Taoův Technický Týdeník #38- Tao na baterky (po tomhle spíš na prášky)

28.02.2021

Jak tak každou neděli otevírám program, kde píšu jednotlivé texty TTT, hřeje mne u srdíčka, jak se součet všech slov zvyšuje. Ač zde mám pouze něco kolem posledních deseti epozid, součet již přesahuje 14K slov, což vážně není špatné číslo, zvláště když se jedná o obyčejné články. Tak pojďme na to a přihodíme tam dalších 1,2K slov. A o čem že se dnes bude debatovat? Prvně zrecenzuji svá nová sluchátka z Aliexpressu, která původně byla určená pouze a jen pro postelový poslech, kvalita jejich zvuku mne však neustále překvapuje, stejně tak to, že drží, jsou pohodlná a tiší okolí. Další téma bude nabíjení mobilu, které je také kategorií samo o sobě, protože na něj existuje asi tři a půl tisíce různých strategií a poslední zprávu netuším, protože úvod píšu dřív, než jsem si jí připravil, nechte se tedy překvapit. Určitě bude stát za to!

Sluchátka

Celým názvem se jedná o "ASMR Earphone Hifi Headset Noise-Cancel Sleeping Earbud Soft Silicone Headset TPE Wire No Ear Pressure Earbuds For Xiaomi Huawei". Kdo to přečetl celé, má u mne malé a bezvýznamné plus, protože jen z názvu se, kromě produktu, jeho barvy, velikosti, materiálu, ceny a toho, jak se jeho výrobce vyspal dozvíme i to, co měl k snídani a co si chce objednat k obědu. Základ je ale jasný, má jít o sluchátka, speciálně na spaní, díky schopnosti potlačit okolní hluk, které mají být navíc příjemné a netlačit v uších. Samozřejmě, k podobnému popisku jsem byl poměrně skeptický, ponevadž však recenze souhlasily, klikl jsem a za tři týdny byl balíček tu. A nyní, po skoro týdnu používání, jsem s nimi spokojený dost na to, aby si svou zmínku vysloužily.

Jen samotná cena, 1,6 USD, tedy 34 korun (doprava zdarma) byla poměrně podezřelá, samozřejmě se na Aliexpressu najdou i třikrát levnější, přesto jsem nečekal žádný zázrak. A světě div se, byl to zázrak, sice malý, ale byl. Tou malostí poukazuji na to, že špunty jsou vážně neskutečně drouboučké, čímž zalezou do ucha hlouběji, než normální sluchátka, zároveň jsou však elastické dost na to, aby netlačily, zároveň však držely a blokovaly zvuk. Mohl jsem dělat jakékoliv akrobatické kousky, které jsem v posteli mohl vymyslet, přesto držely spolehlivě. Příchozí zvuk také blokují poměrně spolehlivě, ač jsem byl překvapený. Nejblíže mému očekávání byla výsledná kvalita hudby. Neberte to špatně, byla dobrá, ale učiněný zázrak techniky to není. Výšky jsou čisté, basy trochu méně výraznější, ale jsou tam a spolehlivé, celkově to ale, oproti náhlavním sluchátkům (používám bezdrátová za 2K se sakra solidním zvukem) nezní tak autenticky. Pokud však chcete moci ležet v posteli a poslouchat hudbu, podcasty, audioknihy, jedná se o skvělou volbu doslova za hubičku. Věřím i tomu, že by se s nimi příjemně spalo, to však bude muset ozkoušet někdo za mne. Odkaz házím dolů, případné recenze víte, kam poslat.

Nabíjení

Každý známe spousty rad o tom, jak nabíjet telefony, co dělat, co nedělat, zkrátka. Na internetu si najdeme potvrzení pro všechno. A z pozice Taa, the Technického Týdeníka bych některé z nich rád potvrdil a jiné vyvrátil. Pokusím se to vzít rychle a jednoduše a také doufám, že jsem o tom už někdy předtím nemluvil, ty témata se mí začínají mixovat, jak je jich přes stovku. No nic, jdeme na to. 

Hlavní věc, jako vždy, je, jak nabíjet. Jednoduchá odpověď je, že kapacita by se vždy měla pohybovat mezi 30%-80%. Stejně tak, jako se baterii nelíbí, když jí vybijete na naprostou nulu, nemá ráda, když je dlouho držená na 100%. Tomu, proč to tak je, sice poměrně rozumím, nejsem si ale jistý, zda bych to dokázal dostatečně jednoduše vysvětlit, zkrátka to tak je, podrobnější vysvětlení bude ve zdrojích. Říká se, že pokud jedete vždy na nulu, dokážete baterii připravit o 70% kapacity během 300-500 cyklů, což je v průměru rok a půl. A když si kupujete nový mobil, tak nechcete, aby byl za dva roky na vyhození. Stání v nabíječce po celou noc škodí méně, převážně proto, že se výrobci pomocí umělé inteligence snaží podobnému poškození předejít. Jedna z technik kupříkladu je, že když kapacita dosáhne vrcholu, nabíjení se vypne, mobil počká, až klesne na 99% a poté se znovu dobije, snaží se tak omezit čas, kdy bude na maximu. V každém případě, nabíjíte-li přes noc, je daleko lepší pro zařízení, když nepoužíváte Quick Charge nebo nějakou jinou formu rychlého nabíjení a zároveň používáte originální příslušenství (a co když originální příslušenství je Quick Charge? To máte blbý, co? Já taky.).

Ideální tak je každý večer, když má mobil ideálně nad 30%, ho zapojit do nabíječky a nechat ho vyšplhat na přibližně 80%, načež vypojit. Ráno sice bude mít méně, ale stále dost na přežití dne. Případně mu nevadí, když ho na chvíli zapojíte, než vyjdete do světa, nemusíte se bát, nebude se jednat o celý nabíjecí cyklus. O něco složitější to je tím, že ideální by bylo jej během nabíjení vůbec neužívat a nechat displej vypnutý. Proč? Nevím, zda to popíšu správně, ale hrozí tak riziko, že se část baterie "zacyklí", tedy začne se rychle za sebou nabíjet a vybíjet, čímž velmi rychle spotřebovává své nabíjecí cykly a tím stárne. Nehledě na možnost přehřívání, to už se však stává spíše výjmečně a při Quick Charge, dnešní mobily to zvládnou poměrně efektivně hlídat. Pokud je však mobil na dotek horký, okamžitě ven z nabíjení! A samozřejmě, pokud jej užíváte, rychlost nabíjení klesne o cca 50%. Podaří-li se vám však podobně dokonalé nabití, narozdíl od plného cyklu vás to bude stát přibližně kolem 0,25-0,5 nabíjecího cyklu, zvládnete tak úspěšně zpomalit pomyslné stárnutí baterie.

Shrnutí:

Obecně je zóna 20/30%-80% považována za nejpříjemnější pro baterii, v dlouhodobém hledisku se vám tak vyplatí v ní být co nejdéle.

Nechat baterii klesat pod 20% není dobré, obzvlášť, když se jede na nulu. 

Nabíjení přes noc ideálně originálním příslušenstvím bez Quick Charge, jistota je vůbec.

Krátké dobití (+ 10%-20%) se nepočítá jako cyklus a baterii nijak nevadí, lepší, než klesnout pod 20% kapacity.

Máte-li možnost, úplně ideální je přes den několikrát dobít tak, aby kapacita byla stále co nejblíže 50%, což je pro baterii naprosto dokonalé.

Přehřívání škodí. Neskutečně. Dávejte si na to pozor.

Vysvětlivky:


- Za jeden cyklus se považuje to, když baterie vydá 100% své kapacity, nehledě na kombinaci (zda je to 100% najednou nebo 80% dnes, přes noc nabití naplno a 20% zítra).

- Není to však jediné měřítko stárnutí, jeden cyklus, který je ze 100% na 0% na jeden zátah je pro baterii daleko větší zátěž, než dvakrát 80%-30%.

- Při správném nabíjení tak lze využít každý jeden cyklus naplno a nechat baterii stárnout jak nejméně je to možné.

- Klasická baterie při správném zacházení bude mít 75% kapacity po 300-500 cyklech a 50% po 1 200 - 1 500 cyklech. Opakuji, při správném zacházení. 

- Jak jsme si však řikali výše, jdete-li pokaždé na nulu, namísto 75% budete mít po 300-500 cyklech 25% z původní kapacity. 

Všechny informace jsem se snažil ověřit, jak to jen šlo, i proto je ve zdrojích takový bordel, jaký tam je, zároveň jsem se snažil pojmout radami jak Android, tak iPhone. Snad vám něco z toho pomůže, nechal jsem v tom přes dvě hodiny práce, jen v téhle části.

Přiznání

Jdu se přiznat, třetí téma nebude, už takhle přesahuji jak počet slov, který to má mít, tak i čas, který zvládnu nepřetržitě sedět a psát a hledat zdroje. Přiznám se však dobrovolně, netušil jsem, že předchozí téma zabere tolik času, kolik zabralo, ale chtěl jsem mít jistotu, že je vše alespoň ze tří zdrojů, tedy, snad, ověřené. To víte, poctivost se nevyplácí.

Každopádně, namísto tématu dostanete domácí úkol. Projděte si kanál Vědecké Kladivo, kde Martin Rotha srozumitelně vysvětluje mnohé, konkrétně si poslechněte a případně šiřte dál:

První se věnuje tomu, jak funguje vakcína na Covid, druhé tomu, jak je možné, že vznikla tak rychle, jak vznikla a třetí, co už se týká našeho zaměření, je popis toho, jak Lithiové baterie fungují a proč časem ztrácejí účinnost. Rozhodně za zhlédnutí stojí, protože se jedná i o jeden z mých zdrojů.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

Hledá se

Další zajímavý bateriální fakt

Ne, nemyslím bakteriální

Větší rychlost nabíjení vždy dosáhnete, nabíjíte-li ze zásuvky, než z auta, případně z notebooku/počítače. Asi je to všem jasné, ale přijde mi škoda tu informaci nevyužít, když už jsem jí našel.


Ne vážně, máme na Marsu další vozítko! Jmenuje se Perservance a funguje na podobném principu, jako Curiosity, jeho předchůdce, jen vylepšené. Má 19 kamer, 2 mikrofony a 7 hlavním nástrojů.


Zajímavostí je, že má i malou helikoptéru jménem Ingenuity, která se má pokusit o první let v atmosféře Marsu (samozřejmě až na přistání). Také se počítá s tím, že vzorky, které Perservance nasbírá, budou vyzvednuty a dopraveny zpět na Zem.

Já to dokázal! Snad. Ne, vážně, tohle byl asi nejtěžší článek, co jsem kdy napsal, začal jsem v jedenáct a je 15:33. Za tohle bych si měl nechat platit, nechám na tom nervy.

Hezký zbytek víkendu přeje z postele,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: