Taoův Technický Týdeník #17 - Technochuť #1

20.09.2020
Tak jsem tu znovu. Přiznám se, tenhle týden jsem i nějaké ty novinky hledal, nic mne ale nazaujalo natolik, aby stálo za to o tom psát, takže si dáme další technochuť všeho, co mi přišlo alespoň trošku zajímavé. Podíváme se na to, jak se nás snaží populární čínské e-shopy obrat o peníze, o vývoji laserové nabíječky mobilů a vše zakončíme povídáním o tom, jak je tovární nastavení neskutečně užitečný pomocník. Pohodlně se usaďte, uvařte si třeba čaj a jedeme.

May your WISH come true

Každý, kdo občas narazí na tu ikonickou reklamu na Wish či Aliexpress, si dříve nebo později řekne: "to vážně nevypadá špatně" a mrkne na to. A já samozřejmě nejsem žádná výjimka, donedávna jsem však neměl možnost z již zmíněných obchodů objednávat. Jak jsem to zprovoznil, najdete v předchozím dílě, dnes bych se chtěl podívat na to, jak se na čínských e-shopech pohybovat a na co si dát pozor. Vycházet budu převážně z toho, co jsem vypozoroval u svých spolužáků za dlouhé roky, které na oněch serverech strávili, plus z toho, co jsem na internetu našel, a v neposlední řadě i z těch pár věcí, které jsem viděl na vlastní oči.

Co vlastně objednávám?


Nejvíce vidět to asi bylo v případě powerbanek pár let nazpět, kdy jste našli něco jako POWERBANK 20 000 MAh BLUE za příjemnou cenu. Obrázek taktéž souhlasil a ukazoval novou powerbanku. Když však člověk zabrousil do popisku a pořádně se zorientoval, zjistil, že mu přijde jen obal. Několik mých spolužáků se taktéž nechalo napálit a vyhodili několik set korun za barevné krabičky z levného plastu. Rozhodně tak neškodí, zvláště u čehokoliv dražšího, si projet i popisek. Stejně tak se dala objednat bezdrátová sluchátka, která se po rozbalení proměnila v sluchátko jen jedno. Také ne zcela fér, že? Nu, na konci popisku to bylo napsané, ale většina lidí nejspíše nečetla. Fakt, že sluchátko ještě hrozně hrálo, vynechám.

Co doprava?

Mnoho věcí na Wishi/Aliexpressu je s dopravou zdarma, člověk proto zapomíná si to ověřit. Pokud nakupujete jen jednu věc, všimnete si hned, že v košíku máte zaplatit více, než je její cena, pokud však nakupujete vícero věcí, už si toho povšimnout nemusíte a cena za nějakou z nich se vám tak s dopravou klidně zdvojnásobí. A s trochou hledání najdete to samé s dopravou zdarma od jiného z prodejců. Prostě, jako vždy, čas = peníze.

A co si z toho odnést? Nakupovat pomalu, hledat dlouho a vše si přečíst. Včetně komentářů pod výrobkem. Sice to žere čas, ale mnohdy to ušetří dost peněz. A to se vyplatí. A když se něco tváří až moc výhodně, nejspíše je to podfuk a přistupoval bych k tomu velmi opatrně.

Bezdrátové nabíjení M.K.2

To, že tu už nějaký ten rok máme bezdrátové nabíjení, není novinka. Při svém příchodu na trh to byla celkem bomba, představa, že kabely jdou stranou, že stačí mobil jen položit na podložku a sám se nabije, zaujala kromě mne i mnoho dalších. Nakonec, ač z toho v praxi zas tak velký užitek nebyl, technologie zůstala a postupně se propracovává do levnějších a levnějších zařízení. Stále však byla ta futuristická touha nabíjet bez nutnotsti podložky. A k její realizaci se nyní blíží Huawei se svým laserovým nabíjením, na kterém se začíná pracovat rok po tom, co se zaregistroval patent.

Základní princip je jednoduchý. Na stropě bude vysílač, který mobilu pošle energii ve formě laseru. Mobil jí pomocí přijímače promění zpět na elektřinu a tím se nabije. Základní problém je fakt, že pokud nás do oka zasáhne laser, který bude dost silný na nabíjení telefonu, nejspíše budeme mít uvnitř mozku solidní diskotéku. Hlavní problém, který tak před Huawei stojí, je, naučit svůj vysílač detekovat lidské oči a vyhýbat se jim. To samé platí pro domácí mazlíčky. Samozřejmě je také otázka, zda laser takové síly nebude ve výsledku při převedení generovat více tepla než energie. Pokud ano, pak jsme sice vynalezli laserovou mikrovlnku, ale mobil to nejspíše nepřežije.

Pokud však vše bude fungovat tak, jak by v teorii mělo, dost možná bude stačit v kavárně položit mobil na stůl, objednat si kávu, a při odchodu budete mít pár (desítek?) procent navíc. Jedno je však jisté už teď, nepůjde o nic levného, takže si určitě počkáme, než se něco podobného dostane do našich domovů.

Taooo, a co to je tovární nastavení?

Tovární nastavení. Pro mnoho lidí řešení na každý problém, který snad mobil/tablet/počítač/bratr má. A narozdíl od techniky, kde jej jde spustit jednoduše v nastavení, u bratra budete potřebovat kladivo a... Ehm. O tom si povíme jindy. A k čemu že tedy vlastně je? Tovární nastavení, jak již název dává tušit, navrátí zařízení do stavu, v jakém vyšlo z výroby, tedy smaže všechny vaše soubory, fotky, písničky a hlavně bordel, který se v softwaru za ty měsíce/roky užívání sesbíral. Stejně tak, pokud se vám podařilo jej zavirovat, takhle máte jistotu, že jste vir zlikvidovali rychleji, než panákem dezinfekce.

Každé elektronické zařízení, které kolem nás běží, postupně zpomaluje tím, jak si ukládá více a více dat do své vnitřní paměti, stejně tak naše užívání ji postupně plní. K tomu se postupně přidá i pár chyb, které jsou zcela běžné, a po nějaké době (u levnějších mobilu třeba rok, u dražších až tři) lze poznat, že reaguje pomaleji. A tehdy přichází správný čas na to, zazálohovat si kontakty, fotky a písničky a spustit "návrat do továrního režimu".

To, jak dlouho proces trvá, záleží na výkonu zařízení, typu a velikosti paměti, ale obecně to bývá od třiceti minut po pár hodin u starších počítačů. Během něj se smažou všechny soubory z disku, operační systém se odinstaluje a poté nainstaluje znovu. Musíte tedy znovu projít prvotním nastavením, kupříkladu času, jazyka, WiFi, a poté musíte ještě postahovat zpět všechny své aplikace a za pár hodin máte mobil/počítač zpět funkční. A až na výjimky znatelně rychlejší.

A Tao, kdy to mám udělat?
Ideálně každých půl roku/rok, jako to dělám já, dokážu si však představit, že na to má málokdo náladu a čas. Ideální je to vždy, když si zařízení zavirujete, začně viditelně zpomalovat nebo jej chcete prodat/půjčit na delší dobu někomu jinému. Jenom takhle budete mít jistotu, že po celkovém smazání disku z něj nebude možné vytáhnout vaše hesla a soubory. Stále je však nutné mít na mysli fakt, že nejde o zázrak, ale pouze softwarové čištění, pokud jste si tedy mobil/počítač rozbili, následkem čehož zpomaluje, nejspíše to moc platné nebude. To je stejné, jako když vyčistíte filtr ve vysavači. Když máte usmažený motor, je to stejně úplně k ničemu.

Tak snad jste se alespoň něco přiučili, když už nic jiného, já jsem si zase setřídil myšlenky a celkem příjemně si u psaní oddechl s místní něco-jako-kávou-s-příchutí-vanilky, kterou jsem dnes ulovil v Lidlu. Překvapivě za ty peníze stála. Svět je zvláštní místo. Mějte se hezky, noste roušky a e-roušky, a uvidíme se za týden.

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:

Zdroje:

Nejsou, tohle všechno mám z hlavy. Jsem to ale šikovný, že?