Taoův Technický Týdeník #24 - V zastoupení

08.11.2020

Zdravím Taovci! Jak už název napovídá, dnes bude TTT v zastoupení. Protože jsou ale mé technické znalosti omezené a vrcholem mých schopností je spuštění správce úloh a vynucení vypnutí určitého programu, bude to vypadat trochu jinak. 

Technika z pohledu technického negramota je děsivá věc. Ještě děsivější je, když za vámi polovina rodiny chodí pro technické rady a vy jste rádi, že znáte rozdíl mezi softwarem a hardwarem, mezi cookies v troubě a v počítači a mezi iosem a androidem.

Pokud máte ale technického kamaráda na telefonu, většina vašich problémů zmizí. Rozhodně co se týká výběru produktů při nákupu. I když víte, že protože je rozlišení takové a takové, jen díky technikovi se dozvíte, jestli je to ve vašem případě opravdu důležité. A tak se stane, že si postupné objednáte tablet 2v1. A dokonce i terabitové záložní úložiště, abyste mohli, podle Taových instrukcí, konečně hodit svůj čtyřletý notebook do továrního nastavení. Prý jim to pomáhá.

Ale i bez technika si poradím. Nabíječku k počítači mám přilepenou už tři měsíce, a pořád nabíjím. I když, teplo občas lepidlo na izolepě rozlepí a kontakt se uvolní. Nevadí, najdu tu jedinou pozici, ve které se to nabíjí a pomocí všech končetin i zubů je zase spojím ve svátosti technické. Teď jsem to ještě zagumičkovala a to se to nabíjí hezky z vesela! (Pro ty, kteří by mi chtěli radit, ať si koupím novou nabíječku, nepomůže to. Jsem nemotora a počítač mi spadl přímo na konektor, který mi zarazil celou "nabíjecí ďouru" hlouběji do notebooku. Počítač ale pořád funguje!)

Přestože jsem, jak jsme si už ujasnili, technický negramot, marná úplně nejsem. Vždycky si poradím! Při nalití čaje do klávesnice jsem poslušně sušila několik dní a fungují mi skoro všechny. Mezitím jsem k notebooku připojila klávesnici záložní. Přestal mi fungovat touchpad. Naučila jsem se ovládat počítač jen pomocí kláves, vyštrachala starý grafický tablet a používala ho jako myš. Později jsem si i sama objednala vertikální myš, protože z té staré, kterou jsem doma ulovila, mě už po pár dnech pekelně bolelo zápěstí. 

Vertikální myš je super, doporučuju! Já si pořídila velkou ConnectIT (protože mám ruce po svém dvoumetrovém tatínkovi) a jsem velmi spokojená.

Vyznám se i v používání programů. Poctivě mám stažený NordVPN, aby mě nemohli sledovat. Dokonce ho i pořád používám! (Mám přelepenou i kameru na počítači, aby mě tajní agenti nemohli očumovat!). Mám antivirus. Mám program, který podle denní doby filtruje modré světlo. Jmenuje se f.lux a pomáhá lidem usnout, i když pracují dlouho do noci. Torrenty už mě neděsí, i když pirátění Simíků a Photoshopu mi pořád nejde. A mám Spotify! To je ze všech úplně nejlepší! Protože když ho máte na mobilu i na notebooku zapnuté, můžete přes mobil pouštět hudbu na notebooku, i když jste na druhém konci města!

Ze všeho technického mě ale nejvíc mrzí to, že my Češi prostě musíme být extra. Psací programy u mě letí do koše, protože nezvládají dolní uvozovky a jsem příliš líná všechno pak stejně kopírovat do Wordu a všechny uvozovky předělávat. Nic takového, jako Grammarly, taky nemáme, což mě mrzí hodně. Bylo by fajn mít program, který vás upozorní na to, že slovo v textu nemá co dělat, i když je pravopisně správně. Jen zkrátka nedává smysl.

Naštěstí, přes všechny technické překážky, které denně zažívám, mám technického kamarád, který se mi vždycky snaží pomoct a poradit. Naposledy to bylo jeho přesvědčování, ať koukám tablet reklamovat, protože to, co softwarově vyvádí po týdnu používání rozhodně není dobré. Já bych se s tím trápila ještě půl ruku, než by kiksnul úplně a přišla tak o velmi jednoduchou reklamaci do čtrnácti dnů.

Zkrátka a dobře, i když jsem v podstatě technický mág, nevím, co bych si bez Taa počala a vřele doporučuji všem, aby si někoho takového taky pořídili. Nebo se obrátili na toho mého! 


Ano, nejsem technik a nejsem Tao, snad jste se ale aspoň trochu pobavili. Náš drahý Tao bude zpět s TTT příští týden! 

A ještě jedna věc, NordVPN má pořád nějaké akce a slevy. Dneska asi do devíti večer můžete získat 68% slevu. Na Youtube každou chvíli někdo nabízí promo k´d. Zkuste zapátrat na internetu a jsem si jistá, že si NordVPN budeme moci pořídit i ne za plnou cenu, tak jak jsem to udélala já, protože jsem ochranu své počítačové adresy a mé identity chtěla. Mějte se hezky!

Artie


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: