Taoův Technický Týdeník #37- Windows začaly padat... Wait what?

21.02.2021

Here we go again, další víkend ve znamení párty, v pátek od 11:00 do sobotního poledne a včera v 18:00 mi bylo oznámeno, že za padesát minut je párty další, prý že se mám jít připravit. Tak jsem pohotově odvětil, že při podobně funkční komunikaci raději zůstanu hezky ležet v posteli a tak jsem také učinil. Když nejsou schopní mi oznámit, kdy a kde se pije, tak ať nečekají mou účast. V každém případě jsem si páteční saunu a výřivky užil, byla to příjemná změna z normální víkendové pohody. A teď se konečně podíváme na to, co nám Tao vyhrabal. Projdeme si novinky Androidu 12, budu obhajovat dražší mobily a trošku se zasmějeme Windows. Tak pojďme, ještě mě čeká pečení, tak ať to stihnu.

Android 12

A co že nám tedy další verze zeleného robůtka přináší? Prvně je na místě si postesknout nad tím, že si stejně pěkných pár měsíců počkáme, než se nám dostane do rukou, zaprvé se ještě nejedná o finální podobu, zadruhé jí navíc jako první dostanou zařízení s "čistým Androidem", tedy bez nadstavby od výrobce, kterých je minimum, a zatřetí málo kdo z nás má vlajkové lodě. A i já, který mám mobil vlajkové "Mi" řady, a to té nejnovější, tedy bych měl patřit mezi první uživatele Xiaomi, kteří se k novému systému dostanou, budu rád, když se bude jednat o dárek k narozeninám (btw. to znamená květen).

No a co že to teda umí? Na co se těšit, než zapomeneme?

Přepracované screenshoty, konkrétně tedy totálně přepracované. Co to znamená netuším, ale těším se, co v Googlu dali dohromady, rozhodně to se screeny chce něco udělat. Podpora formátu AVIF, čemuž opět nerozumím, má však prý slibovat větší kvalitu snímků při stejné spotřebě místa, tedy spokojenost z mé strany, bude-li to tak jednoduché, jak se zdá, jakože nejspíše ne. Jedna z nejlepších hraček je pak nové sdílení WiFi, kdy už nebude třeba skenovat QR kód, naopak bude stačit zvolit jedno z okolních zařízení a pomocí WiFi či Bluetooth mu přístup poslat. 

Co se týče vizuálních změn, ty zatím veřejné nejsou, ale několika nadšencům se podařilo probít do zdrojového kódu, takže se dá očekávat, že se zase komplet změní nastavení, což mne upřímne zrovna netěší, protože zrovna když si na novou verzi začnu zvykat, někdo jí v rámci většího uživatelského komfortu úplně přehází. Prakticky jako naše TESCO, kde se každý týden polovina obchodu protočila. A jak já, tak zákaznici, nikdo netušil, kde co je. A někdy ani vedení. Změnit se má i Always ON a zamykací obrazovka, tak jen doufám, že na něco normálního, doteď to fungovalo dobře.

Proč si za mobil připlatit?

Známe to, hledáme tu nejlepší možnou kombinaci výkonu, baterie, fotoaparátů a hlavně ceny. I já, který jsem si sám koupil zařízení vyšší střední třídy, rád procházím a vybírám slibné levnější modely a házím vám je sem, tentokrát to chci však vzít trošku opačně. Proč se vyplatí si naopak nějakou tu tisícovku za mobil připlatit?

A zrovna ten můj vypadá sakra nádherně, opovažte se mít slovo proti!
A zrovna ten můj vypadá sakra nádherně, opovažte se mít slovo proti!

Odolnost

Dražší mobily mají obecně lepší odolnost, konkrétně tak mohou být kupříkladu z oceli, namísto plastu, což je, dojde-li na pády, asi takový rozdíl, jako házet na zeď hrách a tříštivé granáty. Jak můj, tak i předchozí, měly celý obvod z oceli, a ač jsem nakonec svůj starý křupnout dokázal, musel padnout displejem na kámen, rohy všechny pády spolehlivě ustály. Konkrétně zažily i několik takových nárazů, že to zanechalo malé dolíčky a hlubší škrábance i v té oceli, ale vydržely vše (první rok jsem ho nosil bez obalu, druhý jen v lehkém gumovém, ochrana nic extra). Stejně tak buď mají certifikaci voděodolnosti a nebo, když ji nemají, jsou obecně k vodě odolnější, neboť si výrobce může dovolit mobil lépe utěsnit. Navíc pak mají odolnější samotné sklo, což také hodně pomáhá.

Výdrž

Nemyslím výdrž baterie, ta se dá skvělá najít i levném spektru, ale o výdrži při normálním používání. Dražší mobil se silnějším procesorem zkrátka zvládne fungovat daleko déle bez otravného sekání a zpomalování, které je starším Android zařízením vlastní, právě kvůli výkonu navíc. Chcete-li mít jistotu, že i po dvou letech nebude jeho používání působit jako waiting simulator, chce to zainvestovat trochu víc. A samozřejmě se o něj hardwarově starat, to je také velmi podstatné, chcete-li, aby přežil. 

Fotky

Tady to bude krátké, za více peněz máte lepší snímače a dražší procesory zvládají post-processing daleko lépe, s cenou se tak v naprosté většině případů zvedá i kvalita fotek, ač se obstojně fotící mobily dají najít i mezi těmi levnějšími. To samé platí pro video, kde ten rozdíl však možná bude znát ještě o trochu více.

Aktualizace

Obvykle to tak funguje, dražší řady mají o nějaký ten rok déle zajištěné aktualizace, avšak věřím, že to většinu z vás zase tolik netrápí, já to osobně řeším, takže to sem napíšu.

A jak se tu chlubím svým mobilem, je to jasné, samozřejmě i vzhled hraje roli. A v něm poté mají dražší zařízení přístup kupříkladu ke sklu i zezadu, což vypadá úchvatně, ocel také nevypadá špatně, zaoblené hrany jsou krásné. Zkrátka dražší mobily mají potenciál být nádherné.

Samsung Galaxy M21Windows padá (a kdy ne?)

Jak je psáno v nadpisu, to, že Windows padají, není prakticky žádná novinka, ale to, že jim padají i prodeje a ne jenom systémy, už je. Během koronakrize a nutnosti domácí výuky si postupně lidé všimli, že existuje něco jako Chromebooky. Tedy notebooky s méně náročným operačním systémem od Googlu, který je přesně na podobné využití uzpůsobený. Na práci, multimediální zábavu a školu/meetingy. No, na hraní moc ne. A tak ChromeOS začal poměrně strmě růst, konkrétně tak nyní vlastní druhou příčku, hned po Windows, neboť během minulého roku rozdrtil macOS o celých 5% trhu.

Na začátku 2021 tak situace vypadala následovně: Windows stále vede a má cca 75% trhu, což je však poprvé za dekády, kdy klesl pod hranici 80%, následuje chromeOS s 15% a na třetím místě je macOS s 10%. Zdá se tak, že tento nový operační systém již vývojáři nemohou déle ignorovat, neboť jako stříbrná pozice si jejich pozornost rozhodně zaslouží a dá se očekávat, že mu prodeje v budoucnu ještě porostou, kupříkladu já sám o přechodu, až budu kupovat nový notebook, přemýšlím. Tak uvidíme, zda se odhodlám vykročit relativně do neznáma. V každém případě se však nejedná o zdaleka špatnou volbu, chcete-li něco nenáročnějšího, levnějšího a s větší výdrží baterie. Takový velký bratr Androidu, o kterém jsme si zde již povídali.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

*SAMPLE TEXT*

ROG Phone 5 se chystá do světa. Další generace nejlepšího herního mobilu se k nám blíží a já mohu zase jen slintat. I když sám vím, že zaprvé na něj zdaleka nemám, bych ho ani nevyužil, ale. Prostě vypadá dokonale a ten výkon je také úplně někde jinde. Je to skvělé zařízení a ne že ne.

Wasting money update

Tak jsem objednával další blbosti, tentokrát se dostalo na držák na mobil a svítící rukavice. Ani u jednoho nakonec netuším, proč jsem si to objednal, ale dokud to ve mne vyvolává radost, vyplatilo se to, no ne?

Každopádně, co se týká recenze, držák funguje spolehlivěji, než jsem čekal, a třeba v posteli si tak mohu spokojeně koukat na seriál bez nutnosti držet mobil v ruce, takže mi třeba konečně přestane padat na hlavu. Jinak to moc využití nemá, až teda na sprchu, kde mohu držák uchytit nahoře a pak spokojeně sledovat YouTube. Ano, někdy jsem neskutečně líné stvoření. NĚKDY, ne furt jasné?

No a rukavice svítí. Nevím, co jste čekali. Každopádně se skvěle hodí ke čtení v noci, kdy nemají tak silné světlo, aby to bylo nepříjemné, ale spolehlivě osvětlí čtečku, kterou ve stejné ruce i drží.

A to by bylo pro dnešek vše, jdu se odebrat do kuchyně a vařit. Dneska je v plánu ještě bábovka, palačinky, zmrzlina a pizza. Držte palce,

Heil,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Ten čas právě nastal. Jaký že čas? No, čas, kdy jsem se dokopal odložit Total War: Rome 2 (viz. předchozí díl) a začal psát. Stejně jsem na sebe hrdý, takhle krásně originální obléhání města se jen tak nepovede. No, necháme ale stranou rozpadající se Římskou říši a jdeme se plně zaměřit na článek. Dnes se podíváme na dlouho slibovaný chytrý...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: