Taoův Technický Týdeník #11 - Dva v jednom

28.06.2020

Dnešní díl měl být v pohodě. Prostě normální nedělní Týdeník. Akorát jsem se trošku rozkecal u tabletů. Omlouvám se, snad to alespoň bude stát za to. Budete mít vice memů. To za to stojí, no ne?

HHHard disk

Není disk jako disk. Předpokládám, že většina z vás už zaregistrovala, že existuje nový druh pevných disků do počítače. Takzvaný SSS (Solid State Drive) není narozdíl od starších HDD (Hard Disk Drive) mechanický, je tedy méně náchylný k poškození nárazem, navíc je tišší, asi desetkrát rychlejší a úspornější. No nezní to dokonale?

Samozřejmě to není tak růžové, jak se zdá. SSDčka jsou přibližně 2,5 krát dražší, rozhodnete-li se tedy přejít, musíte holt připlatit nebo se vzdát části svého uložiště. Osobně vidím hlavní smysl v noteboocích, přeci jen, ve chvíli, kdy ho taháte jak kočka koťata, ideálně chcete disk, kterému narázy těžko něco udělají.

Zároveň na noťasu obvykle nepotřebujete tak velké uložiště, jako na stolním počítači, nehledě na fakt, že výrobci stále mají tendence dávat do nich ještě pomalejší HDD, než mají stolní PC. Osobně mám SSD v obou laptopech a počítač má nové 1TB HDD. Ano, mohl jsem přejít na SSDčko, ale raději budu mít svůj úložný prostor a peníze, než trochu rychlejší stroj a žádné peníze #ChudýStudent.

Ti znalejší oboru pak praktikují kombinaci obojího, kdy na malý (obvykle 128 BG) SSD disk nahrají operační systém (hlavní nevýhoda HDD je dlouhá startovací doba, přibližně 5 minut oproti 15-30 sekundám u SSD) a na velkém HDD mají aplikace a soubory, což je relativně levnější alternativa.

Pokud nejste profesionální hráč, upřímně zatím nevidím smysl v nuceném rvaní SSD do stolních počítačů, je spousta komponentů, které zvedou výkon efektivněji. Více RAM paměti, nová grafika, případně celý procesor. Když už nový disk, klidně znovu HDD, jako jsem to udělal já. Nevěřil bych tomu, ale i s ním počítač startuje cca 3,5krát rychleji. Technologie se posouvá a i pevné disky jsou lepší a lepší. A hlavně levnější. 

Na druhou stranu, notebook bez SSD dnes již nekupujte. Tam maximálně využijete úsporu energie a odolnost, jež disk nabízí, nehledě na fakt, že slabšímu notebooku opravdu dokáže dopomoci k plynulosti.

2v1

Předpokládám, že většina z vás se s pojmem "tablet PC" nikdy nesetkala. Ne, že bych se divil. Na druhou stranu bych dal ruku do ohně, že část z vás viděla někoho vzít notebook, urvat mu klávesnici a pokračovat jako s tabletem, mám pravdu? Pokud ano, pak jste tzn. 2v1 zařízení potkali. Jedná se o tablety s předinstalovaným operačním systémem Windows, která mají oddělitelnou klávesnici. Po její připojení se z nich stává klasický notebook, pouze v menší variantě.

Vypadá to skvěle, že? Večer v posteli tablet na sledování filmů, během dne ve škole malý a přenosný noťas na zápisky. Výdrž baterie skvělá a cena menší než u plnohodnotných notebooků. V tom je právě jediný problém těchto prcků. Nejsou, ač se snaží být, plnohodnotným strojem. Ale nechme subjektivních názorů, jdu své tvrzení podložit důkazy. Dodám jen, že na požádání se budu pohybovat v cenové kategorii do deseti tisíc, kde stejně většina studentů vybírá.

Výkon

Většina 2v1 zařízení má jednoduše nižší výkon, než jejich větší bratříčci. Procesory, které jsou v těle tabletu, nemají chlazení, takže by se přehřívaly, plus menší výkon = větší výdrž baterie, což je jedna z hlavních předností těchto zařízení. Nemůžeme tedy počítat s nějakým aktivním hraní her, jedná se především o kancelářské zařízení, nanejvýš ještě ten seriál, Youtube, možná snad nějaká starší tahová strategie (osobně se mi osvědčilo, že hry kolem roku 2005 to ještě zvládá obstojně, dál spíše ne. Ne, Minecraft na tom hrát nejde, zkoušel jsem to!).

Mechanika

Pant, který připojuje tablet s jeho klávesnicí, je dle mého ve výsledku největší problém celého konceptu. Ať už je udělaný sebelíp, dříve nebo později začne zlobit. Já mám svůj tablet PC dva roky a pravidelně, když pohnu monitorem, klávesnice se mi na sekundu odpojí, Windows se přepnou do dotykového režimu, změní velikost ikon a rozvržení obrazovky a zase se vrátí zpět, jak se spojení s klávesnicí obnoví. Samozřejmě, nijak to nebrání v práci, pouze je to nepříjemné a očekávám, že časem se to bude zhoršovat.

Pokud se ke koupi podobného zařízení rozhodnete, musíte počítat s tím, že při každodenním používání dříve nebo později k podobným problémům dojde. Osobně bych nepočítal s větší výdrží, než tři, maximálně, maximálně čtyři roky.

Klávesnice + touchpad

Asi se dá očekávat, přesto to zmíním, že klávesnice se svou kvalitou notebookům moc neblíží. Není vyloženě nepříjemná, ale rozhodně má menší zdvih, než většina noťasů, a ani pocit z psaní není takový. Na zápisky ve škole je to jedno, ale jakmile jsem třeba ve vlaku psal delší texty, nebylo to ono. Zároveň i touchpad je menší, než u notebooků, což mi osobně už dost překáží. Za sebe bych tedy rozhodně doporučil přikoupit si bezdrátovou myšku, ta se dá sehnat za pár stovek a celý pocit z užívání značně vylepší.

                          Univerzálnost

Přejděme k něčemu pozitivnějšímu. Tablet PC je neskutečně užitečná hračka. Umí vše, co tablet a notebook (ač ne 100%, jak jsem říkal výše) a dokáže tak posloužit skoro všude. Ať už na sledování filmů na cestách, zápisy ve škole, druhý noťas na pracovním stole, jeho výdrž baterie a váha kolem jednoho kila jej dělá dokonalým zařízením na cesty.

Windows

Jednou z největších předností oproti normálnímu tabletu je systém Windows. S ním se zařízení dokáže chovat a tvářit jako noťas, což umožňuje daleko efektivnější práci s textem, soubory a obecně je to pohodlnější, než Android s myší.

                         Shrnutí

Rozhodně není dobrý nápad se domnívat, že 2v1 tablet vám plně nahradí stojí počítač/notebook. Kvůli, mimo jiné, menšímu výkonu a klávesnici/obrazovce se tak nejspíše nestane. Ale to ani nemá, Tablet PC je cestovní zařízení, vhodné do školy na zápisy, na delší cesty vlakem, případně do postele na seriály. Rozhodně však za svou cenu nabídne něco nového, originálního a pokud dokážete využít jeho plného potenciálu, i užitečného. Musím se však zopakovat, na stůl to určitě chce myšku, dost pomáhá.

Taoův Technický Tip

Pokud bych v téhle cenové kategorii měl jedno zařízení vybrat, pak Umax VisionBook 12WG. Má jak relativně použitelný procesor, tak 4 GB RAM, full HD rozlišení displeje a obstojně vypadající konstrukci. Samozřejmě, sám jsem jej v ruce neměl, vlastním Lenovo, které už ani není v prodeji, ale pokud bych měl jeden tablet vybrat, pak tento.

Zprávy jsou jen dvě, ale zase další, takže se to vyvažuje, no ne? Nehledě na fakt, že když jsem chtěl psát, začalo nám zatékat do sklepa a tak jsem další hodinu strávil nošením kyblíků vody. Má to holt někdo štěstí.

Užijte si prázdniny!

Tao

p.s. pokud uvidíte jakékoliv chybu v textu, napište mi do komentáře prosím :´)

Upozornění:

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Ač mnohdy ve zdrojích uvádím Techarenu, nemám s nimi společného nic, než zájem o techniku. Rozhodně však doporučuji mrknout, mají to vše hezky zpracované.