Taoův Technický Týdeník #34- Zkrácený Týdeník

31.01.2021
Tak jo, dneska nás čeká kapesní vydání Techniky, protože tu soudruzi organizovali párty, která sice asi nebyla úplně v souladu se zákonem, no o to víc byla v souladu s alkoholem. Takže když jsem se ráno, klasicky ve svých osm hodin (ve všední dny v sedm) vzbudil, celý byt byl v bordelu, na gaučích lidé vyspávali kocovinu a celkově jsem neměl kde si sednout k noťasu a pracovat, zvlášť když následné uklízení, které počalo pomalu probíhat po probuzení účastníků, trvalo asi dvě hodiny (a částečně trvá stále), nenechalo v klidu jediného z nás. Teď už se nám však většinu z nich podačilo uklidit mimo byt, takže konečně sedím. Můj časový rozvrh tím však velmi utrpěl, stejně tak i má psychická energie, bude se tak jednat o kratší díl. Podíváme se na dvě zajímavé informace a nějaké ty jednohubky, stále lepší než nic. A poučení? Když pijete, pijte alespoň u sebe. A nebo nepijte.

Pravé bezdrátové nabíjení. 

Vážně, bezdrátové. A bezpodložkové.

Technologie bezdrátového nabíjení už tu pár let je, zatím však stále v třídě vlajkových telefonů. Ty mají schopnost se, po položení na nabíjecí podložku, no, logicky nabíjet. A to bez kabelů. Některé z nich se takhle i umí nabíjet navzájem. Stále je to však podstatně omezené tím, že mobil musí celou dobu na podložce sedět, čímž je stále prakticky nemožné jej využívat, ač je to samozřejmě pohodlné, přijít ke stolu, položit mobil vedle myši a nechat ho se nabíjet. Xiaomi si však momentálně patentovalo technologii, která by přivedla na svět pravé bezdrátové nabíjení v plném slova smyslu.

Mělo by se jednat o krabičku, prakticky trošku větší router, která by obsahovala 149 antén, kdy 5 velkých zařízení zaměřuje a zbylých 144 jej nabíjí, tedy posílá mu vzduchem energii. Telefon samotný by pak jich v sobě musel mít 14, aby zvládl energii přijímat a rychlost by byla omezená na 5W, což není nijak obzvlášť rychlé (můj současný mobil má 32W, tuším), stačilo by však jen s ním chodit v kapse, nechat ho na stole, prakticky cokoliv v dosahu bez jakýchkoliv omezení. Rozhodně to působí lákavě, co si budeme, největší problémy, které však technologie před sebou má, jsou, ironicky, lidé. Vzhledem k tomu, že stále část z nás věří tomu, že 5G šíří koronavirus, určitě se najde dost takových, kteří budou mít s přenosem energie vzduchem problémy.

Neříkám, že obezřetnost není na místě, pokud se však podobná technologie dostane do masové výroby a do prodeje, je se skoro absolutní jistotou neškodná, doby, kdy se dala prodávat radioaktivní voda, jsou dávno za námi. Předtím, než Xiaomi bude něco podobného bude moci prodávat, tak bude dozajista muset být masivní vzdělávací kampaň, jinak by nová nabíječka mohla dostat od veřejnosti pořádně nabito.

Honor is Fenix!

Povstává z popela Huawei. Konkrétně tedy prodaná společnost znovu uzavírá smlouvy, o které díky Donaldu Trumpovi přišla, mimojiné i se Snapdragonem, Microsoftem a nyní i Google, který je nejdůležitější částí stroje. Bez Google služeb, tedy i YouTube, Gmailu, Google disku a dalších byl telefon do jisté míry nepoužitelný, což velké množství zákazníků odrazovalo. A to zcela právem, koukat na videa v prohlížeči, ještě v jiném, než Chromu, je utrpení. První byl Microsoft, který jim do svých laptopů dodal svůj operační systém, a po něm následovali ostatní. Google je poslední, jednání však směřují ke konci a samotný ředitel Honoru prohlásil, že se plnohodnotný Android na zařízení vrátí.

Platí i u telefonů Huawei.

Osobně jsem rád, že se Honor konečně dostal na stejnou startovací pozici, jakou má i konkurence, a bude tak záležet na něm, zda se znovu prosadí, nebo ne. A ač si nejspíše zařízení jejich značky nikdy nekoupím, několikrát jsem to v minulosti zvažoval, což už samo je důkaz toho, že se nejedná o špatnou společnost. Mám na mobily celkem nos a Honor 8X (tuším) byl velmi obstojný soupeř Xiaomi Mi 8 Lite, které jsem si nakonec koupil. Rozhodně nelituji, nelituji ani nového Xiaomi Mi 10 Lite (plnohodnotný rozbor ve TTT 28), ale byla to tehdy těžká volba.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

For the King!

Za čtyři dny, konkrétně tedy 4.2.2021, bude na Epic Games zdarma skvělá hra s roztomilou pixelovou grafikou, For the Kings, která rozhodně stojí za kliknutí. Jedná se o příjemnou kombinaci RPG s tahovou strategií, takže to je vhodné i pro ty, kteří tahovkami žijí méně, než já. Což já žiju dost, snad až moc. Rozhodně doporučuji se stavit a svou hříčku zdarma si vybrat.

Xiaomi vrací úder

Po zařazení na černou listinu, o kterém jsem zde již mluvil, se Xiaomi obrátilo k Americkým soudům a bude se snažit domoci jeho zrušení. Narozdíl od Huawei mu do karet nahrává to, že nevyrábí telekomunikační technologie, ale pouze mobily a zařízení pro chytrou domácnost, obavy z případné špionáže tak prakticky nejsou na místě. Čas však má omezený do poloviny března, kdy nařízení vejde v platnost, uvidíme tedy, jak se mu povede. Osobně své oblíbené značce fandím a tohle považuji za poměrnou podpásovku, zvlášť když tři největší investoři jsou právě z Ameriky.

Tak za dnešek jsem zažil mytí pozvracené matrace, praní povlečení, čištění záchodu. Mám dost.

TheAloneOne

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: