
Taoův Technický Týdeník #18 - Nejlevnější NFC na trhu

Jak ke čtečce
Elektronické čtečky knih nejsou žádnou novinkou, máme je zde už pěkných pár let. A stejně tak jich i máme spoustu druhů a typů, mnohé z nich jsou, dle mého názoru, zbytečné. Proto bych se dnes chtěl podívat na to, jak vlastně čtečku vybírat a co stojí za to upřednostnit.

Co tedy od čtečky chtít?
Když zavítáte na Alzu, tak zjistíte, že čteček si můžete koupit hromadu. Za cenu od devatenácti set po více jak pět tisíc. Dražší modely nabízejí dotykový displej, podsvícení, internetový prohlížeč, přehrávání hudby, dokonce i barevný displej. Zní to hrozně fajn, v takovém případě by přeci čtečka dokázala nahradit tablet, ne? No, ne. Stále se jedná o technologii E-ink, žádné hry či přehrávání videí tak nepříchází v úvahu, je to použitelné nanejvýš na čtení novin/článků na internetu, avšak s daleko pomalejším prohlížečem a horším ovládáním, než by měl skutečný tablet/mobil.
Co tedy skutečně využijete?
Podsvícený, možná ještě dotykový displej, ale tím to, dle mého subjektivního názoru, končí. Čtečku máte od toho, aby se na ní daly pohodlně číst knihy, ne aby vám vařila kafe. S každou další funkcí se snižuje výdrž baterie a zvyšuje váha a rozměry. Z vlatní zkušenosti, když jsem měl Kindle s dotykovým displejem, reproduktory a internetovým prohlížečem (tedy vyžadoval silnější hardware), vydržel mi sotva dva týdny, spíše méně, i když jsem žádnou z funkcí nevyužíval. Nyní mám naprosto základní PocketBook Basic 3, která nemá ani dotykový displej ani prohlížeč, umí ve zkratce pouze a jen zobrazovat knihy, a vydrží minimálně měsíc. I při každodenním čtení.

Taoův Technický Tip
Jaké bych koupil modely?
Určitě bych vybíral PocketBook, protože jsem měl čtyři (ano, dařilo se mi je pravidelně rozbíjet) a každá fungovala naprosto spolehlivě (dokud jsem jí nerozbil). Knihy se dají nahrávat jednoduše přes kabel, kdy se čtečka chová jako Flash disk, a nemusí se řešit připojení přes internet. Zároveň vydrží celkem dost (ozkoušeno za vás) a i cena je přijatelná.
Kdybych si měl nyní koupit nový model a nehleděl bych na cenu, nejspíše bych se znovu vrátil k PocketBooku 613 Basic 3 za 1 907 korun. Ta nenabízí nic speciálního, prostě čtečka. Ale je lehoučká, má velikou výdrž a je spolehlivá. Už mi rok a půl skvěle slouží a stejně tak i její předchůdce mi vydržel legendární tři roky doslova každodenního čtení.

Další fajn model je PocketBook 616 Basic Lux 2 za 2 249 korun, ta, jak říká název, navíc nabízí i podsvícení pro čtení ve tmě/noci. Stává se, že se rozhodnu číst do noci a potom se proklínám, že jsem si nepřiplatil, ale to se stává výjimečně. Navíc je trošku větší a těžší, takže opět trpí skladnost. Koupila si jí však spolužačka a je spokojená, takže také mohu doporučit pro ty, kdo chtějí trošku více.

Rasistický algoritmus

Rozhodně se dá očekávat oprava v následujících pár dnech, v tomto případě se však jedná spíše o komickou chybu, spíše než snahu o ponižování rasy.
Xiaomi Redmi 9C

Je zde však ještě jedna vlastost, kterou vystupuje, a tou je NFC. Ano, takhle levný telefon už umí pomocí Google Pay platit kartou. Samozřejmě, jedná se o levnější čip, takže je konektivita trošku horší, stále je však spolehlivý a bez debat užitečný. A ještě jednou budu chválit, baterie s kapacitou 5 000 mAh spolu s slabším hardwarem zaručuje minimálně dva dny výdrže, spíše více. Další skvělá zpráva. Displej s rozlišením HD+ pak postačí a jas na slunci také není špatný.
Fotoaparáty jsou pak už spíše průměr, ale hlavní 13 Mpx zvládne přes den solidní snímky, za které se nebudete muset stydět. Večer a v noci se s ním však moc počítat nedá, noční režim zcela chybí. Stále však kvalitou odpovídá své cenovce. Přední selfie kamerka je pak překvapivě hodně kvalitní a na selfie se dá spolehnout.
A poslední bod, software. Redmi 9C běží na MIUI 12 spolu s Androidem 10 a systém, který ostatně používám i já sám, běží spolehlivě. Jediné, co může kazit dojem, je hromada předinstalovaných aplikací, na kterých se výrobce snaží nahradit to, co nezíská nízkou cenovkou, dá se to tak s přimouřenýma očima pochopit a tolerovat. Jak jsem však říkal, systém, ač pomalejší, je plynulý, neseká a je spolehlivý.
Verdikt?
Překvapivě hodně dobrý a spolehlivý mobil, který bez problémů postačí mladším školákům případně každému, kdo nepotřebuje mít to nejlepší na trhu. Ano, pro mne není, ale já jsem zkrátka náročný. Pro většinu rodičů a vsadím se, že i dost z vás, půjde o skvělou koupi za velmi příjemné peníze. Budete-li tedy v nejbližší době hledat nového kapesního společníka, zde je odkaz, za mne se jedná o hodně muziky za sakra málo peněz.

S přáním klidného školního roku,
p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)
Upozornění:
- Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
- Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
- Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: