Taoův Technický Týdeník #23 - Dáte si k tomu menu ovladač?

01.11.2020
Nazdar lidičkové, dneska zase budeme mít klasickou směs blbostí, co mi přišla na mysl, ale snad se alespoň pobavíte. Podíváme se totiž na ne zcela povedený Xbox ovladač od KFC, popřemýšlíme, proč máme daleko lepší mobily za daleko menší peníze, než před pár lety, a rovnou se na jeden podíváme. Připraveni? Ano, KapiTao!
Tak jedeme!

Proklatě hnusný ovladač

Po světě je naprosto normální, že se spojí fastfood značka s firmou a společně dělají propagaci, v mobilním průmyslu se to děje zcela běžně. Bohužel, spolupráce KFC s Microsoft v Británii nedopadla zrovna... Hezky? Celý základ je jednoduchý, stačí si koupit jakékoliv jídlo v KFC, naskenovat kód z účtenky a máte šanci vyhrát nejnovější herní konzoli Xbox Series X. To je ještě v pořádku, problém je však druhé místo. Fastfood, nejspíše ujíždějící na nějaké halucinogenní omáčce, totiž dal dohromady podobný desing ovladače, který si vedle televize vážně nepostavíte. 

Najdeme tak na něm usmívající se kyblík, kresleného plukovníka Sanderse, logan "Finger Sucking Good" a po celém ovladači rozsypané kuře. Výsledek, ač možná na papíře vypadal dobře, je značně nevábný a rozhodně se nejedná o chtěnou výhru. Na druhou stranu, získat něco podobného, nejspíše to hodím na Ebay, jako jediná kopie na světě se určitě najde nějaký nesvéprávný sběratel, schopný za to zaplatit nekřesťanské peníze. Trochu zamrzí, že KFC nešlo ve stopách své předchozí spolupráce s Huawei, kdy vznikl relativně jednoduchý desing na Huawei 7 Enjoy Plus. S podobným přístupem by tak i ovladač mohl být vážně hezký.

Bohužel, negativní reklama taky reklama. A že tohle vážně proletělo světem. Až si tak dáte příště kuře, poděkujte plukovníkovi, že v Česku za své peníze dostanete jen to kuře. A většinou i dobré kuře.

Jak konkurence spasila (český) mobilní trh

Když se podíváte na nabídku mobilů u nás někdy v roce 2015/2016, převážná většina trhu byly hlavní značky, tedy Apple, Samsung a Huawei. Někde kolem se motalo i nijak zvlášť populární Sony a v rohu umíralo HTC. Posledních několik let sice vývoj postupoval dopředu, avšak pomalu, nepřicházely nové převratné technologie, rámečky kolem displeje byly plus mínus stejně velké, zkrátka se nic moc nového nedělo. Vybrat si mobil kolem tří nebo čtyř tisíc navíc bylo skoro nemožné, neboť většina značek měla i své levné modely dražší a když už něco mělo podobnou cenu, byla to zaručená výhra s 1GB paměti RAM výkonem srovnatelná s těhotenským testem. 

A potom přišla revoluce. Na trhu se konečně začalo více koukat i na jiné, menší a nové, značky. Skvělým příkladem je Xiaomi, které jako čínský výrobce konkurovalo napřímo proti Huawei a tím, že každý jejich mobil byl lepší a levnější, donutilo během dvou let Huawei rapidně změnit jejich cenovou politiku. Reakce však byla natolik pomalá, že Xiaomi získalo mnoho skalních fanoušků na svou stranu. A česká populace, která je obecně líná měnit zažité zvyky, se probrala a začala na vlastní pěst hledat. A díky tomu se u nás vyrojilo daleko více nových značek, které se začaly postupně přetahovat o pozici nejlepšího poměru ceny/výkonu. Najednou se během jednoho/jednoho a půl roku všechny displeje, i v těch nejlevnějších mobilech, zvětšily, výkon vzrostl, máme větší baterie v tenčích tělech. Zkrátka přišla konkurence a každý, kdo chtěl zůstat naživu, se musel přizpůsobit.

Realme 7

O Realme jsme si již povídali, není taky divu, celkem se jim daří mne zarážet s cenou a výkonem, který nabízejí. Tentokrát se podíváme konkrétně na model Realme 7, který v nižší variantě, kdy má 4GB paměti RAM a 64 GB vnitřní paměti, vychází na příjemných pět tisíc. Cílí převážně na hráče, a to jak procesorem, který je zde Mediatek Helio G95, který, ač je od firmy, která má poněkud pošramocenou pověst, prý patří k nejlepším levnějším herním procesorům na trhu (dle mnoha a mnoha recenzí), a displejem s obnovovací frekvencí 90 Hz. To v praxi znamená, že celý systém bude rychlejší, než váš předchozí telefon. Je to, alespoň dle všech, kteří to zkusili, neskutečně příjemné a návykové. 

Navíc i rámečky kolem displeje jsou moderně malé, rozlišení je skvěléFull HD+, a i jeho kvalita je velmi solidní. Při každodenním používání pak nejvíce oceníte baterii, která s kapacitou 5 000 mAh slibuje výdrž minimálně na dva dny, a rychlé nabíjení, které zvládne 50% za velmi hezkých 26 minut. Nabízí také moderní konektor USB-C, tedy větší rychlost jak nabíjení, tak přenosu dat, navíc je oboustranný. Stále se domnívám, že to je ve výsledku jeho největší výhoda. Co se týká fotoaparátů, ty má čtyři, většinou však využijete převážně dva. Hlavní má 48 Mpx a optickou stabilizaci, tedy skoro jistotu ostrých fotek a vyváženého videa. Druhý má 8 Mpx a je širokoúhlý, poslední dva pak mají shodně 2 Mpx a jedná se o makro snímač a senzor hloubky ostrosti. 

Operační systém je pak klasický Android 10. Osobně se jedná o jednoho z kandidátů, o kterých přemýšlím. K vánocům totiž budu po dvou letech aktualizovat mobil, takže až se rozhodnu, nakoupím a otestuji, do pár měsíců čekejte i recenzi nového mobilu. A i vám, pokud hledáte solidní mobil v téhle ceně, a preferujete výkon případně výdrž baterie, za pohled stojí.

Ano, bylo to dnes kratší, ale byly to tři zprávy! A každá z nich, alespoň dle mne, byla zajímavá. Uvídíme se tak za týden, snad u něčeho obsáhlejšího. Mějte se hezky!
TAOp.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje:

Nejsou, nejsou, nejsou, jsem geniální