Tak Trochu Duhový Tao - Prague Pride

07.10.2020

Ano, zní to divně, ale já mám i jiné zájmy než elektroniku a básně. A jedním z nich je i LGBT komunita. Sleduji, co se kolem ní děje v Česku, okolních státech, ve světě, pozoruji a povětšinou nezasahuji. Dnešek ale bude výjimkou, rozhodl jsem se založil sérii, kde se právě této komunitě budu věnovat. Předem ale varuji, nebude to další z článků, který se snaží LGBT podpořit za každou cenu. I přes to, že sám do komunity patřím, mnoho věcí, které děláme, se mi nelíbí, a nebudu se taky bát proti nim ohradit. Pokud tedy chcete pouze zvednout sebevědomí, přeskočte dál. Pokud chcete nějaké myšlenky, argumenty a možná debatu, prosím, jsem tu pro vás. Prozatimní vydání je plánováno na každý čtvrtek, ale záležet bude převážně na mém časovém rozvrhu, lenosti a lenosti.

Dnes se podíváme na Prague Pride. Co je zač, k čemu ho tu máme a co se mi na něm nelíbí.

Na to, že je tu již od roku 2011, stále vyvolává kontroverzi, nesouhlas a demonstrace. Každoročně tak jeho klidný průběh musí zajišťovat stovky policistů a přesto to mnohdy nestačí. Připomeňme si kupříkladu spálené duhové vlajky u Střeleckého ostrova nad Pride VIllage či několik pokusů o vrhání kamenů na účastníky dole. Nehledě na samotný průvod, kde kromě transparentů a nadávek dochází i k fyzickému napadání účastníků. Sám jsem na dvou ročnících byl, na jednom dokonce jako člen pořadatelského týmu Jsme Fér, mám tak alespoň trošku ten nadhled, který chybí většině účastníků. Proto bych zde rád nadnesl pár myšlenek ohledně jeho průběhu, které si myslím že stojí za sdílení.

K čemu Pride slouží?

Základní účel, dát najevo, že LGBT komunita existuje, si troufnu říct, je již nějaký rok mimo hru a naši existenci většinová společnost uznává. Jedná se tak převážně o pochod hrdosti, tedy jakousi snahu komunity si navzájem zvednout sebevědomí a podpořit se, kterou naprosto respektuji a podporuji. Člověk si mnohdy přijde sám a ztracený. A nic na světě nedokáže ten pocit zahnat lépe než být mezi deseti tisíci dalších duhových lidí. Během celého týdne jej navíc doprovází workshopy, koncerty, debaty i duchovní setkání, které přináší kromě možnosti potkat fajn lidi i spoustu příležitostí k vytvoření skvělých vzpomínek v respektujícím prostředí. Pride Village považuji za skvělý nápad a vždy, když jsem měl možnost, jsem se stavil. I kdyby jen abych na pár minut nasál atmosféru.

Další ze snah festivalu je boj o naše práva, neboť v Česku stále chybí možnost stejnopohlavního svazku, stejně tak se ještě občas, spíše už výjimečně, objevují případy homofobie. Festival podobné velikosti je silný tlak na politiky, aby začali řešit novelu zákona o manželství, která již roky čeká, než se vůbec dostane přes čtení do výborů. A opět, s tím souzním a souhlasím, že podobný tlak musí být, pokud se máme někam posunout. Zvláště v situaci, kdy je většinová společnost pro přijetí.

Přijetí festivalu

Od samotného svého počátku dochází k demonstracím současně s Pridem, případně projevům nesouhlasu na sociálních sítích. Nejznámější jsou kupříkladu Mladí Křesťanští Demokrati, případně akce D.O.S.T, kde minimálně ty první můžeme na Pridu potkat pravidelně rok co rok. Zde osobně dělím lidi na dvě skupiny. Pokud se někdo proti festivalu vysloví, považuje jej za zbytečný a má k tomu důvod, jeho názor respektuji a nemám jakýkoliv důvod mu vnucovat jiný pohled na věc. Nelíbí se mi však transparenty, které nás mnohdy ponižují/ubírají nám právo na samotnou existenci. Dokáži pochopit jistý strach a nejistotu u starších lidí, rozhodně mi ale nepřijde v pořádku v 21. stolení spojovat LGBT komunitu se stvořeními z pekel. Jako nejznámější mohu zmínit "Homo sex cesta do pekla" a "Česko není Sodoma".

Neskutečně moc si cením všech, kteří proti nim stáli s transparenty typu "všichni jsme Boží děti", případně citacemi z Bible, které mluví o respektu a lásce k bližním. Bojovat proti urážkám násilím nebo dalším urážením nikam nepovede, naopak je potřeba lidem, kteří jsou svou vírou zaslepeni, ukázat, že ona sama mluví proti tomu, čo činí. Na druhou stranu transparenty jako "papež prcá chlapečky" (ano, i to tam fakt někdo měl) ničemu moc nepomohou.

Samotné vedení města Prahy festival podporuje, letos dokonce darovalo pořadatelům dotaci ve výši jeden milion korun, proti čemuž se hlasitě ohradila Aliance Pro Rodinu s tím, že se pak nejedná o férový souboj ideologií. Stejně tak mnoho politických stran, převážně Piráti, TOP 09 a STAN, vyjádřilo podporu a v případě Pirátů jsem zahlédl i jejich alegorický vůz (nebo spíše loď). STAN zase měli, alespoň v roce 2019, stánek v Pride Parku. Na straně odpůrců stojí převážně politici KDU-ČSL, kteří proti právům LGBT komunity dlouhodobě brojí.

Za zmínku také stují LOGOS, tedy hnutí LGBT věřících, které kromě účasti na Pridu pořádá i LGBT friendly bohoslužby ve velkých českých městech. Rozhodně se na ně někdy přístě podíváme, dělají úžasnou práci.

Problémy

Samozřejmě, že Pride si s sebou nese i mnoho problémů, které snižují jeho pozitivní efekt. Za mnohé z nich si jako komunita můžeme sami. První z nich, který je v médiích pravidelně každý rok, jsou někteří z komunity, kteří jej využívají jako příležitost pro předvádění svých fetišů. Rozhodně mi nepřijde chození skoro nahý v obojku po čtyřech na místě, zvláště, když velká část účastníků je mladší osmnácti let a všude kolem jsou kamery a fotoaparáty. Podobné snímky vždy proletí internetem a všechny, kteří se nás bojí nebo nás považují za divné, ještě utvrdí v jejich odměřených postojích. Nikomu to neberu, ale domnívám se, že by to nemělo patřit na veřejnost, rozhodně ne ve spojení s takhle velkou akcí.

Další, dle mého názoru daleko, daleko horší problém, jsou alkohol a drogy. V roce 2019, jsem chodil skrze průvod a snažil se jednu skupinku, kterou jsem měl na starost, zorganizovat do útvaru. Spatřil jsem velké množství lahví tvrdého alkoholu a dostkrát i tvrdé drogy v rukou dětí, kterým ve většině osmnáct nebylo. Dokážu pochopit, že podobně velká akce k něčemu podobnému dokáže navádět. Pokud ale chceme LGBT komunitu prezentovat v dobrém světle (a to je snad náš hlavní zájem), pod vlivem to moc nejde. Ano, většina z toho se ztratí, ale to není omluva a ani to nestižuje závažnost. Domnívám se, že atmosféra na místě je dost silná i bez podpůrných a návykových látek. A když už má člověk takovou potřebu, opět by to nemělo probíhat na veřejnosti.

A poslední, ne spíše problém, ale otázka, je ČEPEK, Československá Pedofilní Komunita, která vyvolává obrovské množství kontroverze a pro mnoho lidí tak spojuje s pedofílií celou LGBT komunitu. Osobně ČEPEK považuji na něco, co funguje a funguje dobře, nemyslím si ale, že podobná prezentace akci a jim samotným pomáhá.

Ve zkratce. Akce je skvělá, má dobrou atmosféru a pořadatelé dělají co mohou. To, co snižuje její efekt a shazuje celou komunitu v očích většinové veřejnosti, jsme mi sami. Pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme se prezentovat co nejlépe je to možné a to se, dle mého názoru, během Pride průvodu zkrátka neděje. Chtělo by se to zamyslet nad tím, zda vážně chceme něčeho dosáhnout nebo jen hledáme příležitost pro to, ukázat své fetiše, opít se a řvát za doprovodu hudby.

Abychom na konci trošku uvolnili atmosféru, dám vám sem odkaz na jeden naprosto dokonalý článek. Já jsem teda při něm umíral smíchy.

Pokud se mnou nesouhlasíte, máte na cokoliv jiný názor, jsem otevřený v komentářích.

S troškou duhové lásky,

Tao

.