Taoův Technický Týdeník #18 - Nejlevnější NFC na trhu

27.09.2020
Týden s týdnem se sešel a jsem tu znovu. Tedy, ne v Česku, to ještě nějaký ten rok ne, ale píšu! A stejně tak i mám o čem psát, což je celkem vzácnost vzhledem k tomu, kolik se toho (ne)děje. Na co se dnes podívám? Prvně na srovnání toho, co nabízí elektronická čtečka knih, k čemu je dobrá a jaké se vyplatí. Dále tu mám algoritmus, který nemá rád černé ruce (to neni Clickbait!) a pak se podíváme na skvělý mobil za pouhé tři tisíce korun. Pohodlně se usaďte, jedeme.

Jak ke čtečce

Elektronické čtečky knih nejsou žádnou novinkou, máme je zde už pěkných pár let. A stejně tak jich i máme spoustu druhů a typů, mnohé z nich jsou, dle mého názoru, zbytečné. Proto bych se dnes chtěl podívat na to, jak vlastně čtečku vybírat a co stojí za to upřednostnit.


 Co tedy od čtečky chtít?

Když zavítáte na Alzu, tak zjistíte, že čteček si můžete koupit hromadu. Za cenu od devatenácti set po více jak pět tisíc. Dražší modely nabízejí dotykový displej, podsvícení, internetový prohlížeč, přehrávání hudby, dokonce i barevný displej. Zní to hrozně fajn, v takovém případě by přeci čtečka dokázala nahradit tablet, ne? No, ne. Stále se jedná o technologii E-ink, žádné hry či přehrávání videí tak nepříchází v úvahu, je to použitelné nanejvýš na čtení novin/článků na internetu, avšak s daleko pomalejším prohlížečem a horším ovládáním, než by měl skutečný tablet/mobil.


Co tedy skutečně využijete?

Podsvícený, možná ještě dotykový displej, ale tím to, dle mého subjektivního názoru, končí. Čtečku máte od toho, aby se na ní daly pohodlně číst knihy, ne aby vám vařila kafe. S každou další funkcí se snižuje výdrž baterie a zvyšuje váha a rozměry. Z vlatní zkušenosti, když jsem měl Kindle s dotykovým displejem, reproduktory a internetovým prohlížečem (tedy vyžadoval silnější hardware), vydržel mi sotva dva týdny, spíše méně, i když jsem žádnou z funkcí nevyužíval. Nyní mám naprosto základní PocketBook Basic 3, která nemá ani dotykový displej ani prohlížeč, umí ve zkratce pouze a jen zobrazovat knihy, a vydrží minimálně měsíc. I při každodenním čtení.


Taoův Technický Tip


Jaké bych koupil modely?
Určitě bych vybíral PocketBook, protože jsem měl čtyři (ano, dařilo se mi je pravidelně rozbíjet) a každá fungovala naprosto spolehlivě (dokud jsem jí nerozbil). Knihy se dají nahrávat jednoduše přes kabel, kdy se čtečka chová jako Flash disk, a nemusí se řešit připojení přes internet. Zároveň vydrží celkem dost (ozkoušeno za vás) a i cena je přijatelná.


Kdybych si měl nyní koupit nový model a nehleděl bych na cenu, nejspíše bych se znovu vrátil k PocketBooku 613 Basic 3 za 1 907 korun. Ta nenabízí nic speciálního, prostě čtečka. Ale je lehoučká, má velikou výdrž a je spolehlivá. Už mi rok a půl skvěle slouží a stejně tak i její předchůdce mi vydržel legendární tři roky doslova každodenního čtení.


Další fajn model je PocketBook 616 Basic Lux 2 za 2 249 korun, ta, jak říká název, navíc nabízí i podsvícení pro čtení ve tmě/noci. Stává se, že se rozhodnu číst do noci a potom se proklínám, že jsem si nepřiplatil, ale to se stává výjimečně. Navíc je trošku větší a těžší, takže opět trpí skladnost. Koupila si jí však spolužačka a je spokojená, takže také mohu doporučit pro ty, kdo chtějí trošku více.

Rasistický algoritmus

Twitter se po stížnostech od svých uživatelů snaží zjistit, proč jeho algoritmus dává přednost bělochům oproti černochům. Když přidáte dvě fotky, s největší pravděpodobností jako náhledovou zobrazí právě tu, na které je běloch. Dokonce to funguje i na kreslených postavičkách, kdy Leny rozhodně porazí Carla (běloch/černoch se Simpsonových). Ironické řešení je, že pokud oběma useknete ruce, začne algoritmus pracovat správně a volit náhledy dle pořadí. Osobně podle toho usuzuji, že program vůbec netuší, co dělá, stejný názor má i mnoho profesionálů. Strojové učení rozhodně není a nebude dokonalé a zde se zdá, že vůbec nedokáže rozlišit obličeje, ale z nějakého důvodu se zaměřil na ruce (fetiš?).

Rozhodně se dá očekávat oprava v následujících pár dnech, v tomto případě se však jedná spíše o komickou chybu, spíše než snahu o ponižování rasy.

Xiaomi Redmi 9C

Zpočátku, než mi došly nápady, jsem zde vždy míval povídání o něčem levném a dle mých zkušeností výhodném. Čas tu rubriku obnovit.


Dneska se podíváme na mobilní telefon Xiaomi Redmi 9C, který za 3 000 (2/32 GB), případně 3 500 (3/64), nabízí vše, co by měl. Ano, mnohdy říkám, že v podobné cenovce se vždy musí počítat s ústupky, Redmi 9C je, zdá se, světlou výjimkou. Pojďme se tedy podívat, co za slabé tři tisíce dostanete.


Hardware není, samozřejmě, nic extra. Na svou cenu však procesor MediaTek Helio G25 (jeden z lepších procesorů od MediaTeku) rozhodně nezaostává a jeho osm jader zvládne telefon bez problémů pohánět. Samozřejmě, nebude nijak zvlášť rychlý, avšak sekat se také nebude. 3 GB RAM v dražší verzi také dostačuje, nedá se však počítat s nějak náročnějším hraním. Na běžný provoz je to však stále dostatečné. 64/32 GB uložiště také odpovídá své ceně, navíc je zde možnost 2 SIM + Micro SD karty najednou, to se velmi výjimečně vidí i v dražších mobilech.

Čtečka na zádech je prý velmi spolehlivá a rychlá a plastová konstrukce působí dost bytelně. Micro USB nabíjecí konektor naopak zaostává, bohužel si však na USB-C budeme v nižší třídě muset počkat.

Je zde však ještě jedna vlastost, kterou vystupuje, a tou je NFC. Ano, takhle levný telefon už umí pomocí Google Pay platit kartou. Samozřejmě, jedná se o levnější čip, takže je konektivita trošku horší, stále je však spolehlivý a bez debat užitečný. A ještě jednou budu chválit, baterie s kapacitou 5 000 mAh spolu s slabším hardwarem zaručuje minimálně dva dny výdrže, spíše více. Další skvělá zpráva. Displej s rozlišením HD+ pak postačí a jas na slunci také není špatný. 

Fotoaparáty jsou pak už spíše průměr, ale hlavní 13 Mpx zvládne přes den solidní snímky, za které se nebudete muset stydět. Večer a v noci se s ním však moc počítat nedá, noční režim zcela chybí. Stále však kvalitou odpovídá své cenovce. Přední selfie kamerka je pak překvapivě hodně kvalitní a na selfie se dá spolehnout. 

A poslední bod, software. Redmi 9C běží na MIUI 12 spolu s Androidem 10 a systém, který ostatně používám i já sám, běží spolehlivě. Jediné, co může kazit dojem, je hromada předinstalovaných aplikací, na kterých se výrobce snaží nahradit to, co nezíská nízkou cenovkou, dá se to tak s přimouřenýma očima pochopit a tolerovat. Jak jsem však říkal, systém, ač pomalejší, je plynulý, neseká a je spolehlivý.

Verdikt?

Překvapivě hodně dobrý a spolehlivý mobil, který bez problémů postačí mladším školákům případně každému, kdo nepotřebuje mít to nejlepší na trhu. Ano, pro mne není, ale já jsem zkrátka náročný. Pro většinu rodičů a vsadím se, že i dost z vás, půjde o skvělou koupi za velmi příjemné peníze. Budete-li tedy v nejbližší době hledat nového kapesního společníka, zde je odkaz, za mne se jedná o hodně muziky za sakra málo peněz.

A to bude pro dnešek vše. Nezapomeňte si dát nějaký ten vitamín, já tu momentálně hryžu jablko. Ňam. Uvidíme se zase za týden.
S přáním klidného školního roku,


Tao


p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Předchozí díl:

Následující díl:

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: