Taoův Technický Týdeník #22 - Technochuť #2

25.10.2020
Nazdar nazdar,
tak jsem tu zas. Omluvte prosím sníženou kvalitu vysílání, asi půl hodiny zpět jsem se vzal hranou poličky do hlavy a stále se mi motá. Doufám, že celý tenhle úvodní monolog nebude připomínat nesmyslnou debatu fotbalového rozhodčího s naštvaným davem fanoušků vedenou pomocí cihel, zapálených lahví a... Sakra, o čem jsem to mluvil?
No nic, jdeme na to.

Weekly update: tiskárna

Říkal jsem, že se ještě ohlásím, a tady jsem. Po dalším týdnu snahy o kalibraci, jsem, zcela překvapivě, uspěl. Dokáži tak tisknout funkční flétny, vytiskl jsem si držák na filament, turbánky (to, co skautům drží šátek na krku) s 3D modelem jelena a kupříkladu i prsten, který vládne všem. Celkově již tak naprostá většina tisků dopadá pozitivně a s daleko větší kvalitou, než jsem čekal, když jsem si tu tiskárnu kupoval. Překvapivě tak stojí za daleko více, než svou cenu, a ač se Pruse MK3S (snad je to správné jméno), kterou jsem používal v létě, nevyrovná, ten rozdíl zase tak velký není. Největší je asi v rychlosti, kde Prusa zvládá při větší kvalitu udržet, zatímco můj prcek už dělá menší chyby, ale i tak je to skvělý výsledek.

Musím tak zopakovat svůj předchozí verdikt. Máte-li pevné nervy, alespoň základní technické znalosti a dost času, rozhodně se vyplatí. A to nejen jako první tiskárna pro experimenty, ale i na doma, kde může dobrých pár let spolehlivě sloužit. Uvidíme, zda tento rok přežije se mnou.

Proč se zajímat o techniku?

Protože dnes opět nemám nic zajímavého, o čem by se dalo rozpovídat, pokusím se formulovat několik argumentů, proč se o techniku obecně zajímat nad rámec toho, co je potřeba pro každodenní vyžití. Samozřejmě, že to nebude univerzální a bude se jednat o můj pohled, přesto však doufám, že si z toho něco málo každý z vás odnese. 

1) Obecný přehled
Jakmile máte nějaký obecný přehled o technice, kupříkladu o mobilech, jste schopní vzít do ruky jakékoliv zařízení a efektivně na něm pracovat. A to nemluvím pouze o případech nouze, kdy by pro velkou část z vás byl reálný problém zavolat sanitku z jiného operačního systému (zkoušel jsem si, není to v tom stresu žádná stranda). Jedná se i o každodenní vyžití, kdy třeba já, budu-li vycházet z vlastních zkušeností, dokážu většinu chyb a problémů, které můj mobil (nebo telefony lidí kolem) má, vyřešit sám a rychle, případně vyhodnotím, zda stojí platit za opravu nebo je zralý na vyhození. Stejně tak zjistíte, že je zde spousta šikovných funkcí, které většinová společnost nevyužívá, protože o nich zkrátka neví nebo je nenašla. Kupříkladu zapnutí svítilny na dvě rychlá stisknutí zapínacího tlačítka. Nespočítám, kolikrát se mi to hodilo. Zkrátka vám alespoň základní znalost nad rámec uživatelské otevírá mnoho dveří a možností. 

2) Ušetříte
Jakto? Protože když víte, co od mobilu/počítače/sluchátek/televize chcete a kolik by to tak mělo stát, dokážete posoudit, která nabídka je nejvýhodnější. Čas od času vám sem házím vlastní tipy na levná a kvalitní zařízení, jak jste si již zajisté všimli, a budete-li mít přehled, dokážete to samé. Při správném výběru se tak dají, konkrétně třeba u mobilu, najít podobné funkce u méně známé značky s značným rozdílem ceny. A za peníze, které ušetříte, si můžete třeba koupit 3D tiskárnu. Kupříkladu já jsem díky tomuto dokázal sehnat svůj současný mobil při svém představení o tisíc korun levněji a ještě s 30 000 mAh powerbankou zdarma. Jen proto, že jsem se nebál trošku hledat a procházet různé nabídky. 

3) Zvládnete základní diagnostiku
Trošku podobné prvnímu bodu, ale kdykoliv se něco z techniky kolem pokazí, a vy máte ten "základní přehled", na který odkazuji, s velkou pravděpodobností zvládnete určit, co se pokazilo, možná i jak to vyřešit. Kupříkladu virus > tovární nastavení a záloha souborů. Apod. zkrátka jste schopni udělat něco více, než zmateně koukat na černou/blikající/seklou obrazovku. Samozřejmě, že vždy je jistota jít do servisu, ale je spousta maličkostí, které jdou vyřešit doma a ušetřit tak jednotky stovek až tisíců korun. A pomohlo mi to i u tiskárny, kdy jsem, po trošce bloudění kolem, dokázal vždy určit přičinu chyby a zatím ji i vždy opravit. 

4) Budete užiteční
A to se může hodit. A tím nemyslím jen dobrý pocit z toho, že budete své partě přátel vybírat mobily a notebooky, ale dá se tak i spolehlivě šplhnout u učitelů. Kupříkladu já jsem celý gympl zprovozňoval projektory, zapojoval zvuk, hledal dokumenty na zeměpis a další. Neříkám, že jsem to dělal jen proto, abych si šplhl, ale určitě jsem si na trošku toho vděku nestěžoval. Dá se tak lehce docílit pozice člověka, bez kterého bude hodina daleko náročnější.

A jak se vlastně zajímat? Co proto dělat?

1) Čtěte TTT
To je samozřejmě trošku nadsázka, ale pokud můj týdeník čtete od začátku a soustředíte se na to, věřím, že něco málo jste si již odnesli. A každý takový poznatek pomáhá složit ten obecný přehled.

2) Sledujte videa
Na YouTube je spoustu super kanálů o technice. Osobně mohu doporučit TechArenu, WhiteRabbitChannel a GeekBoye. Všechny kanály sdílejí sympatického člověka před kamerou, kvalitní kontent a jsou vhodné i pro ty, kteří se v technice ještě neorientují. Hlavní výhoda je, že se jedná o dostatečně zábavný obsah, aby to nepůsobilo pouze jako recenze, ale člověk se u toho i zasmál.

3) Hrajte si
Kdykoliv máte možnost si něco zkusit, ať už 3D tisk, jiný operační systém, dron nebo outdoor kameru, skočte po té možnosti. Vlastní zkušenosti se nic nevyrovná a budete-li to praktikovat, jako já, pravidelně, nakonec se dostatene do stavu, kdy dokážete vše z výše vyjmenovaného použít na první dobrou. Nehledě, opět, na získání pár dalších kousků skládačky.

4) Pokus omyl
Když něco nejde, zkuste to vyřešit. Hledejte pomoc na netu, u přátel, ale zkuste to udělat sami. Kromě pocitu hrdosti z úspěchu mohu zaručit i to, že každý další podobný problém bude jednodušší vyřešit. A když se to náhodou nepovede (ano, taky jsem si jako mladší omylem smazal Windows a o půl roku později znovu), stačí mít zálohu a nic se nestalo. Nikdo nejsme dokonalí. Já třeba tehdy zálohu neměl. A poučil jsem se.

Nebolí to. Právě naopak, většina z čiností je zábavná a poučná. Sám bych nebyl tam, kde jsem, kdyby mne to nebavilo. Obecný přehled dokáže spoustu věcí ulehčit, budete mít něco, s čím se dá skvěle chlubit s přáteli, a ještě vás to bude bavit. Pokud jste tedy alespoň trošku technický typ, dejte tomu těch pár minut denně. Odměnou může být celoživotní znalost.

Google asistent

poklad nebo odpad?

Nikdy jsem asistenta nepoužíval, ale jeden ze soudruhů na bytě ho má a položil ho do obýváku. A nebudu lhát, že jsem si na něj za těch pár dní sakra nezvykl. Na to, jak je to malá věcička, hraje překvapivě skvěle, rozumí skoro na první dobrou a zvládne víc, než bych čekal. Samozřejmě, mluvím na něj anglicky, ale to už vážně není problém. Jediné, co jsem zjistil, že většinu neznámých písní má problém najít, ale pokud má alespoň ten milion shlédnutí, není problém ji najít. A když ne, dá se jedním kliknutím poslat z mobilu. 

Začínám tak vážně přemýšlet o tom, že bych si i já koupil podobného mluvícího kamaráda. Pokud se tak stane, rozhodně vás o tom budu podrobně informovat v recenzi. Zatím ale můj první dojem je, že pokud umíte anglicky, vážně se jedná o šikovnou hračku.

Na napsání závěru mi nezbyla slova, takže... Ahoj,
TAO


p.s.

cena, kterou uvádím, nemusí být přesná, netuším, jak to Aliexpress/Wish dělá, ale skoro každý den je o pár korun jiná. Rozhodně se však nebude lišit nijak drasticky, nejedná se o propagaci, takže nemám žádné výhody oproti normálním zákazníkům.


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje:

Nejsou, nejsou, nejsou, jsem geniální