Taoův Technický Týdeník #26 - Hoodně muziky a mááálo spánku

22.11.2020

Nazdar, nazdar.
Tenhle díl píšu ve stavu, kdy tu do čtyř ráno dělali soudruzi bordel, mám tak totální bolení hlavy, jsem nevyspaný a je mi celkem špatně. Omluvte tak prosím sníženou kvalitu vysílání, já se snažím. Vážně. Příště je rovnou zabiju -_-

Herní notebook?

Trošku svoje vlastní a specifická kategorie, když přijde na výběr nového notebooku, jsou herní stroje. Jejich ceny už totiž pomalu klesají na úroveň, kdy se dají normálně koupit namísto klasických. Otázka, která však vystává, je: Vyplatí se to? A na to se dnes podíváme. Pokusím se vám popsat, k čemu všemu jsou herní stroje určené, kdo je tak ocení, a pro koho naopak vůbec vhodné nejsou. Pokud v polovině neusnu. Kdyžtak to holt dopíšu v pondělí. 

Zaměření:

Herní notebooky, jak by možná název říkal, se nezaměřují jen na hry. Samozřejmě, pokud plánujete hrát a nechcete stolní počítač, jedná se o nejspíše nejlepší volbu, není avšak špatný ani jako stroj pro stříhání videí, upravování fotek (specifikuji později, ne všechny jsou ideální) a jako multimediální společník do domácnosti.
Základem je hrubý výkon. Většina jich má silný procesor, rychlou paměť RAM, SSD disk a výkonnou grafickou kartu, o rychlost a výkon tak v žádném případě není nouze. I proto dokáže uspokojit jak hráče, tak třeba právě ty, kteří potřebují stříhat videa. Ostatní grafické práce, jako třeba photoshop, musí zvolit notebook, který má zároveň i kvalitní displej, což nejsou všechny. Vybrat se však dá a poté i photoshop poběží skvěle a hlavně s realistickým podáním barev. Zaměřují se tak ve zkratce na každého, kdo pro svou práci/zábavu potřebuje nestandartní výkon.

Kompromisy:

Samozřejmě, že nic není zdarma. A u herních strojů člověk platí vysokou daň v podobě větší váhy, nižší přenostnosti a hlavně menší výdrže baterie. Jen velmi málo pravých herních laptopů se dokáže dostat na více, než 6 hodin práce, hardware je totiž o několik úrovní větší žrout, než u normálních kancelářských strojů. Stejně tak produkuje i poctivé množství tepla, nastává tak nutnost zvětšit chlazení a tím roste jak váha a velikost, tak opět i spotřeba. Větráky totiž běží prakticky nepřetržitě a obzvlášť grafika mnohdy dokáže i přes to rozpálit klávesnici. Obvykle jsou tak větší a těžší, než jejich neherní sourozenci a je nutné s tím počítat. Kdykoliv totiž opustíte dům, v batohu musí zákonitě být i nabíječka, protože bez ní stěží zvládnete normální vyučovací den. 

Kam se nehodí:

Na každodenní nošení do školy kvůli zápisům. Těžko najdete méně vhodný noťas, nepočítám-li stolní počítače. Nejen, že je těžký, navíc i potřebuje nabíječku, aby vydržel, zabírá více místa v batohu a nenabízí ani nic speciálního oproti levnějšímu kancelářskému stroji. Při podobném používání těžko dokážete využít to, co nabízí. Stejně tak se nehodí kamkoliv, kde bude využíván "jen" jako kancelářský, jedná se pak o vyhození peněz, které šly využít daleko lépe. 

Kam se hodí:


Domů nebo do práce. Koupíte-li si jej domů, zvládne skvěle nahradit stolní počítač ve spolehlivosti a výkonu, a zároveň si s ním můžete vlést na gauč nebo do postele (i když na to je obvykle trošku těžký). Podrží v online hodinách, zvládne multitasking a nabídne možnost se odreagovat u solidně běžících her. Stejně tak do práce, věnujete-li se něčemu náročnějšímu, jedná se o výhodnou možnost, jen je potřeba mít na mysli to, že je potřeba vybrat správný model, ať už se jedná o typ grafické karty, kvalitu displeje nebo jeho velikost. 

Celkově se jedná o skvělé stroje, které dnes i třeba za 18 tisíc dokážou nabídnout nadprůměrný výkon, ne všude se však hodí. Nejsou univerzální. Naopak se člověk musí zamyslet, zda ten výkon vůbec použije, a zda pro něj není důležitější kupříkladu váha nebo výdrž baterie. Já osobně třeba funguji na principu: Herní stolní + kancelářský noťas a jsem spokojený. Budete-li však vybírat herní noťas, mějte na paměti, že se nevyplatí kupovat varianty s Intelem. AMD dnes vede na plné čáře.

Tronsmart - Was Smart

Další epizoda hraček z číny, tentokrát veskrze pozitivní recenze. Minulý čtvrtek jsem si objednal Bluetooth reproduktor Tronsmart Element T6. Doručení trvalo šest dní, došel mi tedy tuto středu. A po pár dnech, kdy ho tahám doslova jako koťata, bych rád krátce promluvil o tom, co nabízí. 

Za svou cenu, přibližně 30 dolarů, tedy přibližně 666 korun (jaké satanské) svou cenou překonává většinu toho, co se dá v našich obchodech najít. A ani doprava netrvá tak dlouho, jak je zvykem, objednat se dá totiž se sousedního Polska za stejnou cenu, dodání je zdarma a ještě expresní. Dle kometářů tak bylo mých šest dní nadprůměr, většině kupujících dorazil prý kolem 3-4 kalendářních dnů. To bychom měli obecné info, co ale zvuk? Co se týče velikosti, je srovnatelná s 0,5l lahví, jednoduše se tak vejde do každého batohu a větších kapes. Nahoře má otočné ovládání hlasitosti, které je neskutečně návykové a klasická ovládací tlačítka, dole pak skrývá pasivní radiátor, jako například reproduktory JBL. Chybí mu však jakákoliv certifikace vodotěsnosti. 

Příjemné překvapení. Značku Tronsmart už chvíli sleduji a každý si jejich výrobky pochvaluje, i přesto mne nadchl. Má basy, které jsou výrazné, přesto ale nepotlačují zbytek spektra, zkrátka jsou tam, kde mají být. Pustím-li si například orchestrální epickou hudbu, převládají výšky, narozdíl kupříkladu od JBL, které rve basy prakticky všude. Pustím-li Trap Remix, chvěje se celý stůj a hladina čaje od basů. Výkon 25W je dostatečný a ač na maximální hlasitost již lehce drhne kvalita (narozdíl třeba od JBL, kde to nen tolik patrné), zatím nikdy nebylo potřeba jí dosahovat. I na párty, kde nás včera přes sebe řvalo dvanáct, byly 2/3 naprosto dostatečné. Jinak je zvuk opravdu 360-ti stupňový a zvládne skvěle vyplnit i větší místnost rovnoměrně. 

Baterie? Další jednička. 5 200 mAh nemá problém dosáhnout na patnáct hodin přibližně poloviční hlasitosti, což je srovnatelné s JBL, ale vzhledem k menší hlasitosti tak vítězí Tronsmart. Pro příklad z reality, včera jsem jej spustil přibližně v jedenáct hodin dopoledne, hrál s přestávkami celé odpoledne, večer a vypínal se přibližně ve dvě v noci. Dnes mi tu už dvě hodiny hraje k psaní a to všechno na jedno nabití. 

Celkové srovnání s JBL Charge 3 a JBL Go 2, které jsem oba měl v ruce na dostatek času, abych mohl objektivně srovnat. S JBL Go 2 má přibližně srovnatelnou cenu, hraje narozdíl od něj 360ti stupňově, má větší hlasitost, kvalitu zvuku také (není přebasovaný), vydrží déle na baterii, na druhou stranu je zase větší a těžší. S JBL Charge 3 má velmi podobnou kvalitu zvuku, jen opět, není tolik přebasovaný, maximální hlasitost má nižší a méně kvalitnější, výdrž je relativně srovnatelná, velikostí i váhou je menší. Stojí však přibližně třetinu, což je velký rozdíl. 

Osobně mohu doporučit. Skvělá cena, kvalitní hudba, dostačující maximální hlasitost, úžasná výdrž na baterky a hezký vzhled.

Tuším, že dnes byly dvě zprávy až dost, no ne? Na ten repráček se podívejte, stojí za to, jsem z něj vážně nadšený. Uvidíme se tak za týden, kdy už, snad budu více vyspaný a čerstvější.
Tao


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Předchozí díl:

Následující díl:

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: