Taoův Technický Týdeník #19 - Vařím z vody

04.10.2020
Nazdar, nazdar, tak jsme tu znovu a zdá se, že opět na čas. Lehce mne to překvapuje, ale zdá se, že pobyt v zahraničí mne ukázňuje, ať už je to dobře nebo ne. Nu, a na co se dnes podíváme? Namísto levné hračky tu mám extrémně drahou hračku, ale věřím, že vás zaujme tak, jako zaujala mne. A protože to je tak nějak vše, co se týká novinek, dále se mrkneme na to, jak pomocí pár kroků zrychlit Facebook v prohlížeči, protože si na něj všichni kolem stěžují. A tím dneska skončíme, protože se ve světě nějak nic neděje a já mám jen omezené množství elektroniky, o kterém mohu mluvit, a to mi velmi rychle dochází (už došlo). Každopádně, jakmile mi dorazí mé zásilky z Aliexpressu, určitě si bude o čem povídat. Pokud dorazí. Už tu měly být. Zrada toto.

Jak na pomalý FB/prohlížeč

Prvně bych chtěl podotknout, že FB je obecně špatně synchronizován na používání v prohlížeči, takže na rychlost, kterou má v mobilu, se nejspíše nikdy nedostanete (vy-já už FB v noťasu dávno vzdal). Ale je zde pár tipů a rad, které mohou pomoci, pojďme se na ně tedy podívat. 

V první řadě záleží na prohlížeči, pokud je pomalý, je jedno, co uděláte, bude prostě pomalý. Na slabší počítatače doporučuji Firefox, který jsem sám testoval a sám jej roky využívám s naprostou spokojeností. Má všechny funkce, které by mít měl, a zároveň minimalizuje svou spotřebu oparační paměti a procesoru, aby běžel rychle i na těhotenském testu. Zároveň, pokud v pozadí posloucháte písničky na YouTube, je zcela zbytečné, aby se obraz renderoval (počítal) ve Full HD rozlišení, když na něj nekoukáte. Snížíte-li jeho kvalitu na takových 360p, jako mám já, zvuková stopa zůstane skoro stejné kvality, nároky na výkon však klesnou několikanásobně. To platí i u psaní. Nemá cenu, aby v pozadí běželo video v největší možné kvalitě a ukusovalo si výkon. A že YouTube dokáže být pěkně náročná aplikace. Zkuste si vedle sebe otevřít několik oken YouTube a na všech spustit jiné Full HD video. To něco zažijete.

Další krok, který FB dokáže poctivě zpomalit, jsou přihlášení. Jak to myslím? Vsadím se, že za roky používání stejného účtu jste se přihlásili sakra hodněkrát, školní počítače, mobily kamarádů, každé nové přihlášení se ukládá a o svou trošku FB zpomaluje. Nyní vám tedy ve třech krocích ukážu, jak zjistit, kde všude jste přihlášeni, smazat nepotřebné loginy a trošku modrému soudruhu ulevit.

Prvně musíme do nastavení, tam, doufám, ještě většina z vás trefí.

Následuje "Zabezpečení a přihlášení", jak ukazuji na obrázku.

Potom "Kde jsem přihlášen", které vám po rozkliknutí ukáže vyčerpávající seznam zařízeních, na kterých jste se kdy přihlásili. Když jsem jej otevřel u sebe, našel jsem tam i rok 2013.

Dohromady jich tam byla skoro stovka a po smazání všech, kromě mobilu a notebooku, které používám, FB vážně začal projevovat trošku toho života.

Ohebný zázrak

To, že existují ohebné telefony, už je nějaký ten měsíc normální, ale ohebný notebook? Ten tu zatím nebyl. Lenovo ThinkPad X1 Fold je tak první svého druhu a po letech vývoje jde do prodeje. A i když se ho nejspíše nikdo z nás ani nedotkne, i díky cenovce 58 tisíc korun, rozhodně se jedná o technickou zajímavost, která si své místo zde bez debat zaslouží. Nabízí tak kombinaci 13,3ti palcového tabletu s krásným dotykovým displejem, malého notebooku s virtuální klávesnicí i plnohodnotného stroje s připojenou bluetooth klávesnicí.

A zároveň se vejde i do kabelky, vydrží na jedno nabití až 9 hodin, má velmi solidní výkon a chlazení a hlavně. S tímhle se fakt můžete chlubit všude! Tohle je jedna z těch technických vymožeností, za kterou se otočí i člověk, který netuší co je to procesor. Ano, možná tu básním o úplné blbosti, ale pokud se tahle technologie osvědčí, je dost dobře možné, že do pár let se dostane i do nižších cenových tříd a stane se regulérní součástí naších životů. Já si rozhodně něco podobného představit dokážu a líbí se mi, že někdo jako Lenovo je schopný s něčím podobným přijít.

Problémy, které si s sebou nese, jsou do jisté míry stejné, jako u zbytku ohebných zařízení. Je otázka, jak dlouho pant vyydrží, zda jej není možné zadřít, kupříkladu pískem/prachem, a zda displej v místě ohybu zůstane tak čistý a rovný i po roce využívání. Jedná se však zase o pořádný krok vpřed a věřím, že do pár měsíců najdeme manažery, kteří si za firemní peníze koupí spíše jej, než normální notebook.
A co mu říkáte vy?

Ano, dnes toho zase tolik nemáme, ale na svou obhajobu, já se vážně snažil něco najít! A nebýt Artie, která chtěla pomoci s FB, tak nemám ani to. Jediné, co se ve světě techniky děje, jsou představování nových telefonů, které však nepřináší nic nového a není tak důvod se jim nějak blíže věnovat.
Musíme tak doufat a modlit se, aby se taky začalo něco dít.
S přáním hezkého dne,
Tao


p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

.

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje: