Taoův Technický Týdeník #32- Opět za nula korun

17.01.2021
Ano, předsevzetí mi moc dlouho nevydrželo. Tentokrát to však nebylo nutně mým zaviněním. Řešila se nová grafika článku, bylo s tím dost problémů a i proto nakonec TTT nevyšlo. A ani k změnám nedojde (k většině, něco málo jsem zapracoval, tak snad se bude líbit). Celý web se, snad, brzy přesune na Wordpress a tam debata započne znovu. Alespoň tedy jedno ze svých předsevztetí splnit hodlám. Budu se snažit ty články někam posunout, ač zatím jsem tedy zrovna moc daleko nedošel, tedy pokud se jako výsledek nepočítá chybějící díl. O to zajímavější hračky ale máme dnes, konkrétně tedy co? Zaprvé se podíváme na dvě zprávy od Xiaomi, jednu zajímavou a druhou smutnou, poté na další zajímavý nápad z hlavy někoho v Applu a nakonec se bude Tao rozplývat nad GeForce NOW, streamovací službou, která očividně funguje. Jo, člověk by to skoro nečekal, tedy já to nečekal, ale vážně na mne rychlost a spolehlivost udělala hluboký dojem. A stále za nula korun. 

Šajomi

Náš (můj) oblíbený výrobce se rozhodně nenudí. Když už to vypadalo, že Trump, který je pro čínské společnosti pracující v oblasti telekomunikace prospěšný asi jako chodící minové pole, konečně vyfičí, rozhodl se, že alespoň Xiaomi vezme s sebou (neříkám, že veškerá obezřetnost není na místě, to rozhodně je.) Ne sice tolik, jako tehdy chudáčka Huawei, do konce roku se ale musí stáhnout všichni američtí investoři, což společnost rozhodně zabolí, minimálně na peněžence, neboť jsou mezi nimi i velké firmy.

Společnosti tak prakticky okamžitě spadly akcie a další pokles se dá očekávat i během roku, jak se budou majitelé snažit své podíly prodat. Osobně v tomhle "opatření" nevidím, jakým způsobem by mělo Americké bezpečnosti pomoci, pokud něco ovlivní, bude to spíše ekonomika, neboť Xiaomi bude díky ztrátě prostředků daleko méně konkurenceschopné, a to na celém světě. V každém případě to úřadujícímu přezidentovi přidá zase nějaké ty politické body, což se rozhodně hodí, zvláště po tragédii v Kapitolu, po které se od něj začali odklánět i mnozí jeho podporovatelé. Nejspíše bude Tweetowat (update: nebude, už nemá Twitter, YouTube ani FB) o tom, jak pomáhá domácím společnostem.

Poměrně zajímavější a pozitivnější je to, že ohebný mobil od Xiaomi, o kterém se celkem dlouho nemluvilo, byl spatřen v metru, očividně funkční. Konkrétně se jednalo nejspíše o prototyp první verze, což je také důvod, proč má tak viditelý zlom upřostřed displeje, rozhodně to však na výrobce přitáhlo mediální pozornost. A to i proto, že slíbil, že do světa vypustí rovnou tři ohebné hračky za tento rok.

Zajímavostí je, že dle fotek neměl žádnou přední kamerku, otázka tak zní, zda je vysouvací, pod displejem nebo zkrátka není. Odpověď na ní však nemáme, musíme si tak počkat, s čím přijdou na trh. Zbytek zařízení pak byl skryt v ochranném pouzdře, které zabraňovalo spatření jakýchkoliv jiných detailů. Našetřit si na něj asi nezvládnu, rozhodně ale zvládnu se na něj hladově koukat, což ostatně dělám už teď. Neříkám, že je to vyloženě praktické, zvláště ne pro skauta a člověka, co v přírodě tráví poměrně dost času, rozhodně je to však lákavé.

Skvělý nápad nebo jiskřičky?

Apple opět vystupuje z davu. Konkrétně se tak podívalo na Galaxy Book Flex, který v minulém roce jako první přinesl bezdrátovou nabíječku přímo v těle laptopu, a rozhodlo se, že podobným omezením se může zhluboka vysmát. Nechalo si tak patentovat notebook, u kterého kromě touchpadu nabíjí i opěrky rukou a celé víko (při zavřeném notebooku, předpokládám).

Jak to bude funkční v realitě? Nikdo netuší, podobné množství cívek vedle sebe, které musí nezávisle provádět svou funkci (přepínat mezí odesíláním a přijímáním energie apod.) a koordinovat ji, nebude v žádném případě jednoduché. Osobně bych se nedivil, kdyby se jednalo o časovanou bombu, v které tedy Samsung již o pár let vede, možná však právě teď přišel čas pro jablíčko se dostat na hrdé první místo blbých nápadů.

Další potenciální problém vidím v tom, že se jedná o riziko pro životnost samotného stroje. Zjednodušeně řečeno, čím více je kabelů uvnitř, tím větší šance zkratu nebo jiné mechanické chyby, zvláště pokud s noťasem někdo rád hází do postele, jako třeba. Ne, já ne. Ale někdo to určitě dělá. A čím více je toho uvnitř pod napětím (pokud samozřejmě všechny cívky nepůjdou hardwarově odpojit, zatímco nebudou využívány, jinak v nich vždy alespoň nějaké napětí zůstane), tím větší šance na rachejtle.

A nebo samozřejmě můžete mít štěstí jako já a nechat si ho zkratovat žížalou, to se jentak někomu nepovede. Troufám si však říct, že to byl první příklad bezdrátového nabíjení na světě. Babička, která si myslela, že za to mohu já, mi nabila dost. A ani ty dráty nepotřebovala.

GeForce NOW

Ono to vážně funguje. A co že funguje? GeForce NOW, tedy streamování her, kdy hra samotná běží na velmi výkonném stroji kdesi v zahraničí (testoval jsem tuším Frankfurt, ale servery jsou umístěné na mnoha místech po světě) a přes internet se k vám přenáší obraz, hudba a zpět zase vaše pokyny. Ano, tušíte správně, je to velmi závislé na internetu, takže jsem nečekal, že půjde o nějak zvlášť kvalitní zážitek, opak je pravdou.

A největší výhoda zrovna téhle konkrétní služby je, že umožňuje hrát i hry, které mám zakoupené na Steamu/Epic Games, nemusím si je tak kupovat znovu. Hraní zdarma je samozřejmě omezené, a to na hodinu v kuse (pak je nutné hru restartovat), a když je hráčů více, než serverů, musíte počkat, než se na vás dostane řada (dopoledne je čekání nulové, odpoledne kolem 20-30 minut, nijak však nezatěžuje počítač, dá se tak nechat v klidu v pozadí a pracovat mezitím. Nebo vařit oběd, v mém případě). Jinak se však jedná o plnohodnotné hraní a osobně mi i hodina stačí, takže to nepovažuji za extrémní nevýhodu. Zkoušel jsem zatím tři hry, konkrétně Space Engineers, Tomb Raider a Kingdom Come: Deliverance, kdy každá z nich běžela na maximální možnou grafiku a zpoždění přenosu nebylo vidět absolutně žádné. Samozřejmě, místy bylo vidět, že obraz není úplně přizpůsobený na konkrétně můj laptop, případně se na pár setin sekundy sekl internet, prakticky si však nebylo nač stěžovat. Zdá se, že Nvidia zvládne zpomalení internetu skvěle vyvážit snížením rozlišení obrazu, aniž by však došlo k omezení hratelnosti, což u FPS her, jako je práve Tomb Raider, upřímně cením.

Zvláště vezmu-li v potaz to, že ani jednu z nich můj noťas zkrátka a jednoduše nepřežije a nespustí, se jedná o etrémní výhodu. Dokážu si představit, že až každý bude mít dostupný internet s podobnou rychlostí jako já zde, bude se jednat o budoucnost masového hraní, výkon počítače totiž výkon hry prakticky neovlivňuje, záleží čistě na internetu (a hardwaru s ním spojeným). Přemýšlím o tom, že bych příští měsíc obětoval 600 korun za půlroční členství, čímž bych se již vyhnul veškerým omezením (a zahrál si Cyberpunk a další hry, neboť s členstvím jsou, tuším, všechny hry v platformě zdarma). Uvidíme, za sebe však, pokud máte dostatečně rychlý internet, doporučuji všemi deseti. Hodnocení: 9,5 z 10.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

Hail to Honor!

Jen prosímvás ne opačně

Hauwei, ve snaze zachránit alespoň svou dceřinou společnost, prodalo Honor. A zdá se, že tento krok nese své ovoce, neboť společnost se vymanila z Trumpova zákazu a nyní uzavřela smlouvu s Microsoftem. Může tak nadále ve svých laptopech používat jejich operační systém Windows (jinak také waiting simulator).

Dá se očekávat, že budou následovat jednání s Googlem o používání Androidu, která již sice nejspíše tak jednoduchá nebudou, zdá se však, že se z Honoru znovu stává konkurenceschopná značka, což rád vidím. Konkurence v nižší cenové třídě je vždy potřeba.

Šamanům odzvonilo


Pamatujete na staré klasické rituály? Šaman s hromadou halucinogenních houbiček v krvi tančí kolem ohně, kropí ostatní svým potem a vyvolává déšť. Nebo ho odvolává. Prosí o více dětí. Méně dětí. Možná dobrou večeři. Kdo ví, co vlastně vykřikuje.

Pokrok je tu, už i tohle zvládnout roboti, konkrétně ti z Boston Dynamics, a to bez potu, drog a zástavy srdce na konci, když šaman zjistí, že je večeře spálená a dětí stále přibývají. A upřímně, tohle vážně za shlédnutí stojí, protože na ně nemám ani já, a to jsem jako malý Taík tančil závodně. A rozhodně to překonává robota, kterého jsem ve dvanácti letech učil tancovat a blikat.

Tak, dnešní díl je alespoň částečná ochutnávka nové grafiky. Snad se jí celé dočkáme po přechodu na novou platformu. Můžeme alespoň doufat, no ne? Loučí se s vámi,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: