Taoův Technický Týdeník #28- Nová Hračka

06.12.2020

Sieg hey,
dnes se podíváme na zatím nejdražší mobil, který jsem si kdy koupil, na to, proč jsem si ho koupil, co bude s tím starým a prakticky si ten mobil rozebereme. Normálně se tomu snad říká recenze, tuším. Tao ale normální není, nazvěme to tedy rozborem. Pojďme si rozebrat mobill! Hej! Ne doslova! Nech toho, co s tím děláš?!

Rozbor

Tedy tedy.
Proč jsem si kupoval nový mobil a nevyměnil si jen baterku toho starého? Nom, bylo to v plánu, protože fungoval dobře. Sice už nebyl tak rychlý (pády bez obalu na dlaždičky jsou cítit), ale byl spolehlivý. Až tedy na tu baterii, ta měla 3 050 mAh, což je na Full HD+ displej s relativně velkou úhlopříčkou a ne nevýkonným procesorem zkrátka málo. Poslední měsíce tak měl problém zvládnout i pracovní den (když jsem pracoval já, ne on. On seděl v kapse, nanejvýš občas hrál písničky přes Bluetooth ze Spotify), padlo tak rozhodnutí mu k vánocům vyměnit baterku. Zde v Litvě to síce stojí kolem dvou tisíc, což není málo, pokud by mu to však mělo přidat další rok života, vyplatilo se to. 

Bohužel přibližně dva měsíce zpět utrpěl těžké zranění, kdy jsem ho upustil (ano, vážně mi vypadl z ruky) na kameny. Praskl mu tak displej ve spodní části. To by nijak nevadilo, fungoval dál, zkrátka jsem si jen nadával, že už nevypadá zdaleka tak elegantně. Finální smrt nastala ve chvíli, kdy se skrze prasklinu ve skle dostala voda, protože jsem ho velmi originálně položil na římsu ve sprše, abych mohl sledovat zprávy během mytí hlavy (snažím se šetřit čas a kombinovat činnosti), načež jsem jej následně shodil rukou rovnou do vody. Opět, projevila se jeho duše bojovníka a i nedobrovolný pád ke dnu přežil. Bohužel však voda v displeji poškodila dotykovou vrstvu, od toho dne tak bylo prakticky nemožné napsat zprávu delší, než jednoho smajlíka, bez chyb. Po pár týdnech vztekání jsem si zjistil, kolik by stálo vyměnit jak displej, tak baterku. Nu, hodně. Prakticky polovina nového mobilu, což rozhodlo. A tak mi čtyři dny zpět přišel nový mazel. Xiaomi Mi Note 10 Lite

V Česku je momentálně za 8 499 korun, což je o 1 500 více než můj předchozí mobil, také ze stejné řady, Xiaomi Mi 8 Lite (vidíte? Když mne někdo přesvědčí o kvalitě, jsem věrný!). Když jsem ho ale objednával, tak ještě stál 9 999, oproti 300 eurům (8 000 korunám) v Litvě to tak byla velká úspora. Potom Alza samozřejmě zlevnila a tu radost, že jsem ušetřil, mi zkazila. Co však za svou cenu nabízí převratného? Pojďme si to zre... Rozebrat!

Vzhled:

Je zkrátka krásný. Líbí se mi většina mobilů, protože i minimalismus má své místo a kouzlo, Mi Note 10 Lite ale zkrátka vystupuje z řady. Konečně jsem se odhodlal vsadit na jinou barvu, než černou, která mne pronásledovala poslední roky, a byla to dobrá volba. Nebula Purple se k němu krásně hodí a zároveň není nijak zvlášť výrazná, což mi vyhovuje. Další, co zaujme na první pohled, je fakt, že hrany displeje jsou zakřivené, což vypadá neskutečně elegantně a krásně to vystupuje z řady "obyčejných" kostek. Občas se mi stále stává, že si díky nim způsobím nechtěný dotyk, avšak jen velmi výjimečně a většina uživatelů se shoduje, že je to jen otázka zvyku. Fotoaparáty vzadu nevystupují a dvojitý blesk zaujme. Moc často se nevidí. 

Výkon:

Vzhledem k procesoru Snapdragon 730 ( 8 jader na 2,2 GHz) se jedná o daleko výkonější stroj, než je můj notebook, a 6 GB RAM je naprosto dostačující. Vše se tak dostalo na úplně novou fázi rychlosti, která je, zcela upřímně, neskutečně návyková. Instagram se spustí za méně, než sekundu, otevírání menu smajlíků (u většiny Xiaomi trvá déle) je okamžité, ani osm běžících aplikací na pozadí nijak systém nezpomaluje. Grafiku obstarává Adreno 618, což sice moc netuším, co je zač, kromě toho, že má vyšší číslo, než měl u mého předchozího mobilu, očividně ale funguje dobře. Full HD videa na YouTube nebo Netflix běží bez jediné známky záškubu. Zkrátka zvládne vše, co jsem zkoušel, a prakticky se ani nezapotí.
V čistých číslech měl můj předchozí mobil skóre v AnTuTu (benchmark výkonu) 160 000, zatímco můj nynější má 270 000. I dle toho se jedná o velký skok kupředu. 

Fotoaparáty:

Nový soudruh na zádech schovává celou soustavu fotoaparátů. Hlavní má 64 MPx a vážně krásnou světelnost 1,7 (čím větší světelnost, tím delší je pořizování fotky > Tím větší šance, že bude rozmazaná). Fotky jsou tak v naprosté většině ostré, rychlé a se spoustou detailů. Možnost je samozřejmě fotit i pomocí plných 64 MPx, pak má však každý snímek 20 MB a paměť tak velmi rychle bere roha. Další fotoaparát má 8 MPx a je širokoúhlý. Kvalita fotek je sice viditelně nižší, větší úhel záběru však umožňuje vyfotit prakticky vše a ani rybí oko není vidět (dobrá práce, software!). Na sociální sítě a alba super fotky. 

Oba makro snímky, vzdálenost senzoru od povrchu je přibližně 1 cm.

Poslední dvojice je také nejméně užitečná dvojice. 2 MPx má makro, které sice fotí krásné fotky (nějaké sem přidám), má však moc malé rozlišení na to, aby se dalo použít na něco více, než na instagram. Hračka je to každopádně skvělá a baví mne. Následuje senzor na rozmazání pozadí, který jsem ještě nepoužil a asi tak ani neučiním. Mobil totiž umí skvělý Bokeh efekt sám o sobě, tento senzor je zde prakticky jen do počtu. Ale je tu. A asi i funguje. Video je také spolehlivé a ač nemá ani jedna čočka optickou stabilizaci, ta elektronická je velmi spolehlivá. Nejvíce mne zatím dostal efekt Slow Motion. Ten je neskutečně nádherný a zároveň kvalitní. 

Normální fotka

Širokoúhlá fotka

Displej:

Konečně jsem se dostal k technologii AMOLED! Neskutečně jsem se těšil a ten rozdíl je vážně vidět. Nejen, že černá je konečně černá, i ostatní barvy jsou ostré a snadno rozlišitelné. Mobil navíc umí Always ON, takže má 24/7 na displeji čas, procento baterie, notifikace a hezký obrázek zatmění slunce (nebo nějaké random planety). Motivů je bambilion a dají se i přidávat vlastní. Kvalita obrazu je pak naprosto úžasná, nemám cokoliv, co bych mohl vytknout. I odezva na dotyk je skvělá, rychlá a naprosto přesná. Opět trefa do černého. Navíc v sobě displej skrývá čtečku otisků prstů, která mne také příjemně překvapila. Většinou mne pustí dovnitř během první sekundy a jen velmi, velmi výjimečně je potřeba pokus opakovat. Na to, že je v displeji, se bez debat vyrovná té, kterou měl můj předchozí mobil na zádech. 

Na fotky jídla na Instagram ideální.

Ostatní funkce a baterie:

Mobil dále obsahuje 3,5 Jack, který v mém předchozím chyběl, konečně tak mohu použít i obyčejná kabelová sluchátka, infačervený zářič, kterým lze ovládat projektory a podobné hračky, NFC, na které jsem se neskutečně těšil, a jeho funkčnost mne překvapila ještě daleko více. Když chci zaplatit, nemusím se terminálu prakticky ani dotknout, čip má dosah dobrých několik centimetrů. Naprosto příjemné překvapení a spokojenost! 

Baterie pak má kapacitu 5 260 mAh (předchozí měl 3 050 mAh). je to tak skoro dvojnásobek. A je to cítit, když jsem zkoušel jet z 100 na 20%, mobil vydržel osm hodin aktivního používání (zapnutého displeje a nějaké práce/videí) spolu s 16 hodinami "standby" (uspaný, Always ON, data/WiFi). Prakticky to bylo od pátečních 7 hodin ráno do sobotních 6 hodin odpoledne. A dnes jsem na nohou od 8 ráno, je 15:00 a mám stále 83% i přes několik hodin sledování memes a videí. Pokud člověk není já a nestraší u mobilu 24/7, jedná se rozhodně o výdrž alespoň dva pracovní dny. Alespoň. Vzhledem k rychlému nabíjení se pak z 20% dostanete na stovku za približně 40-50 minut. Také super číslo.

Máme tady v Litvě vážně celkem zimu,
Sněhulák Tao


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: