Taoův Technický Týdeník #25 - Pět tisíc a jedeš

15.11.2020

Tak pro dnešek mám další tři zajímavé zprávy, z toho dvě hračky, které jsem po svém brouzdání po internetu potkal. Obávám se sice, že žádnou z nich si v dohledné době nevyzkouším, i přesto však stojí za pohled a místo v článku. Mrkneme se tak na stylový RGB repráček s chytrým asistentem, na to, jak Intel prohrává na všech frontách a na naprosto skvělou a užitečnou hračku, s kterou sí složíte solidní stolní počítač do pěti tisíc korun. Vážně, nekecám. Počítač, monitor, klávesnice a myš za méně, než pět tisíc. Nevěříte? Počkejte si. Pfff, prej že mi nevěří. Já vám ještě ukážu.

Acer Halo Smart Speaker

Ano, sice šel pojmenovat lépe, to se shodneme, přesto se nejedná vůbec o špatnou hračku do domácnosti správného nerda. Vyjde sice na tři tisíce korun, což je relativně dost na "obyčejného" Google Asistenta, tím on však právě není. Na první pohled je vidět jeho RGB podsvícení a displej s malým rozlišení, který se skrývá v přední části. A co že to všechno umí? Nu, takové základní super věcičky jako třeba svítit. Nu, ano, svítit. Do hudby, to je přeci přesně to, co na párty každý rád, ne? Navíc pak umí měnit barvy v různé části dne a případně má ještě další spousty triků, které nabízí. Zajímavější je pak displej. Ten, kromě počasí, času nebo své nálady (smajlík, ne?) umí zobrazit i pixelové obrázky, které nahrajete do aplikace v mobilu, což z něj činí super hračku pro všechny no-lifery.

Samozřejmě, že pro "normální" uživatele to není zas tak velký rozdíl, osobně se mi však tyto drobnosti vážně líbí a dokázaly by mne přesvědčit o tom, zainvestovat jinam. Bohužel, k vánocům si ho nekoupím, zaprvé tedy proto, že na něj nemám, zadruhé protože se do česka dostane až na jaře. Ale třeba k narozeninám? Květen zas tak daleko není. Pro případné zájemce je ve zdrojích odkaz na podrobnější článek (můj, hehe).

Intel? No please, rather AMD

Na to, jak moc se Intel chlubil novou generací procesorů, to vypadalo, že se konečně obhájí proti AMD. Chyba lávky! Stačila střední třída procesorů od AMD, aby nakopala jak střední, tak i vyšší třídu svých oponentů v Intelu. Apeluji tak na každého z vás, netechnických typů (technicky zaměření lidé to ví dávno), prosím, nekupujte Intel. Nové notebooky obvykle při stejné ceně nabízejí daleko větší výkon právě od AMD, jediné místo, kde si Intel drží jakous takous hodnotu, jsou starší repasované stroje, neboť i procesor i5 třetí generace stále zvládne obstojně sloužit. Nové však svou cenovku rozhodně neobhájí.

Když jsem nedávno pomáhal spolužákovi (ahoj Petře!) vybírat notebook, po krátcé prohlídce Alzy jsme prakticky všechny modely s Intelem vyřadili rovnou, neboť zkrátka nestačily cenou. Nakonec jsme dali dohromady počítač za skvělých 14 tisíc, který s AMD procesorem bude, alespoň dle mého poloprofesionálního zhodnocení (jak to říct jinak?) pěknou chvíli spolehlivě fungovat.

Moje pětitisícová hračka

Ano, vážně se jedná o plnohodnotný stolní počítač.

Ano, vážně zvládne až dva monitory (v ceně je započítán jeden).

Ano, má v ceně sluchátka/reproduktory na případné hovory.

Ne, nejsem na drogách.

A co že je to za hračku?

Raspberry Pi 400, konkrétně tedy počítač zabudovaný do klávesnice. A ne zrovna špatný, má čtyři jádra na 1,8 GHz, 4 GB paměti RAM a i obstojné chlazení, zvládne tak prakticky veškerou kancelářskou práci, multimediální obsah, online hodiny a ano, vážně se složí se vším za méně, než pět tisíc. Samotná klávesnice je prakticky Raspberry Pi 4 s trošku přetaktovaným procesorem pro větší výkon, hlavní rozdíl zde je konektivita. Napájí se klasicky přes USB-C, má tři USB (z toho dvakrát 3.0 a jednou 2.0), slot na paměťovou kartu (kde jsou všechna uživatelská data), dva micro HDMI (oba zvládnou až 4K rozlišení, to je sakra dost), Ethernet (to je to, kam připojujete internet), Bluetooth 5.0 a WiFi. A GPIO konektor, který však slouží především kutilům. Nás zajímá cena, ta je za samotnou klávesnici-počítač krásných 1 990 korun. Jakože vážně. A za tři tisíce je celá sada, tedy počítač, všechny kabely, myš, Micro SD karta a chybí jen monitor/reproduktory.

A jak bych svůj počítač složil? Tak koukejte.

Základem je tedy klávesnicopočítačovšechno Raspberry Pi 400. Spolu s příslušenstvím je za tři tisíce zde.

Přihodíme další důležitou věc a to monitor. Ten si vezmeme z Alzy za 1 990. Rozlišení Full HD, obnovovací frekvence 75 Hz, 21,5 palce, zkrátka dostatečná kvalita na většinu.

Myš už v balení máme, schází nám tak jen sluchátka. A ze své call-centerovské zkušenosti mohu vřele doporučit tyto, které za stovku solidně drží a obstarají spolehlivě všechny online hodiny a hovory. Na hudbu už tak dokonalé nejsou, proto dám na výběr i reproduktory, které bych koupil osobně.

A zde tedy reproduktory:

Důležitá poznámka pod čarou. Samotná Raspberry Pi 400 nemá 3,5 mm Jack pro připojení reproduktorů nebo sluchátek, počítám tak s připojením přes monitor, který ten konektor má. Jiné, levnější, ho mít nemusí. Doufám, že podobné připojení bude funkční, nevidím však důvod, proč by nemělo být.

Je to lehce nad pět tisíc, asi o stovku, protože jsem hledal nějaký monitor, co bude mít alespoň Full HD rozlišení. Šlo by to udělat levněji, ale i tohle je hodně fajn cena, zvláště třeba pro rodinu s dětmi, která potřebuje najednou více zařízení kvůli online výuce. A za 5 350 je to jak se sluchátky, tak s reproduktorem.

A dostat na to nelegální Windows mi zabere přibližně osm minut. Za dalších osm mám Minecraft. A vždycky je tu Linux, který je user friendly a zdarma. Prostě. Je to vážně fajn hračka.

A to je na dnešek všechno, já toho mám taky dost, takže asi půjdu poslušně spinkat.
Mějte se hezky,
Tao


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Předchozí díl:

Následující díl:

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: