Taoův Technický Týdeník #14 - Spousta muziky za málo peněz

02.08.2020
Tak se zase vracíme ke klasické levné technické hračce. Nebyl bych to já, abych si něco podobného nekoupil alespoň jednou za měsíc. Tak snad alespoň zaujme.

Dodávka na baterky?

Původní Volkswagen Van
Původní Volkswagen Van

Již v příštím roce se má do světa vydat eBussy, modulární elektrododávka od německé firmy German Brand. A kromě toho, že vzhledem připomíná klasickou Volkswagen Van, což také mnohé zvládne oslovit (já se do ní zamiloval kupříkladu v GTA), nabízí i relativně obstojný dojezd kolem 200 kilometrů (vylepšená verze se silnější baterií dokonce až 600).

Na trh se vypraví až v deseti možných konfiguracích, vybere si tak skoro každý. Ani cena jako taková nebude zbytečně přestřelená, dodávka má vyjít na 415 000 korun, což na elektromobil není zdaleka tak špatná cena.

Vždy, když vidím podobnou hračku, lituji dvou věcí. Že namísto spoření vše vyházím za elektroniku a že stále nemám řidičák ani na auto. Co už, třeba se v ní alespoň svezu!

Tik Tok Bum

Zdá se, že kromě soustředění bizáru zvládá TikTok ještě jednu věc. Špehovat své uživatele. A dle Donalda Trumpa dost dobře na to, aby stálo za to jej zakázat po celé Americe. A není první, v Indii již zakázán je.

Zachránit centrum "zábavných" videí se rozhodl Microsoft, který nabídl, že jeho americkou část odkoupí a bude tak na správu účtů a uživatelských dat dohlížet sám. To prý Trump zakázal s tím, že aplikaci stejně o tomto víkendu ukáže STOPku.

Vzhledem k tomu, že jak TikTok, tak firma, která jej stvořila, pochází z Číny, rozhodně se může jednat o opodstatněnou obavu. Na druhou stranu, kdo dnes nekrade nebo alespoň nesbírá uživatelská data? Každopádně je rozdíl, je-li to kvůli reklamě, nebo aby to skončilo v Číně. Samotný zdrojový kód aplikace je prý prolezlý sledovacími mechanismy.

Lamax Base-1 dokáží sakra překvapit

To, že obstojně hrající sluchátka už jsou za pár korun, je známá věc. Nikdy bych ale nečekal, že když si za 790 korun koupím nejlevnější bezdrátová od Lamaxu, dostanu něco podobného.

A navíc nabízejí mnoho bonusů, které v nižší cenové třídě člověk těžko hledá a ještě méně nachází. Jsou okolo uší, což znamená, že je zcela obklopují (pokud nejste Bambi) a daleko lépe blokují okolní hluk, zároveň mají větší měniče, což je na kvalitě hudby vážně poznat.

Nabízejí také přehrávání z micro SD karty, což se dá použít při delším cestování, případně pro poslech audioknih/podcastů. Karta je zároveň šikovně schovaná v lomu sluchátka, takže dokud jsou na hlavě, nelze se k ní dostat, nehrozí tedy, že by vypadla. To se taktéž moc často nevidí.

Bluetooth 5.0 zajišťuje rychlé a spolehlivé párování, s dosahem jsem nikdy neměl problém a těm slibovaným deseti metrům bych i věřil. Z vlastní zkušenosti trvá zapnutí a spárování do 3 sekund, což je úžasné. Ani zpoždění zvuku jsem si při sledování videí nevšiml.

Na hlavě drží i díky otočným mušlím skvěle a nebojím se s nimi popoběhnout nebo případně poskočit, další výhoda. Po delší době mohou lehce tlačit, ale stačí si je na uších pootočit a vše je v pořádku, je to o zvyku. Rozhodně raději pevnější stisk, než je chytat v letu když se prudce pohnu.

No a co vlastně zvuk? O tom přeci je, no ne? Ironicky, k němu budu mít jednu ze dvou výhrad, obecně ale hrají skvěle. Dostatečně hlasitě, aby člověk i ve vlaku s otevřeným oknem slyšel přesně to, co má, a dost tichá na to, aby šly použít v noci v posteli (ozkoušeno za vás!). Možná i díky velikosti měničů se do hudby dostávají kromě basů i výšky, což, opět, v téhle cenovce není jistotou, a bez problémů rozlišíte jednotlivé nástroje v skladbě.

Jediné, co bych na výstupu změnil (případně přidal na tlačítka), jsou basy. Jako většina moderních sluchátek a reproduktorů, i Lamax Base-1 jsou přebasovaná. Rozhodně ale ne natolik, aby byly potlačené výšky, dají se tak použít i na poslech vážnější hudby, ač to není již tak úžasný zážitek. Pro většinu však budou znít přesně tak, jak mají.

Druhá a poslední výtka se týká systémových zvuků, ty jsou jednoduše nepříjemné. Je v nich snaha o napodobení JBL, ale ne moc povedená, takže jsem se naučil je zapínat mimo uši. Kromě nepříjemnosti je zapínací signál totiž i zbytečně hlasitý, až bolestivý.

Shrnuto a podrženo:

Skvělá a hlavně cenově dostupná sluchátka, která dobře, dostatečně hlasitě, basově a kvalitně hrají. Na hlavě drží skvěle, nabízejí pár nadstandartních funkcní a jako jedinou velkou nevýhodu bych označil systémové zvuky, které jsou nepříjemné a volestivě hlasité.

Samozřejmě, není to zcela dokonalé zvukové podání, na svou cenu však poskytují daleko více, než by člověk čekal, mohu je tak s klidným svědomím doporučit. I kontrukce je poctivá a tváří se odolně.

Jednohubky

  •  Microsoft již vzdal snahu udržet hlasovou asistentku Cortanu naživu. Vzhledem k tomu, že nikdy moc populární nebyla, dalo se to čekat, minimálně na ní však mám fajn vzpomínky z mého prvního notebooku.
  • AMD tlačí na Intel a jeho první příčka se pomalu začíná otřásat. Po vzchopení netrvalo dlouho a společnost, jež ještě pár let nazpět byla všem pro srandu, dokázala překonat Intel jak ve výkonu, tak i ceně procesorů. O něco podobného se nyní snaží v oblasti grafických karet, zde však zavedený Intel bojuje daleko více. Minimálně však máme poctivou konkurenci, ta trhu jen prospěje.

Tak máme starou dobrou podobu vydání, tři zprávy a Jednohubky. Oceňte to! Šup!

Konečně chladnou neděli si užívá,

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.