Taoův Technický Týdeník #33- Já bych ty internety zakázala (šmejdům co na nich okrádají neznalé)

24.01.2021
Tak jsem tu zase, doufám, že jsem vám chyběl. Mě psaní chybělo rozhodně. Tedy, ne že bych nebyl líný, to sakra jsem, ale nějaká pravidelnost je potřeba, i kdyby jednou týdně něco kolem 1,2K slov. A o čem že dnes budu... psát? Podíváme se na chytré nákupní vozíky, které zkouší v Americe, to, že se dá koupit základní notebook poměrně obstojně pod 10 tisíc korun (a zapřemýšlíme nad využitelností Chrome OS) a pak zakroutíme hlavou nad tím, na co jsou lidé schopní na internetu naletět

Shop ´till drop

To, že Amazon zkoušel obchod obklopený kamerami, aby člověk prakticky jen naložil tašku a odešel, už víme, dva roky zpět to byl solidní BOOM po internetu. Teď již však v realitě funguje jiný a možná i jednoduší systém, jak dosáhnotu toho samého, konkrétně tedy markovat zboží ve chvíli, kdy si jej zákazník uloží do vozíku, a moci tak spokojeně ignorovat fronty. Chytré nákupní vozíky od Caperu to zvládnou! Používají kombinaci kamery a váhy, aby namarkovaly každý produkt, který si zákazník vloží do vozíku a díky dotykovému displeji jsou i schopné ho navést, když neví, kde se nějaké zboží nachází. To by třeba v našem Tescu, kde jsem pracoval, bylo prakticky nemožné, protože tam se každý den třetina věcí přesouvala, ale chápu, že v obchodech, které mají více psychicky vyrovnaný management to bude užitečná vychytávka.

Ve chvíli, kdy je pak nákup dokončený, stačí zaplatit kartou (hotovost není akceptovaná) a to přímo na čtečce, kterou vozík obsahuje, jedná se tak, asi omylem, i o skvělé karantenní nakupování, kdy za celou cestu obchodem nemusíte otevřít pusu a promluvit. Po zaplacení pak stačí opustit obchod skrze vyhrazený východ. Samozřejmě, jedná se o chytrý a relativně i proveditelný nápad, jediné, co mne osobně napadá (i po zkušenosti s obsluhou samoobslužných pokladen v Tescu), je, jak často bude potřeba pomoc obsluhy, třeba kvůli kontrole váhy, jak bude fungovat nabíjení a samozřejmě jejich odolnost. Největší výhoda, oproti Amazon kamerám, je, že není potřeba výrazněji přestavit prodejnu, pouze potřebujete vyhrazený východ, 3D model prodejny v systému (pro navigaci zákazníka) a samozřejmě přehled veskerého dostupného zboží. Zároveň by se mohlo teoreticky, pokud vydrží dost dlouho vzdorovat zvědavé mládeži, jednat i o poměrně výhodnou možnost jak výrazně zmodernizovat prodejnu.

Zkušební provoz, který zatím běží, má výjimku na alkohol, tábák a dárkové karty, což dává smysl. Vozík neumí kontrolovat věk a kartičky jsou naopak moc lehké a zároveň cenné na to, aby se dalo věřit váze. Každopádně vážně doufám, že někdy, dříve nebo později, si podobnou vychytávku budu moci vyzkoušet sám.

Mnoho muziky s Chrome OS?

Proč se levné Windows notebooky se slabšímy procesory mnohdy nevyplácí? Protože nejsou spolehlivé a jsou pomalé, padají a zkrátka mají časté problémy. Protože Windows samotné jsou náročné, takže vyžadují i náležitě silný hardware, kterého se jim zde nedostává. A právě proto se mezi nižší a střední třídou tak rychle šíří Chrome OS. Za deset tisíc korun se dá pořídit tenký, elegantně vypadají stroj, který díky SSD a nenáročnému systému sviští jako raketa, zatímco jeho konkurence s Windows zkrátka nikdy podobné rychlosti systému nedosáhne. Samozřejmě, kde jsou výhody, jsou i nevýhody, na Chrome OS se dají stáhnout prakticky jen Android aplikace, což pro někoho může být velmi, velmi limitující. A to samé platí i pro hry, každý, kdo by si chtěl zahrát klasické moderní tituly, musí si vystačit se streamováním her, kupříklady tedy GeForce NOW, o kterém jsme se bavili minule, případně i Google Stadia, i kdyby stroj měl výkon, zkrátka tam dostupné nejsou.

Při vytváření tohoto MEMU neumrzly žádné lišky.

Nalijme si čistého vína, hráčů zase tolik na světě není, ale těch, kteří potřebují dostupný stroj, ať už do školy, na virtuální výuku, která se poměrně nedobrovolně stala fenoménem roku 2020, psaní nebo cestování, těch jsou spousty. Já sám, ač pravidelně, i na svém slabém stroji, hraju, reálně zvažuji to, že až umře, poohlédnu se někde kolem o Chromebooku, neboť pro mne výhody překonávají nevýhody. Spíše než herní mašinu, na kterou bych navíc stejně neměl, potřebuji spolehlivého společníka na psaní, práci a sledování seriálů. Neříkám, asi bych poměrně nadával na omezené hraní a aplikace, ale do pár týdnů bych si zvykl a byl spokojený. Přeci jen, možná je čas dospět a přestat hrát. Heh, ne, že by tomu u mě někdo, kdo mne zná, věřil.

Fišing?

Phishing dělá těm, kteří jsou důvěřivější při procházení internetu, problémy posledních pár let a, jak se zdá, lidé, kteří provozují podobné aktivity, se nestydí využít ani strachu ze stále živé pandemie. A s tím, jak je všude nedostatek vakcín, se dá na internetu narazit na, samozřejmě falešné, možnosti si je objednat. Neříkám, že se pod rukou k vakcíně dostat nedá, říkám, že většina nabídek, na které narazíte, jsou podvodné. Ale starší člověk, který se nemoci přirozeně bojí, se lehko nechá vylákat k tomu, aby vyplnil své osobní údaje, které se samozřejmě na internetu dají prodat za velké peníze, případně si snad i "vakcínu" objednal a zaplatil předem.

Jeden z hlavních důvodů, proč je to naprostá blbost, jsou podmínky, za kterých se většina vakcín musí uchovávat, kdy naprostá většina kurýrních služeb není schopná poskytnout ani garantovat teplotu kolem osmi stupňů, kterou vyžaduje vakcína od Moderny, o Pfitzeru, který vyžaduje mínus sedmdesát, se ani bavit nebudeme. Další fakt je ten, že vakcíny jsou v ampulkách po více dávkách, Pfitzer tuším po šesti a Moderna po deseti, zcela jistý si ale nejsem. Doručit tak jednu dávku k vám, aby ještě přežila transport, je tak prakticky nemožné. Samozřejmě vám mohou nabídnout i falešnou rezervaci místa v existující nemocnici, aby z vás dostali údaje, tam však stačí zapojit selský rozum. Dokud máme naprostý nedostatek vakcín, žádná nemocnice ani její část by nepříjímala jiné klienty než ty, kteří se přihlásili skrze registrační systém. O tom jsem se, mimochodem, chtěl bavit také, ale myslím, že zasloužené kritiky schytal dost a dost. Kopání do mrtvoly je mi k ničemu. 

A poučení? Použivejte hlavu, vakcínu přednostně vám jen tak někdo nedá, stejně tak vám jí nepošle.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

GeForce po týdnu

Tak jsem nakonec strávil celý týden hraním, samozřejmě kromě dobrovolničení a vaření a spaní a čtení a tak dále. A i po týdnu se verdikt, který jsem minule nastavil, nezměnil. Z Tomb Raidera, kterého jsem dohrál, jsem se přesunul na Space Engineers, které mohu hrát na maximální detaily, což nezvládl ani můj herní počítač doma. Zklamalo mne, že v seznamu her, které jdou hrát, chybí vše ze série Total War, ač tam dříve prý byly, vážně jsem si chtěl dodělat svou kampaň v Total War: Warhammer 2, bohužel mi to však není souzeno.

Očividně tak nestačí hru mít koupenou na Steamu, musí být také dostupná v GeForce NOW, aby šla hrát. I přes toto malé zklamání jsem však spokojený inženýr, navíc jsem si jeden ze starších dílů, Total War: Rome 2 stáhl poměrně nelegálně a jsem plně spokojený.


Hrát se dá bez čekání přibližně do 12:00 ve všedních dnech a do 11:00 o víkendech. Během odpoledne se může doba čekání vyšplhat až k hodině, s čímž je potřeba počítat.

HDMI 2.1


Je nám to k něčemu, ne? Ne. Ale je to alespoň z technického hlediska zajímavé, protože ten "obyčejný" kabel dokáže posílat obraz až v 8K (samozřejmě pokud to podporuje jak odesílající zařízení, tak monitor/televize). Mají ho třeba i nové konzole, u nich je však největší problém to, že málokdo má doma televizi, která je kompatibilní. Zajímavé to ale rozhodně je. A také by mne zajímalo, jaký HDMI kabel mám vlastně já tady. To bude HDMI 0.12 dle rozlišení, co z něj dostanu po připojení projektoru.

Tož jsem to stihnul, teď mne tedy prosím omluvte, Total War: Rome 2 čeká. A Cartago se neporazí samo. Za orlem!

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: