Taoův Technický Týdeník #27- Technochuť #3

29.11.2020

Guten tag,
na dnešek mi chybí témata, kterým by stálo za to se věnovat, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné vytáhnout z pomyslného "šuplíku" něco, o čem již chtěl mluvit delší dobu. Je čas na další Technochuť! A o čem tedy bude? Zaprvé krátce o tom, co je fajn vzít v potaz při nákupu Bluetooth reproduktorů, protože jsem sám kupoval jeden dva týdny zpět (viz. recenze v minulém vydání) a během toho jsem prošel velkou část jak litevských eshopů, tak Aliexpressu. Stejně tak jsem si hledal info na netu a tak dále. Potom se podíváme na věci, které jsem si koupil a prakticky je nepoužívám, ač mohou být naprosto super. Protože i po letech stále mám tendenci kupovat si "hračky".

Jak na reprák?

Základní fakt je, že v Číně se dá zkrátka koupit levněji. Budete-li porovnávat kupříkladu Alzu a Aliexpress, nikdy nemá malý mimozemšťan šanci. A to i v případě, že budeme mluvit o jedné z těch nejlepších a nejdražších značek, které na Aliexpressu jsou. Kupříkladu Tronsmart, od které mám repráček já, také patří mezi ty dražší a i tak nabízí za 666 korun něco, co u nás konkurenci zkrátka nemá. Podobný je až Lamax Sounder 2, který s podobným designem, trošku větším výkonem a tuším jednou funkcí navíc vyjde na 1 700 korun. Jsou samozřejmě ale situace, kdy se rozhodně vyplatí zainvestovat do dražšího výrobku od celosvětově známé značky, a na to se právě podíváme.

Do tisíce korun? Jasná Čína!

V Česku se pořádně zapotíte, než najdete obstojný Bluetooth repráček za tisícovku, je tak rozumnější spíše počkat nějaký ten týden (nebo najít prodejce s prémiovým odesíláním, jako ten můj) a objednat z Aliexpressu. Wish se mi na technologie tolik neosvědčil, ale samozřejmě se dá dobře vybrat i tam, jen to možná bude chtít trošku více snahy a času. Jediné "pořádné" repráčky u nás jsou JBL Go, ty mají slušné podání zvuku, maximální hlasitostí a výdrží baterie však také nemají šanci. Osobně bych v podobné cenovce doporučil svůj Tronsmart, má několik modelů, které všechny pod tisíc korun nabízejí obstojný výkon i výbavu.

2-3 tisíce

Tady už se i u nás dá solidně vybrat. Máte-li podobný rozpočet a nebojíte se jej "Vyhodit" za hrajícího společníka, není potřeba koukat za hranice. Kupříkladu Lamax nabízí dost dobré reproduktory v této cenovce, stejně tak se tam pohybují i nějaké starší kousky od JBL. Plánujete-li jej ale tahat všude jako koťata, k vodě, do práce, do školy, není špatný nápad zvážit pohled zpět do předchozí kategorie, vybrat v Číně a nechat si zbytek peněz pro případ, že vám během druhého měsíce spadne a už neožije. Hledáte-li naopak něco, co bude převážně doma, v bezpečí, a primární je kvalita zvuku, pak se vyplatí zainvestovat. Vždy je však vhodné promyslet, jak velká je reálná šance, že se dožije celého roku služby. Při tahání v batohu a hraní každý den a na každé párty ta šance nebude vysoká. Sám nepočítám, že tu se mnou bude navždy.

Samozřejmě, že pokud kupujete profesionální výbavu, tak pak je rozhodně lepší utratit více, nemyslím si ale, že se k tomu kdokoliv z nás v nejbližší době dostane.

Super koupě? Well, yes, but actually no

Už nějaký ten rok kupuju technické vymoženosti, hračky a podobné blbinky. Co z toho je reálně užitečné a co mi leží v poličce?

- Magnetické podsvícené nabíječky. Vypadají skvěle, svítí a fungují také skvěle. Jediný problém je, že je není možné používat v noci, neboť je podsvícení tak silné, že ruší spánek, po pár dnech jsem je tedy schoval do šuplíku. Až budu zpět v Česku, rozhodně si je přidám do svého gaming PC setupu, tam se budou hodit skvěle, na nabíjení k posteli bohužel tak vhodné nejsou. 

- LED pásek. Opět stejný postup, je super a funguje dokonale, ale na večer je až moc silný na to, aby byl hlavní osvětlení a protože mám vedle postele svíčku, je zbytečný. A opět se budu opakovat, až budu znovu dávat dohromady svůj herní stůl, bude to naprosto dokonalý doplněk. U obou jsem však stále přesvědčený, že za svou cenu se jedná o velmi výhodnou koupi a nelituju toho. 

- Klávesnice. Když jsem jel do Litvy, bral jsem si jí s sebou s tím, že díky ní budu psát, nakonex se však k notebooku naprosto nehodí a už tří měsíce mi leží v poličce. Mrzí mne to, ale i když jsem jí zkoušel zapojit na stole, nějak... To nefungovalo. Zkrátka se hodí k počítači. 

Člověk by řekl, že po letech dokáže odhadnout, co využije, a co ne, ale stále ne. Na druhou stranu, je to skvělý zdroj dárků pro kamarády, protože jsou to originální hračky, z nichž některé se ani v Česku nedají jen tak koupit. A dokud to není z většiny nic extra drahého, ani mi to nedělá velké díry do rozpočtu.

Vážně se ve světě nic neděje.
Tao


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje: