Taoův Technický Týdeník #21 - Tisku, tiskneš, TISKNEME!

19.10.2020
Nazdar lidičkové, dnešní díl bude opět zvláštní. Budeme mít jen jedno hlavní téma. 3D tiskárnu, která mi minulou středu přišla z Aliexpressu. Věnoval jsem jí veškerý volný čas, který jsem měl, takže ho moc nezbylo na hledání ostatních novinek. Ale něco málo zde přeci jen mít budeme. Mrkneme se na dvě hry, které jsou na Epic Storu zdarma, kde jednu mohu srdcečně doporučit, a na to, jak se Iphone 12 snaží "šetřit" planetu. Závěrem se musím omluvit, vyjde dnes v pondělní odpoledne, od pátku do neděle jsem byl pryč, takže jsem neměl možnost psát. Omluvuji se tedy tímto.
Vytiskněte si hrneček, uvařte kakao a jdeme na to

Tronxy X1

Úvodní info

Tiskárna, kterou jsem objednal z Aliexpressu, se jmenuje Tronxy X1 a již nějaký ten rok se jedná o jednu z nejlevnějších tiskáren na trhu. I přes to by však měla slibovat solidní kvalitu tisku. A znáte mne, jsem pro každou blbost, takže jsem nemohl odolat si ji nekoupit. Přišla za necelé tři týdny, což je celkem fajn čas na čínu, ale na to, že mi ji posílali z Německa, už ne tolik. Netuším proč, ale samotné poslání jim trvalo týden. Druhý pak zabral transport. Samotné balení má něco kolem 5 kilo a je tak maličké, že člověku se těžko věří, že je v něm něco víc, než manuál. Ne, dobře, zas tak malé není, ale vzhledem k velikosti finální tiskárny vážně působí maličké. Po rozbalení je tam hromada, ale vážně hromada, součástek, šroubků, šroubováků a dalších blbůstek, které jsou k složení potřeba. Na první pohled toho bylo tolik, že jsem propadal beznaději ještě předtím, než jsem jí vůbec viděl.

Návod, který je na přibalené SD kartě (má redukci na USB, takže do počítače jde v pohodě), byl však relativně dost kvalitní, a zbytek informací jsem vykoukal z YouTube videí. I přes to, že doba skládání má být něco kolem pěti hodin, tak jsem u ní strávil dobrých třináct, jen než byla provozuschopná. Dalších pět mi pak zabraly kalibrace a celkové učení se s ní pracovat. K tomu si však více povíme později, ono je to na delší povídání. Každopádně je v balení vše, což je hlavní, a nic mi nechybělo. Nástroje, jako dva šroubováky a klíče, jsou sice na první pohled dost křehké, ale vydrželi doteď a to jsem s nimi dělal spoustu věcí, na které určeny nebyly. Po sestavení jí to celkem sluší, má jinou konstrukci, než většina ostatních tiskáren, a musím se přiznat, že se mi to líbí. A i při práci je o dost více potichu, než bych čekal, stále mne rozesmívá fakt, že občas zní, jako kdyby si něco broukala.

Stavba + Problémy

Kdyby vše bylo tak, jak má být, troufnu si říct, že daleko od těch pěti hodin bych nebyl. Bohužel, nebylo, a pár chyb, které jsem potkal, mne poctivě zdržely. Naprostá většina dílků však sedí a když si člověk dá práci a utahuje vše na naprosté maximum, i velmi dobře drží. Samozřejmě, není to vhodné pro ty, kteří nerozeznají jeden konec šroubováku od druhého, i já, ač jsem si svého času pájel vlastní roboty, jsem mnohokrát měl co dělat. Každopádně doporučuji si předem zajistit alespoň kleště, když už ne jiné nástroje, já jsem místo nich musel místy používat nůžky. A to vážně není dokonalá náhrada. S návodem vedle sebe však jde většina věcí na první dobrou a i když jsem párkrát musel vše ověřit na YouTube, relativně mne to bavilo. 

Horší už byly problémy a chyby, které tiskárna měla, a které jsem nějak musel vyřešit. Největší je, troufnu si říct, kabel k motorku u osy Y (posouvá tiskovou hlavu svisle), který měl dva malé kabílky otočené. Díky tomu mi motor fungoval opačně a trvalo mi dobrou hodinu a půl, než jsem na to přišel. Mezitím jsem dvakrát rozebral celou tiskárnu, motor zkontroloval, a zase složil. A až potom jsem si všiml, že dva z malých kabílků, které k němu vedou, jsou u jednoho konce protočené. Musel jsem je tak přestřihnout (nůžkami, nic lepšího nebylo chudák nůžky), svléknout kousek bužírky (gumový obal kabelu) a smotat je dohromady tak, jak měly být. Hrozná maličkost, ale dokázala mne poctivě zdržet a naštvat.

Druhý byl "nefuknční" motorek extruderu (pohání filament dovnitř), který neměl po sestavení dost solidní pozici na to, aby s ním zvládl hýbat. To jsem po pár desítkách minut snahy jej utáhnout vyřešil tím, že jsem tam narval píšťalku. Ano, vzal jsem píšťalku, kterou jsem si v létě vytiskl na 3D tiskárně, a prostě jí tam zarval. Nevěřil jsem, že to pomůže, ale očividně ano. Takže i druhý problém zažehnán a tiskárna funguje. Hurá!

Kalibrace a tisk

Většina dražších tiskáren se umí kalibrovat sama, ta má bohužel ne. Chce to tak hodně pokusů, omylů a motání se se šroubovákem, než začně tisknout vyváženě. Na druhou stranu, co za svou cenu chci, že? Ale když je kalibrace dobrá, kvalita tisku je obstojná. Samozřejmě, není to Prusa, ale taky je desetkrát levnější. Nejde o nic profesionálního, ale hrát se s ní dá skvěle, třeba kolíčky, píšťalky, květináče, všechny tyhle blbinky vytisknout jdou a kvalita je zcela dostačující. Troufnu si říct, že až se s ní pořádně sžiju, bude to ještě o několik úrovní lepší. Momentálně zkouším tisknout kolíčky ve tvaru žraloků, další je v plánu květináč ve tvaru pokémona. Ano, všechno to jde koupit, ale to je nuda, no ne?

Rozhodně se vám tak příště ohlásím, jak jsem na tom po týdnu. Sám jsem zvědavý, kam se dostanu.

Cena

Nu a za kolik že vlastně je? Sto dolarů, tedy něco kolem dvou tisíc korun. A kilo filamentu vyšlo na dalších pět set korun. Je vážně levná, zvláště na 3D tiskárnu. A osobně si myslím, že pokud máte čas a vůli, tak za to i stojí. Není špatná, jen je svoje a potřebuje dost speciální péče.

Kingdom New Lands

To, že Epic Games dávají hry zdarma, není nic nového. Momentálně je tam však hra, která rozhodně stojí za pohled. Kingdom New Lands skvěle kombinuje starý styl 2D her se skvělou hratelností, dobrým příběhem, a zajímavým zpracováním. Sám jsem si jí nějaký ten rok zpět zpirátil, takže momentálně jí rozhodně rád získám zdarma a legálně. A další z výhod je ta, že má jen kolem 350 MB a není náročná na výkon, takže si jí konečně mohu zahrát i zde, v Litvě, na noťasu, kterému výkon chybí. Pokud by tedy někdo chtěl vykoušet, šupejte!

Iphoní sluchátka

Snad pokaždé, když si koupíte nový mobilní telefon, je v balení nabíječka, kabel, někdy i sluchátka. A momentálně nový Iphone 12, který opět patří k tomu nejlepšímu na trhu, má však jen kabel. Proč se u mobilu za 20K šetří? Nu, dle výrobce se nejedná o snahu ušetřit, ale spíše zredukovat uhlíkovou stopu, které každý jeden mobil má. A pravda je ta, že adaptérů do zásuvky má doma každý hromadu, stejně tak i kabelových sluchátek. Tak či onak se jedná o zajímavý krok ale osobně nevím, zda Applu pomůže, protože už takhle mají pověst značně nadceněné značky.
Zajímavost je, že ve Francii sluchátka v balení jsou, protože dle místního zákona je nelegální prodávat/darovat rádiové zařízení bez sluchátek, která dle zákona mají být "solidní a dostatečně spolehlivá".

Ano, dnes to bylo hlavně o tiskárně, ale tak. Já s ní strávil vážně .dlouhé a dlouhé hodiny. Takže si to zasloužila. Příště se určitě podíváme na něco jiného. Snad.
Mějte se hezky
TAO


p.s.

cena, kterou uvádím, nemusí být přesná, netuším, jak to Aliexpress/Wish dělá, ale skoro každý den je o pár korun jiná. Rozhodně se však nebude lišit nijak drasticky, nejedná se o propagaci, takže nemám žádné výhody oproti normálním zákazníkům.


p.s.s, pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje:

Nejsou, nejsou, nejsou, jsem geniální