Taoův Technický Týdeník #15 - Troška toho pirátství

09.08.2020

Here we go again. Chtěl jsem začít psát už dávno, ale bylo tak hrozně horko, že startovat počítač nahoře by byla jasná sebevražda. Nakonec jsem tak musel vzít noťas a sednout si s ním dolu. A i tak je mi vedro.

TIKá to ke konci.

Jak slíbil, tak udělal. Donald Trump podepsal nařízení, které po 45 dnech od podepsání TikTok na americkém trhu zakáže. Ještě to není konec, do 15. září, kdy vyprší lhůta, se Microsoft pokusí americkou část aplikace odkoupit a zachránit ji tím před vypařením. Záleží však převážně na tom, zda Trump bude souhlasit, že tím se riziko z používání minimalizuje.

Společně s Tik Tokem bude Ameriku opouštět i WeChat, další aplikace, která prý posílá uživatelská data přímo do Číny. Tentokrát tu však není nikdo, kdo by ji odkoupil a zachránil, takže se s ní můžeme rozloučit.

TikTok mi chybět nebude, nikdy jsem si jej ani nestáhl (kdo z vás může říct to samé?), ale WeChat používám rád a často, takže představa, že by se mi hrabal v datech, moc příjemná není.

Až na cenu fajn

Japonská firma, která se proslavila třeba sérií Metal Gear Solid, se rozhodla vydat nové herní počítače. Nevypadají vůbec špatně, i5 nebo i7 procesory, SSD paměť a obstojná grafika, dokážu tak uvěřit, že většina her na nich bude šlapat jako hodinky.

Nadšení, které jsem z jejich popisku pocítil, však přešlo snad až moc rychle. A to po spatření cenovky, kdy slabší verze stojí 39 tisíc a ta lepší dokonce 67 tisíc korun. Zkrátka zase někdo dal dohromady fajn stroj a totálně ho přecenil, což je škoda. Kdyby byly ceny poloviční, tak by byly nejen férové, ale i zajímavé. I za 2/3 by se o nich dalo uvažovat. Tohle je ale neskutečně moc, vsadil bych svůj měsíční plat, že upadnou do propadliště dějin.

Zvláště když za 25 990 se dá koupit nový herní notebook MSI Bravo 15, který kromě silnější grafiky nabízí minimálně srovnatelný procesor, stejné množství RAM, SSD paměti, a samozřejmě i klávesnici a monitor v ceně, je to přeci notebook.

Pokud by někdo z vás hledal sakra solidní herní a pracovní hračku, tak zde:

(Pokud někdo z vás zná ten trik, jak si generovat zkrácený odkaz, podělte se prosím o svou moudrost v komentářích ((Petře, to je na tebe!)))

Co zkusit a kde to vzít

Předpokládám, že každý má rád hry zdarma. No, nejsem výjimka, a za své roky na internetu mám již solidní množství webů, kde se nějaká za hra dá sehnat bez placení. Morální? Ne. Nezákonné? Taky ne. Oficiálně je pirát ten, kdo to šíří, ne ten, kdo to stahuje. Tuším. Doufám.

A i když jsem pověsil pirátský šátek na oko na věšák a hry si kupuji, hodím vám sem nějaké stránky, na které jsem narazil, a které jsou spolehlivé a hlavně bez virů.

Doporučuji jen dávat pozor na vyskakovací reklamy a třikrát se podívat, kam klikáte. Samotné hry však jsou bez virů, nebo jsem alespoň žádný nenašel, a ve většině případů i fungují. Osobně si nelegální hru stáhnu nanejvýš na test, zda mne chytne, a pak si ji koupím legálně. Takto jsem to udělal s GTA V, ARKem a spoustou dalšími. Nyní se vyjímají na mé Steam zdi. Jsem na sebe hrdý.

Co bych osobně doporučil?

Life is Feudal - Forest Village

Dawn of Man

Astroneer

Civilization 5

Stronghold Legends

Nevím, zda tam budou všechny, ale všechny jdou stáhnout, ozkoušeno za vás.

Jednohubky

  • Techarenu, kterou již dlouho čtu, konečně mohu považovat za svou. Když si projdete novinky, nějaké ty články jsou moje. Jsem hrdý!
  • Minule jsme řešili procesory, kde AMD překonal Intel, v grafice také, Nvidia si však své grafické prvenství zatím udržuje. Ale její trůn se otřásá a to dost, rozhodně na ní AMD dotahuje. Nižší a střední třídu již skoro dominuje.

Psal jsem to v horku a vařil se u toho počítače. Sakra, važte si toho, co ty lidi pro vás dělají,

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.