Taoův Technický Týdeník #13 - Pojďme si to vytisknout

26.07.2020
Dnes budeme mít témata jen dvě, o to však delší. Snad. Pojďme na to!

3D tiskem k úspoře?

Už několik let jsem zamilovaně pozoroval 3D tiskárny a říkal si, že ji chci. Nakonec ji nemám, ale během našeho tábora jsem byl pověřený jejím spravováním, takže alespoň ta dvoutýdenní zkušenost. Pojďme si tedy promluvit o tom, co je to vlastně zač a k čemu to obyčejným smrtelníkům může být.

Dostal jsem tedy střediskovou tiskárnu Prusa I3 MK3S s kupní cenou kolem 27K. Rozhodně drahá hračka.

Následující dny jsem se tak učil kromě samotného tisku i kde hledat modely, upravit je tak, aby šly vytisknout a, bohužel, i jak tiskárnu rozebrat, když se pokazí. I na to došlo. 

Vyplatí se? Průša určitě ne, je sice super, ale za tyhle peníze je to trošku drahá hračka domů. Poněkud to vyrovnává cena filamentu. Kilový "kotouč" se dá sehnat za něco kolem pětistovky a než ho spotřebujete, nebudete vědět, co tvořit, věřte mi. Po vysoké vstupní investici tak můžete tisknout do omrzení. Stejný filament však používají snad všechny tiskárny na trhu. Dokáže sice vytvořit skoro vše od podtácků s logem Aliance z WoW nebo Zaklínače (obojí mám vytištěné) přes píšťalky, modely figurek na Dračí doupě, házecí kostky až k jednorázovému ekologickému nádobí (pokud tisknete z PLA - Škrob, je tedy rozložitelný), což avšak zvládnou stejně kvalitně i daleko levnější modely.

Kdybych tak měl vybrat osobně tiskárnu, kterou bych si koupil, bude to Creality Ender 3 Pro, která se dá na Alze sehnat za necelých 7 tisíc a zároveň nabízí snad vše, co Průša. Samozřejmě, je levnější, pravděpodobně nevydrží tolik a častěji se něco pokazí, případně bude lehce náročnější na ovládání, ale co jsem se ptal lidí ve svém okolí, jsou s ní spokojení.

Průša dělá poloprofesionální tiskárny, přizpůsobené na náročnější provoz než je rodinný dům, kde si sotva jednou za týden někdo vzpomene, že si chce vytvořit hračku. Investovat do takhle drahého stroje se tedy nejspíše nevyplatí, rozhodně ne jako do první 3D tiskárny vůbec. Lepší je začít s levnější, a pokud se po letech pokazí, sáhnout až poté po něčem podobném.

Kdokoliv bude chtít tisknout, musí však počítat s tím, že kolem stolu bude neuvěřitelný bordel. Podpěry, nepovedené výtvory, malé kousky filamentu, vše se bude válet v okruhu dvou metrů kolem a bude skoro nemožné takový prostor udržet čistý. A z vlastní zkušenosti to ani nemá cenu. Stačí jednou týdně ty větší posbírat, menší zamést a jede se znovu. Stejně to vydrží sotva dokud tiskárnu nezapnete, spíše ani do té doby.

Nezničitelné peklíčko

Vzhledem k faktu, že na podzim jedu na rok do ciziny, kde se kromě manuální práce (FUJ) budu věnovat i výletům do přírody a jachtování, nastal čas pořídit si i nějaký ten poněkud odolnější mobil. Přeci jen, můj sendvič ze skla a kovu je sice nádherný, ale voda jej oddělá naprosto spolehlivě a ani ta výdrž na baterii není ono.

Prostě není dělaný tak, aby vydržel, a ač můj kousek měl zatím štěstí a při pádu na dlaždičky zemřely ty dlaždičky namísto displeje, nemohu očekávat, že mi podobné štěstí vydrží i nadále. Objednal jsem si tedy Dogee S40 Lite, nižší pancéřovou třídu.

Není to zázrak výkonem, ani náhodou. 2 GB RAM je méně, než jsem sám doporučoval, a MediaTek uvnitř také nepatří mezi nejrychlejší procesory. A na používání to vidět je. Spouštění aplikací trvá déle, přepínání mezi nimi se škube a celkově má člověk pocit, že neustále jede nadoraz. Na druhou stranu, od výkonu mám Xiaomi, tenhle opancéřovaný kamarád zase má rád vodu, prach, pády na zem a v případě potřeby zvládne dva týdny vydržet naživu na jedno nabití.

Což je i důvod, proč jsem volil tak slabý procesor a jen HD rozlišení. Čím méně, tím více. Více výdrže. Takhle dokáže baterie s kapacitou 4 650 mAh (Xiaomi s daleko větším výkonem, rozlišením a displejem má pouze 3 050 mAh) vydržet v pohodě tři dny při aktivnějším používání a v uspaném stavu nesní ani procento za dvě hodiny (právě leží vedle, je 14:21 a od 11:55 má stále 72% i když se občas stavím na FB odepsat).

Není a nebude tedy rychlý ani příjemný na používání, mohu si ho však vzít do kapsy na víkend s jistotou, že v neděli si budu moci koupit jízdenku bez hledání powerbanky, kterou ostatně budu moci nechat s přehledem doma.

V podstatě se tak jedná o plnohodnotného nástupce Nokie. Akorát s Androidem a za relativně slušnou cenu 2 800 korun na Alze. Stejně jako s Nokií s ním však můžete střílet z praku, působit otřesy mozku a v případě potřeby otevírat konzervy.

Projednou máme něco dražšího a levnějšího najednou, takže si každá majetková skupina vybere svoje. Já jsem si vybral. Nerozbitného šmejda, díky kterému děsím rodiče. Stačí přijít a před jejich zraky hodit mobil do studny. Vykulené pohledy zaručuji. Jen se pak špatně loví ven.

Váš zmatený a smutný,

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

p.s.s. za korekturu si zaslouží poděkování Petr Čech. Díky!

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.

Zdroje:

Moje hlava a Alza.