Taoův Technický Týdeník #39- Tak jsem se vybil

14.03.2021

Tak jsem tu. Musím se upřímně omluvit za to, že minulý víkend jsem zde nebyl, mám k tomu však důvod dostatečný. Párty, která se zde děla, byla tak intenzivní, že jsem se kolem třetí ráno odebral přespat do auta, což dozajista mému stavu nutně nepomohlo. Celou neděli jsem pak poté byl naprosto mrtvý, neschopný psát a zničený, musel jsem tak svůj milovaný článek odložit. A abych to neměl jednoduché, dnes jsem ve stavu, kdy jsem za dva dny ušel 50 km, jsem tak prakticky fyzicky mrtvý, stále však v daleko lepším psychickém stavu, než po jedné proklaté párty. Miluju výlety.

A o co že půjde? Podíváme se na nový reproduktor od JBL, který vážně nezní špatně, až klasicky na svou cenu, a to, jak Lenovo postupuje kupředu v rámci "filtrů" na videokonferencích. A poslední je rozloučení s původním prohlížečem Edge, chybět nám sice nebude, ale přesto se jedná o konec jedné magické éry.

JBL 5

Co si budeme říkat, JBL je klasika, jakmile ho někdo vytáhne, dá se očekávat, že to bude stát za to. A parametry i dávají tušit, že novinka, JBL Charge 5, bude solidní bomba. 30W a 10W (Woofer a tweeter, tedy bassy a výšky jsou oddělené pro větší kvalitu) je dost na to, aby vyhodil do povětří i větší místnost plnou řvoucích lidí, navíc klasicky umí i skrze USB nabíjet jiná zařízení, párovat se s dalšími JBL reproduktory a uchovává si svou vodotěsnost a prachotěsnost (existuje tohle slovo vůbec?). I když se s největší pravděpodobností bude jednat, jak je už u JBL klasickým zvykem, o sakra přebasovaný výstup, pozoruji, že jsem jeden z mála, kdo si toho vůbec povšimne, i to tak můžete považovat za výhodu.

Největší nevýhoda je však, ostatně jako obvykle, cena. Skoro 5 000 korun za přenosný reproduktor? To je na mne zkrátka moc, zvláště od chvíle, kdy ten, co jsem si koupil, recenze je kdesi v minulosti, je za cca 800 korun a ač má přibližně poloviční výkon, hraje skvěle, prostorově, má basy a skvělou výdrž baterie. Pokud bych tak chtěl ozvučit velkou místnost lépe, než to zvládne sám, jakože si vůbec nevede špatně, objednám si dva a spáruji je. Za méně, jak 2 000 tak budu mít stereo reproduktory, co bez problémů zvládnou večer a noc hlasité hudby. Change my mind, JBL is expensive. Good and solid. But wayyyy to expensive.

There are better ways to waste your money do ya´ll know?

Co jsem koukal na články o něm, obecně se shodují, že od Charge 4 se moc neliší, podobná výdrž baterie, o trochu silnější, jediný rozdíl je ono rozdělení reproduktorů uvnitř, což je však otázka, zda je vůbec nutné, případně jako moc bude v realitě působit. Necháme se překvapit.

Lenovo a filtry

Filtry během videohovorů jsou vtipná klasika již dobrých několik let. Míval jsem kamarádku, která si v nich vyloženě libovala, a ať už skončila kdekoliv, věřím, že to dělá doteď, ač já jim nikdy na chuť nepřišel. A během karantény a lockdownu se jejich sláva ještě rozrostla, převážně proto, že se daleko více rozhovorů a srazů pořádalo online, svůj podíl ale mělo i světoslavné kázaní, na kterém se knězi náhodně přepínaly obličeje. A jak potřeba videohovorů stoupá, lidé mají větší a větší motivaci na nich vypadat dobře, čehož se chytlo Lenovo, které přišlo s něčím více, než jen filtry, které si jednoduše nalepíte na obličej, případně možností nastavit si pozadí.

Aplikace, která je tedy zatím dostupná pouze na prémiových zařízeních Lenova, tak kromě toho zvládne změnit i celkový vzhled vašeho obličeje, kupříkladu tak vzdálenost očí, tvar obličeje a nebo velikost čela. Blbost, říkáte si? Já v tom spíše vidím budoucnost, která, co si budeme, mne poměrně děsí. Jakmile budou podobné možnosti dostupné pro všechny uživatele, dříve nebo později nastane situace, kdy budeme vypadat jinak naživo a na videohovoru. No, to ostatně platí už teď, ale obvykle v tom smyslu, že naživo vypadáme lépe a s tím také omlouváme video. Nechci se dočkat času, kdy si budou lidé myslet, že naživo vypadám ještě hůře. To vůbec jde? Haló?

Edge is dead, long live the Edge

Edge nastupuje za Edge. Tedy, co? No, Edge odchází a Edge přichází. Ehhh, co??

No. Ono jsou Edge dva, první, Legacy Edge s jménem Spartan, byl náhrada legendárního Internet Exploreru, založený na podobné technologii, což byl možná důvod, proč Microsoft před rokem spustil nový Edge, který již fungoval na prohlížeči Chromium od Googlu. A tomu stačil právě ten jeden rok k tomu, aby svého pomalejšího předka na všech čárách porazil a předhonil, Windows ho tak bude ukončovat. V dubnové aktualizaci se tak původní verze vypaří právě za tu novou, což je sice další typický Windowsí přístup typu: "Já to řekl, tak to bude. Že nechceš? To máš blbý.", ale tentokrát je výjimečně opodstatněný. Nový prohlížeč je rychlejší, spolehlivější a bezpečnější. Máte-li tak doma více strojů s Windows a máte alespoň obecné povědomí o tom, co to znamená nainstalovat a stáhnout, vyplatí se mrknout na stránky Windows a nováčka si stáhnout.

A proč že je to natolik důležité, že o tom mluvím i já? Jedná se totiž o naprostý konec éry prohlížečů Windows, kterou započal už legendární původní Interner Explorer, který byl natolik skvělý, že si z něj děláme srandu doteď. A ač se tak jedná o krok správným směrem, stejně je na místě se obrátit zpět a z plna hrdla se zasmát. Doufám. že IE bude zdrojem ještě velké spousty super vtipů.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

WhatsApp

WhatsApp pro počítače konečně pomalu dotahuje veškerou konkurenci. Aplikace, která je, převážně na mobilech, velmi populární, doteď u své PC verze neměla možnost hovorů a videohovorů. Jak však praví Caesar, ted čas právě nastal, přichází obojí, ač zatím pouze mezi čtyřma očima, máme slíbené, že následovat budou i skupinové hovory.

Ještě pár podobných aktualizací a možná začnu WhatsApp znovu zvažovat. Ne, nezačnu, už takhle toho mám až nad hlavu na mobilu.

*Facepalm*

Jak se opravuje touchpad? To netuším, ale vím, že ten můj, který posledních několik měsíců nefungoval, vrátilo zpět do služby to, když jsem si na notebook rozlil cereálie. Neptejte se mne, jak jsem to dokázal, sám to nevím, ale očividně to klávesnici nějak moc nevadí, jakmile jsem mléko vyklikal zpoza kláves, vše je při starém. Já se fakt divím, že se mnou stále žije, mít podobnou práci, už svému majiteli exploduji do ksichtu.

Tak jo, jsem unavený, bolí mne puchýře a nemám jedinou čistou věc, co bych si mohl vzít na sebe zítra. Super čas jít do postele, ne?

Hezký zbytek víkendu přeje z postele,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: