Taoův Technický Týdeník #35- Samsung překvapil

07.02.2021

Někdy by mne vážně zajímalo, zda dosáhnu stého vydání TTT. Pak si připomenu to, že ani nevím, co si dám k následujícímu jídlu, a vrátím se zase do reality. Kdo ví, co bude za měsíc, natož za dva roky. Rozhodně ve mne však představa toho, že jako pilný student Masarykovy univerzity píšu články na Klid a Kakao a nechávám si je zhodnotit profesory, vyvolává úsměv.

Minule jsem si také stěžoval na to, jak se těžko soustředí a píše článek, když je v bytě párty. A zdá se, že to spolubydlící to vzali jako výzvu. Tento víkend jsme měli párty/oslavu/opíječku, která trvala krásných přibližných 35 hodin a skončila přiližně dvě hodiny zpět, takže. Ne, nebudu zkracovat článek, ale stěžovat si musím. Ach jo. No a o čem si budeme povídat? Podíváme se na Huawei, kterému očividně není souzeno se vyhrabat, na nový revoluční (spíše vtipný) mobil od Xiaomi a skončíme u mobilu od Samsungu, který je ve střední cenové třídě a doopravdy se vyplatí, to už tady dlouho nebylo. Tak pojďme na to!

(NO) Honor to Huawei

Minule jsme si povídali, že značce Honor, kterou Huawei prodalo, se daří a pomalu uzavírá smlouvy, díky kterým se dokáže plně vrátit na trh. Chtěl bych říct to samé i o Huawei, bohužel se však zdá, že ani nový prezident jim nepodá pomocnou ruku. Jen změnil bidlo, kterým USA držela společnost pod vodou, za klacek. A ještě si předtím párkrát praštil. Oficiální důvod se však změnil, již se nejedná o bezpečnostní riziko, ale to, že společnost prý omezuje lidská práva. Konkrétně se tak má jejich umělá inteligence testovat k tomu, aby rozeznávala Ujgury, tedy jednu z menšin, kterou se Čína dlouhodobě snaší kulturně vyhladit. Dokonce se tak v Americe poslední dobou přemýšlí i o kompletním zákazu dovozů výrobků Huawei, což by byla ještě větší rána.

Jisté je zatím to, že dotyčný systém nikdy nebyl testován v praxi, takže se, alespoň zatím, nejedná o důvod dostatečně vážný, aby vedl k embargu. A jak to celé Huawei nese? No, moc dobře ne, v prvním čtvrtletí roku 2021 existuje reálná možnost, že se poprvé za několik let nedostane ani mezi prvních pět výrobců mobilních telefonů. Alespoň že ten Honor si žije vlastním životem.

p.s. za předpokladu, že by Huawei skutečně začal využívat svou umělou inteligenci k detekování jedné rasy, jedná se o plnohodnotný důvod, proč embargo udělit.

Koho tohle probůh napadlo?

To, že mnohé společnosti přichází s patenty, které v mnoha případech ani nedávají smysl, jsme již řešili, nyní se pomyslné štafety chopilo Xiaomi, které představilo mobil, jehož displej bude zahnutý. No, a čím že je to speciální? Zahnuté displeje tu máme dlouho, dokonce jeden nyní vlastním. Tím, a to se podržte, že bude zahnutý na všech stranách, tedy i nahoře a dole, a to ještě neskutečně moc. V praxi to tak znamená, že by se jednalo o zařízení bez konektorů, bez tlačítek, pouze s bezdrátovým nabíjením. Mohlo by teoreticky fungovat? Mohlo, technologie potřebné k životu máme.

Bude ho někdo chtít používat? Spíše ne. Proč by měl? Prakticky se jedná o neskutečně nepraktický nápad, dost možná by mobil vypadal krásně, ale ve chvíli, kdy jsou všechny hrany zaoblené, bude se jednat o jeden velký nechtěný dotyk, navíc se virtuální tlačítka stále zdaleka nepřiblížila těm fyzickým, takže i ovládání by bylo. No, nepříjemné. To si však dozajista uvědomuje i samo Xiaomi, které dodalo, po představení, že se jedná jen o koncept, který nejspíše nikdy nespatří světlo světa. A já tak trochu doufám, že vážně ne, je to totiž skoro trestný čin, přivést vědomě na svět něco podobného.

Samsung Galaxy M21

Dlouhé roky si stojím za tím, že střední a nižší třída Samsungů je zlo. A když ne, tak rozhodně zaostává za stejně drahou konkurencí, což zkrátka byla pravda, protože většina mobilů, ač měly krásný displej a vypadaly elegantně, zaostávaly ve výkonu a fotoaparátech. A to mnohdy natolik, že to vážně bylo i v realitě vidět. A konečně je zde jeden šampión, který za svou cenu vlastně i stojí, a na něj se dnes také zaměříme. Jedná se, jak nadpis říká, o Samsung Galagy M21, který je nyní ve verzi 4/64 GB na Alze za pět tisíc korun, což je přijatelná cena. Zvlášť s ohledem na to, co vše nabízí. A to je?

Krásný displej

Ano, technologie Super AMOLED zkrátka vypadá hezky. Sice má trochu větší rámečky, ale stále je to velký a krásný panel, na kterém se nejspíše bude sledování seriálů blížit dokonalosti. Zvláště za svou cenu se nejspíše bude kvalitou dost vymykat konkurenci. Rozlišení Full HD+ je navíc o trošičku víc, než by potřeboval, vše tak i bude dostatečně ostré. Rozhodně se jedná o velké lákadlo ke koupi.

Skvělá baterie

6 000 mAh je zkrátka hodně. S podobnou kapacitou vydrží jeden den i když budete dělat psí kusy, u většiny uživatelů se bude jednat o spolehlivý dvoudenní mobil. Za svou cenu asi konkurenci najde, ale bude se jednat o vyvážený boj. Zkrátka skvělá výdrž, ač pomalější 15W nabíjení zaručí, že si u kabelu chvíli počkáte, než se dostane naplno.

Použitelný výkon

Samsung Exynos 9611 rozhodně nepatří mezi ty nejvýkonější procesory ve své třídě, ale neměl by mít větší problémy s tím, udržet mobil spolehlivě v chodu. Stejně tak i 4GB RAM paměti, kterou Samsung nabízí, bude dostačující, ač je to dnes již v podobné cenovce naprostý základ. Mít míň už prakticky nepřichází v úvahu.

A jejda

Samozřejmě by to nebyl Samsung, aby něco nekulhalo. A tím zde nejspíše budou fotoaparáty, neboť hlavní, ač má sympatických 48 MPx, má světelnost (f/2), což by mohlo v horších světelných podmínkách dělat problémy s ostřením, stejně tak širokoúhlý objektiv s (f/2,2) nebude podávat dokonalé výkony. Stejně tak i slabší procesor si vybere svou daň na úpravě snímků. Mělo by se však stále jednat o použitelné Instagram fotky, což by většině mělo spokojeně stačit, ač nejspíše ne vše bude ostré.

Zbylá výbava je taktéž plně dostačující, LTE, NFC pro platby mobilem, Jack pro připojení sluchátek. Jedná se tak o spolehlivý, ač ne nijak zázračně rychlý, mobil, který bude mít krásný displej a skvělou výdrž baterie. Pro průměrného puberťáka obecně ne úplně náročného uživatele, bude dobrá volba. Fotky sice nenadchnou, ale průměru by se dotýkat mohly, a konečně jsem rád, že je to Samsung, který mne upřímně zaujal. Sám bych si ho nekoupil, fotky a rychlost systému jsou pro mne velmi důležité, ale rozhodně si nezaslouží přímé odsouzení.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

*SAMPLE TEXT*

LG hodilo ručník do ringu

Zdá se, že jedna z mobilních klasik, od které jsem měl svůj první dotykový mobil, se vzdává. Ne, že by to nebylo očekávatelné, mobilní civize LG si zrovna dobře nevedla, a většina jejích produktů se zkrátka neuchytila. Ať už kvůli ceně, nedostatkům, nebo celkovému obrázku, který neměl šanci porazit velké hráče dnešních dní. Uvidíme, zda si to ještě nerozmyslí, osobně bych se však nedivil. Doba, kdy LG v mobilním průmyslo něco znamenalo, již je nejspíše za námi.

A máme tu další díl, který jsem spokojeně přežil, mohu se tak odebrat do svého lože.

Pápá,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: