Taoův Technický Týdeník #31- Missenger

03.01.2021
Dal jsem si nějaké předsevzetí. Tak je čas jej naplnit, no ne? Psát TTT pravidelně, psát ho i s jednohubkami, psát ho pořádně. A minimálně první vydání nového roku to vážně porušit nehodlám. Zkrátka ne. Možná jindy. Dnes ale budeme mít vše tak, jak bylo zvykem, tři zprávy a pár jednohubek. Každopádně nemohu zaručit, že podobné množství novinek bude každý týden, obecně bude záležet na tom, jak moc líný budu hledat a co se bude dít. Ale což. Berte, dokud dávám. A co bude dnes za hlavní témata? Další Taova hračka, tentokrát Sodastream, který jsme si spolu koupili do bytu. Skvělý vynález. Potom si rychle shrneme Polaroid MINT, který už rok používám, podíváme se na to, zda stojí za své peníze, či ne, kvalitu fotek a celkovou využitelnost. A hlavní zpráva budou funkce, které nám všem zmizeli z Messengeru. Proč, jak a na jak dlouho? Tao ví, Tao poví.

Sodastream

Sodastream zná prakticky každý, pár let zpět to byl neskutečný hit. Jednoduchý přístroj, který dokáže udělat domácí sodovku, přesně tak silnou, jak sami chcete. Pár kliknutí, hezký bublinkový efekt, a máte hotovo. Některé verze rovnou přidávají i sirup, ale v tom už smysl nevidím, Kofolu si dokážu koupit, když na ní budu mít chuť, ale pít jí každý den, už nejsem na světě. Nakonec jsme se se spolubydlícím rozhodli společně si tedy koupit ten jednoduchý, základní Sodastream. Za 70 euro, v České republice za 2 200 korun (v Česku je v balení jen jedna láhev. Ale proč?), jsme dostali tři lahve (2* +-840 ml a 1* +-420 ml), samotný Sodastream a poměrně těžkou plynovou bombu, jejíchž instalace ve mne vzbuzovala poměrné pochyby, neboť oxid uhličitý není dýchatelný, její případná exploze v naší kuchyni by tak s velkou pravděpodobností vyhladila vše živé v okolí několika metrů. Tedy nás.

Fun fact: Alkohol s bublinkami se rychleji a více střebává do těla, nezkoušejte doma. Hodně zahřátý tvrdý alkohol také. Vážně to nezkoušejte.

Po jedné instalaci a žádné explozi tedy mohlo spokojeně přijít bublinkování. Ten, kdo je zvyklý chodit k automatům EKO vody, bude vědět, co si zde tvoříme. V Litvě však podobné vymoženosti nemají, museli jsme si poradit sami. Jak mne, tak spolubydlícího výsledná sodovka oslovila a prakticky od té doby nepijeme nic jiného, právě naopak, všude po bytě taháme lahve od Sodastreamu. Zatím jsme žádnou neztratili. Zatím. To přijde. A rozsudek. Vyplatí se?

I normální Cola je bublinková až moc. Fujky

Pokud máte rádi sodovku, jako já, a nemáte poblíž automat EKO vody, jako já, pak rozhodně ano. Je to levnější a hlavně ekologičtější řešení, než tahat lahve, nehledě na možnost si vodu udělat přesně tak, jak to máte rádi. A samozřejmě, máte bublinky! A ten efekt je vážně hezký. Osobně mohu po pár týdnech doporučit.

Ano, něčeho podobného málem dosáhl spolubydlící, když ho přesně napadlo, co by se asi tak mohlo stát. Díky Bohům byl poblíž Tao, který mu přehráním tohoto videa ukázal jeho stupiditu. Sodastream a kuchyně tedy stále žijí.

Missenger

To, že nám Messengeru chybí funkce, mne osobně došlo až asi po týdnu. Jsem člověk, který přezdívky mění jen velmi výjimečně, stejně tak barvu chatu a další vychytávky prakticky nepoužívá. Až když jsem chtěl najít fotku, kterou jsem asi týden nazpět poslal kamarádce, protože jsem její originál bohužel smazal, došlo mi, že to nejde. Nijak více jsem to ale neřešil, protože, opět, mne to nijak hluboce netrápilo. Proč tomu tak ale je? Vrátí se nám funkce?

Toto je předpověď budoucnosti. Modleme se! FB pracuje na tom, aby se zprávy v obou aplikacích sjednotily, takže dříve či později bude MEME realitou. Na ten den jsem čekal tak dlouho.

Důvodem jsou nová nařízení ohledně ochrany uživatelů ze strany EU. Některé z funkcí totiž byly třetích stran a tak je FB musel dočasně odstranit, aby mohl přepsat jejich kódy tak, aby byly dostatečně bezpečné, některé třetí strany totiž mohly mít přístup k datům, ke kterým dle nové legislativy přístup mít nesmí. V případě, že by k nápravě nedošlo, byly by aplikace obratem ze strany EU zcela zakázány, prakticky tak nebyla jiná možnost. Každopádně máme ze strany Facebooku slíbené, že se nám většina z nich vrátí, jak jen to bude možné, osobně bych tak očekával následující dny, přinejhorším týdny.

Tohle vážně někdo píše pomocí interpunkce? Já třeba doteď netušil, jak tenhle smajlík vzniká.

Co všechno nám nyní chybí? Možnost měnit přezdívky, některé emoji nebo samolepky, hlasování ve společném chatu, možnost nastavit barvu chatu, dostat se k seznamu fotek, které jsme v konverzaci poslali, stejně tak stories v aplikaci Messengeru již není možné procházet. A momentálně vám nadhodím zajímavou myšlenku. Vadí to? Prakticky máme z Messengeru jen chatovací aplikaci. A osobně mi to vůbec nevadí, alespoň stále omylem nespouštím stories, když chci odepsat, nikdo mne neruší se změnami barev a nebo přezdívek.

Polaroid MINT

Vyplatí se?

Ten, který osobně užívám já, tedy Polaroid MINT, už na prodej není, ale byl, tuším, přibližně za 2 500 korun na Alze. Já jsem ho však sehnal z předváděcí akce za 1 000 korun, to jsem však pouze měl štěstí, přeci jen, říká se, že líná huba je holé neštěstí, já se nestyděl hledat a ptát. Jednalo se o můj vlastní dárek mne k minulým vánocům a tak nějak jsem jej tahal celý rok 2020. Vyfotil jsem přibližně něco kolem 40 fotek, přeci jen, jedna stojí skoro 20 korun, z nichž některé jsem rozdal přátelům a jiné si nechal na památku. A funguje to přesně tak, jak jsem očekával, že bude. Ta fotka, ač relativně maličká, je hrozně hezká, nese v sobě duši okamžiku a zkrátka se nedá poronávat s normální fotografií.

And by Tao. Mind the difference.

Kvalitou, a to se samozřejmě dalo očekávat, zaostává, díky malým rozměrům to však nevadí, neboť na první pohled nejde většina nedostatků rozeznat. Pokud fotíte za slunečního světla, fotky, které dostanete, budou skvělé. Budou mít reálné barvy, dostatek detailů i dobrou ostrost. Jak ubývá světla, bohužel to samé platí i o kvalitě. Kupříkladu za umělého osvětlení, pokud není nadprůměrně silné, jsou většinou fotky tmavé, případně přepálí jednu barvu a tím poměrně zkazí výsledek. I přes to ale, ve výsledku, si uchová kouzlo okamžiku. Takže i když mám nový mobil, který dokáže vše vyfotit naprosto dokonale a ostře, nakonec je to polaroid, po kterém sáhnu, dojde-li na nějakou scénu, která je pro mne vzácná.

Budete-li tedy někdy nad polaroidem váhat, je potřeba vzít v potaz to, že ty fotky jsou malé. Ne vždy jsou kvalitní a každý pokus vás vyjde na dvacku. Nic jako mobil, kterým vyfotíte patnáct fotek a pak zvolíte tu nejhezčí. Na druhou stranu i ta nedokonalá fotka bude krásná. Z mého pohledu za ty peníze stojí, to už je však o prioritách.

Jednohubky

Prototyp zatím nepředstaveného mobilu OnePlus 9, který bude, až přijde, stát nejvíce 20 tisíc korun, se na eBayi prodal za neuvěřitelných 130 tisíc korun. A to i přes riziko toho, že výrobce telefon po připojení na WiFi na dálku smaže, případně jinak zablokuje. Jedno je jasné, jen někdo podobně praštěný jako Tao by něco podobného zvažoval. Rozhodně někdo bohatší, než Tao. Každopádně se dá očekávat, že nový majitel se z telefonu pokusí získat co nejvíce to půjde, v nejbližší době se tak o nové vlajkové lodi nejspíše dozvíme více.

Poměrně schizofrenní. I tak by se dalo nazvat jednání Xiaomi, které se pár měsíců zpět, když se Apple rozhodl nepřidávat ke svým mobilům nabíječky, jablíčku smálo. A nyní to samé zavádí i Xiaomi. Argumentuje, stejně jako Apple, ekologií a ochranou přírody, na druhou stranu se prý ke svým zákazníkům "nezachová jako Apple". Možná tak bude v balení sleva na nabíječku? Případně se polemizuje i o bezdrátových sluchátkách, nechme se překvapit, co značka, jejíchž nový mobil hrdě vlastním, vymyslí.

Dobře, dneska mi to vážně vzalo dost času, tak snad to stálo za to. Taktéž jsem změnil grafický vzhled jednohubek, protože mi přišlo, že by nebylo špatné se někam posunout a takhle se mi to osobně líbí více. Mějte hezky první víkend nového roku,
TheAloneOne


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: