Taoův Technický Týdeník #12 - Twitter na hacku

19.07.2020
Tak jsem zpět z tábora. Dva týdny bez technologií byly fajn, to nepopírám, ale už jsem měl trošku absťák. Tedy vás zdravím!

Du jů vant bytcojn?

Nikdy bych nevěřil, že se to stane, nikdy jsem Twitter nepovažoval za firmu, která by měla problém s únikem informací nebo zabezpečením. Přesto k tomu došlo a hackeři se zmocnili několika účtů, mimojiné Kanyeho Westa nebo kandidáta na prezidenta Mika Bloomberga.

Na všech účtech (kupříkladu i Applu) se tak zobrazila výzva, že na 30 minut vrací všechny odeslané Bitcoiny nazpět dvojnásobně, není tak divu, že se jim podařilo mnoho lidí přesvědčit. Je samozřejmé, že se nic nazpět nevrátilo.

Jediná pozitivní zpráva je, že administrátorský účet, ke kterému hackeři měli přístup, nezneužili k většímu zásahu do sítě (mimojiné k ukradení hesel od účtů apod). Takto získali jen relativně velké množství peněz, ale k ničemu jinému nedošlo, Twitter zdá se funguje dál.

Poslední dobou útoků přibývá, doufám, že stejně rychle kupředu postupuje i výzkum zabezpečení. Ne, že bych někde měl něco nutně cenného, ale ani tak se mi to nelíbí.

Alespoň jsme si dali další lekci toho, že peníze se cizím lidem prostě neposílají. ANI APPLU! Za jablíčka platíte už takhle dost!

TikTok bojuje proti viru

Sociální síť TikTok maže videa s tématem koronaviru, která osahují informace, z kterých má  vyplývat nenebezpečnost epidemie. Přibližný počet smazaných videí je 29 000, což je poctivé množství. Samozřejmě chápu, že proti dezinformacím se bojuje těžko, rozhodně se však jedná o dobrý krok.

Ač situace u nás zatím není tak vážná, jak by být mohla, rozhodně se nevyplatí ji zlehčovat. Dezinformací, které tvrdí, jak je nákaza nepodstatná, je i takto dost a dost, je fajn, že někdo dokáže striktně říci NE. Bohužel u většiny dezinformací je daleko složitější je algoritmově vypátrat, přesto se nevzdávám naděje.

GoPro Beetle

Film Ant-Man již mnoho z nás vidělo. A konečně se možnost vidět svět z hmyzího pohledu stala reálnou. Na University of Washington sestrojili maličkou kameru (cca 250 miligramů), která na zádech brouka dokáže v jednom až pěti FPS zachytit jeho cestu životem.

Problémů při konstrukci nebylo málo, od samotné váhy přes fakt, že moderní senzory mají moc velkou spotřebu a na dostatečně veliké baterie nemá průměrný brouček nosnost. Nakonec se tak došlo k černo-bílému kompromisu, kdy pouze střed zorného pole je ostrý a zbytek rozostřený, jako to mají kupříkladu mouchy, aby šetřily energii. S zaostřeným centrem se pohybuje v kruzích a vytváří se tak kompletní obraz.

Tak či onak je to další krok kupředu, věřím, že nebude trvat dlouho do doby, kdy bude GoPro Mini Edition natáčet klasické 4K video. Rozhodně doporučuji se mrknout!

Už jen z mého pohledu amatérského konstruktéra robotů a programátora je to oříšek a řešení je vážně chytré. A nejenom to, opět vychází ze zvířecí říše, což podporuje mou soukromou teorii, že mnoho technických problémů je již dávno vyřešených, stačí jen hledat mezi našimi menšími kamarády (nebo v případě komárů nepřateli. Fakt nechcete mít na ně alergii!)

Tak jsem se konečně vrátil ke třem zprávám. No, jsou kratší, ale já jsem zase polomrtvý po táboře a hodinky řvou, že mám těžce co dospávat. Omluvte mne tedy, jdu spinkat.

Váš

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.