Taoův Technický Týdeník #2 - Mišmaš

15.03.2020

Druhé vydání se sice taktéž bude dotýkat telefonů, avšak tentokrát již jen okrajově. Pojďme si promluvit o něčem jiném ze světa mobilních hraček! A že je z čeho vybírat!

Že by znovu vyměnitelné baterie?

Evropská unie již rozhodla, že by chtěla, aby všechny telefony byly vybaveny stejným druhem konektoru, USB-C, pro zjednodušení konektivity zařízení. Stejně tak momentálně jedná o tom, že by výrobci měli opět zavést možnost měnit baterie ručně. Nyní, pokud chce zákazník vyměnit baterii za novou, musí navíc, kromě samotné baterie, platit i práci v servisu, která se mnohdy pohybuje až v řádu stovek korun, což skoro dělá levnější koupit nový mobil, než ji měnit.

Největší problém tak bude, jak zajistit, aby byly mobily stále vodotěsné, když bude kryt sundavací. Osobně však naprosto schvaluji, jak se Evropská unie snaží pomoci zákazníkům. Zda je to však ta správná cesta, se ještě uvidí.

Jsem moc zvědavý, jak se s tím výrobci popasují. Co vy?

             Apple představuje první náhlavní sluchátka

Jak se zdá, Apple se začíná cítit jistě v oblasti špuntových sluchátek, takže zkouší prorazit i s náhlavními. Jak už je u Jablíčka jistota, cena rozhodně nepatří mezi nejmenší, právě naopak. Sluchátka prý mají vyjít na necelých 11 tisíc korun, což je pro mne trošku nepředstavitelné.

S takhle nasazenou cenovkou budou soupeřit s tím nejlepším, co je na trhu k nalezení, což v každém případě nebude lehká konkurence, a nejsem si jistý, zda si jí dokáží obhájit.

Prozatím se honosí ne moc originálním jménem Apple AirPods (X Generation), což je nejspíše pracovní název a pravděpodobně se změní, cena však zůstane stejná.

            Levná užitečná hračka

Předpokládám, že počítač používá každý z vás. Troufám si tvrdit, že velká část bude spíše preferovat notebooky, než klasické stolní počítače, už jen kvůli přenosnosti a vcelku solidní ceně v posledních letech. A myslím, že se taktéž shodneme na tom, že touchpad je zlo. Samozřejmě, použít jde, od toho tam také je, ale ani po letech běhání s noťasem nedám na myš dopustit.

A právě jednu z těch lepších, co se dá v Česku koupit, bych vám dnes rád představil. Výrobce jí vybavil nezapamatovatelným jménem TRUST GXT117 STRIKE WIRELESS MOUSE, to, co je na ní ale zajímavější je fakt, že ač je bezdrátová, nežere tužkové baterie. Jedná se o jednu z mála myšek, co mají vlastní akumulátor a nabíjí se jako klasický mobil, což šetří jak nervy, když se někde bez předchozího varování vybije, tak peníze.


Upřímně si myslím, že průměrná bezdrátová myš za svůj život spotřebuje takové množství baterek, že se to klidně může rovnat její kupní ceně. Tuhle krásku stačí na chvilku hodit do powerbanky, kterou s sebou nosí už většina z nás, nebo jen na pár minut zapojit místo mobilu, a vydrží pracovat dalších pár dní.

Vlastním jí už od prosince a tuším, že při každodenním používání ve škole jsem jí nabíjel tak čtyřikrát, pětkrát, což je skvělé číslo. Další výhoda, kterou si s sebou tenhle prcek nese, je krásné RGB podsvícení, dodávající vaší myšce originální sci-fi vzhled. Ovládacím tlačítkem vespod jde i vypnout, kdyby někdo přeci jen preferoval trošku nudnou černou. Dále umí i nastavit DPI (hodnota citlivosti myši), což se hodí nejen na hry, ale i na každodenní používání.

K počítači se připojí konektorem do normálního USB, tedy nic převratného, zlatá střední cesta. Většina moderních zařízení jí rozezná v okamžiku a není třeba již cokoliv více nastavovat. A ani cena není nic hrozného, momentálně se na Alze prodává za 429 korun, což rozhodně neudělá díru do ničí peněženky.

Jednohubky:

  • Realme 6 (a Realme 6 Pro), o kterém jsem mluvil na konci minulého článku, by se u nás mělo ukázat přibližně za dva týdny. Rozhodně stojí za to se na něj podívat.
  • Na Epic Storu je další hromada her zdarma, tentokrát celé tři. Dám vám sem fotku i příštího týdne, přeci jen, Watch Dogs (zdarma od 19.3.) zní přeci jen nejlépe.
  • Vzhledem ke Koronaviru a postupnému zpomalování/utlumování ekonomiky je možné, že během následujících týdnů by se mohl vyskytnout nedostatek techniky, zvláště z Číny. Chystáte-li se tedy ke koupi, lepší čas nejspíše nějakou chvíli nenastane. A ano, Alza má stále otevřeno (a CZC.cz taky. Nenadržuju Alze! Ticho!)

Doufám, že nikdo z vás nemá podobně sebevražedné sklony, jako já, a neprodává na pokladně. Vážně. Ani moje rodina se ke mne raději nehlásí. Mám karanténu v pokoji. U počítače. Hrozně trpím! Pošlete pomoc!

TheAloneOne

·

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.

Zdroje: