Taoův Technický Týdeník #16 - Co letělo kolem

13.09.2020

ANO, bude líp. Teda ne, už bylo. Dlouho jsem tu nebyl. Já vím. Shame on me.

I tak to mělo důvod, zjistil jsem, že mi půl roku zpět prošla občanka, řešil jsem pojištění na rok, co budu pryč, Covid test, odjezd na svůj roční dobrovolnický pobyt, ukončování pracovního poměru, podepisování smluv, balení na rok. Říkám, měl jsem toho nad hlavu.

I proto má dnešní vydání jen dvě zprávy, zato jednu delší, protože za ten týden, co jsem tu, jsem se dostal do dvou textových RPG, které nějaký ten čas zkrátka sežerou, musím si sám vařit (nebo se to učit), píšu články ještě vedle, tvořím svoje vlastní stránky, sleduji seriály a snažím se psychicky nezhroutit. Zkrátka tak budu mluvit o tom, co mne zaujalo, protože čas na seriózní hledání prostě zatím není.

Máte však mé slovo, vy dva, co to čtete, že s tím nešvihnu! Možná budou pauzy, ale tenhle projekt miluji a hodlám tu strašit ještě sakra dlouho :3

Telefon s křídlem?

Takhle by možná zněla česká předívka LG WIng, kdyby se k nám chystal, což nechystá. Rozhodně i přes to stojí za pohled, protože něco takhle bizardního člověk potká málokdy. A ano, ač při druhém, nebo možná spíše třetím, pohledu dává smysl, rozhodně se však jedná o hodně zvláštní desing. A cena necelých 30 tisíc korun by odpovídala nákladům na výrobu, které při téhle konstrukci rozhodně nebudou malé a bude se tak jednat spíše o "limitovanou" edici.

Je to v praxi použitelné? Možná se budete mému názoru divit, ale rozhodně je. I když spíše jako pracovní telefon, už jen taky kvůli té ceně. Nejspíše se bude, po krátkém zvykání, jednat o nejlepší možný mobil, když potřebujete rychle ve vlaku napsat delší mail, případně se nějak jinak zapojit do práce a noťas máte doma. Nehledě na multitasking (např. navigace + hovor), kde snad nenajdete šikovnější hračku. Oficiálně představený má být zítra, i tak ale víme, že bude mít Snapdragon 765G, což sice neodpovídá ceně, měl by však s přehledem mít dostatek výkonu na vše potřebné včetně případného hraní.

Dále víme, že hlavní displej bude mít 6,8 palce a spodní 4, což je dostatečné na klávesnici. Ostatně na nic jiného nejspíše nebude. Uvidíme, jak se telefonu bude dařit, a hlavně, zda vůbec bude v praxi fungovat, dokáži si představit, že takový pant nebude těžké zadřít, kupříkladu pískem.

Revoluce v placení? Ne, ale stejně je to užitečné

Už dlouhé roky závistivě hledím na Wish, Aliexpress a Gearbest. Koukám na všechny ty technické vymoženosti a hračky, které tam jsou, tak levné a tak blízko, přesto daleko. Má úžasná platební karta totiž, již od svého úplného počátku, odmítá tyto obchody přijmout a zkrátka mi nedovolí si cokoliv na nich nakoupit. Zkoušel jsem to mnohokrát, měnit limity, volat bance, nic. Zkrátka to nefunguje. No a protože jediná další platební metoda, kterou v Číně komunistická strana neposílá do "převýchovných" táborů, je PayPal, který, pro změnu, má karta také odmítá, zůstal jsem s plným účtem a bez hraček. První problém jsem vyřešil jednoduše a nechal vše v Alze, přesto jsem stále doufal, že si jednou objednám nějakou z typických Wish hraček.

Nu, a nyní, dva roky poté, co jsem poprvé selhal, se mi otevřela cesta. Revolut. Slyšeli jste o něm? Ve zkratce, je to virtuální bankovní účet s virtuální, avšak plně funkční platební kartou, kam pošlete peníze ze svého běžného účtu (pro něj to vypadá jako běžná internetová platba, tedy zde musíte skrze 3D secure). A když je tam máte, můžete je utrácet jak je libo. Kromě toho, že takto můžete trošku kontrolovat, kolik kde necháte, neriskujete při platbách na neznámých stránkách své veškeré úspory. Založení mi trvalo asi 10 minut a nejotravnější část bylo, donutit Revolut uznat fotku mé občanky (ano, je to bankovní služba, dle zákona musíte ověřit totožnost, tedy fotka občanky a selfie). Schválení, na které si říkali týden, trvalo asi dvacet sekund a BUM. Poslání peněz z běžného účtu zabralo další minutu a tisícovka skončila v Číně. Takže pokud mi dorazí, co jsem objednal, na Wishi a z Aliexpressu, zrecenzuji to v dalších dílech TTT. Snad ano.

A když opadla nákupní horečka, objednal jsem si za pět euro z Revolutu svou virtuální debetní kartu v hmotném provedení, abych s ní mohl platit i v realitě. Jo, zní to jako hrozná blbost, ale má to několik praktických výhod:

  1. Nedáváte nikde číslo své hlavní karty, nehrozí tedy riziko, že vám někdo vybere hlavní účet, pouze ten na Revolutu, kde máte násobně méně.

  2. Samotná virtuální karta a účet je zdarma, platí se pouze za fyzickou kartu a to ještě kolem sto třiceti korun.

  3. Při platbě kartou nevyžaduje 3D secure, jako některé karty u běžných bank, dá se tak platit všude (ač je to samozřejmě riskantnější).

  4. V aplikaci můžete směnit měnu bez poplatku, hodí se tedy i na cestování, pokud váš běžný účet poplatky má.

  5. Máte trošku větší přehled nad tím, kolik kde utrácíte.

A na závěr. Ne, nezaplatili mi nic, to já jim naopak za kartu. Jen mne ten nápad a ta možnost nadchla, protože je to jednoduché (vážně mi to trvalo deset minut), bezpečné a celé online, bez nutnosti kamkoliv chodit. VÁŽNĚ TO NENÍ REKLAMA!


Kdyby někdo chtěl zkusit nenáročnou strategii, co rozběhne i těhotenský test, Battle for Wesnoth je zdarma i na Steamu. A má dokonce i český překlad od pár šílenců. Zdar a sílu,

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: