotit jedinou rozmazanou fotku (a že jsem se snažil!). Pod článek jich pro představu pár hodím. Snad web moc nezničí kvalitu. Video poté asi nejvíce využije optické stabilizace, kterou mají všechny tři čočky (hlavní, širokoúhla, 2*zoom) a i v běhu na něm není skoro poznat, že se hýbete. Zároveň je krásně plynulé a má úžasné barvy.

Abych tu nepěl pouze chválu, hlavní nevýhodou je zde cenovka. Má verze stojí krásných 37 590 (Alza.cz, než to někoho napadne) a s touhle cenou si mobil nemůže dovolit mít chyby. Musí být ultimátně dokonalý ve všech směrech. Rozhodně mne však na první pohled zaujal a těším se na další měsíce společného soužití.

Jednohubky


  • Epic Store nám opět nakládá pořádnou dávku her zdarma. Tentokrát čtyři! Mrkněte tam, jsem si jistý, že se nějaká zajímavá najde.
  • Když už jsme tu měli tolik Applu, pojďme se na něj podívat ješte jednou. Vzhledem k hospodářské krizi kolem Koronaviru postupně klesá zájem o nové telefony, což je důvod, proč Apple uvažuje o tom, že by Iphone 12 představil až za rok, tedy na jaře 2021. Upřímnou soustrast všem Jablíčkářům.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.

A zde slíbené fotky: