Taoův Technický Týdeník #1 - Takhle se z mrtvých nevstává!

08.03.2020

Mobilní telefony používá snad už každý z nás, není tedy divu, že nové značky rostou jako houby po dešti a každou chvíli se představí zcela nový výrobce, zajisté s dosud nejlepším poměrem ceny a výkonu. A o jednom takovém, respektive jeho zajímavém produktu, se budeme bavit později.

Reinkarnace Windows Mobile?

Prvně bychom se měli zasmát, přeci jen, smích prodlužuje život. A málokdo zná lepší vtip, než Windows Mobile. Ano, skutečně mluvím o Windows na mobilu, jednom z největších failů, co jsem za dobu, co se motám kolem techniky, zažil. V podstatě se jednalo o alternativu k Tamagotchi, taktéž hračku do kapsy, co bez vaší péče chcípne. A vlastně i s ní. Výsledek jako takový se dal očekávat a Windows v prosinci rezignoval i na snahu udržet obchod s aplikacemi naživu, ne že bych se tedy divil, nečekal jsem, že se budou pokoušet takhle dlouho.

No a nyní, když i poslední zbyteček podpory Windows Mobile skončil ve virtuálním pekle, přichází Britská společnost Emperion Nebulus s... Ano, Windows 10 Mobile. Proč? Tak to nikdo netuší. Systém jako takový prý má běžet na Snapdragonu 845, tedy dva roky starém vlajkovém čipu, mít dva fotoaparáty vlastní značky a značně nadprůměrnou kapacitu baterie. Stále nemáte dost? Prý má jít o telefon se slotem na SIM a microSD kartu, z nějakého důvodu však nebude schopný volat. Vskutku originální, jen co je pravda.

Zcela upřímně nevím, co si o tom mám myslet, vidím v tom spíše snahu se zviditelnit, než prorazit na trh. Tohle snad nikdo nemůže brát vážně. Windows Mobile už je mrtvý a osobně se domnívám, že tomu tak i zůstane.

Android 11 má venku vývojářskou verzi

Podívejme se nyní na operační systém, jež, jak se domnívám, používá ve svých mobilech naopak většina z vás. Android se posouvá na nový level 11 a přináší s sebou mnoho užitečných vychytávek, které nyní obstarává převážně nástavba (software od výrobce, který upravuje vzhled telefonu a přidává nové funkce). Pravděpodobně nejoblíbenější budou tzv. Bubliny, každá aplikace tak bude mít vyskakovací chatová okna jako Messenger od Facebooku.

Dále nás čeká další posílení zabezpečení, nahrávání obrazovky pro všechny telefony (do teď tuto funkci umožňovaly jen některé nadstavby nebo aplikace) a automatické přepínání tmavého režimu.Osobně se na nový Android moc těším, bohužel však nemám ani desítku, a to rozhodně nemám starý mobil. Doufejme, že výrobci začnou vydávat aktualizace rychleji a všichni se nového "robůtka" dočkáme co nejdříve.


Realme 5 Pro

Říkal jsem si, že by zde nebylo špatné mít něco, co zaujme více lidí. Přeci jen, předchozí novinky ocení pouze technicky zaměřená menšina, jako třeba já. Rozhodl jsem se tedy pokaždé mluvit o nějaké hračce, která by mohla přijít k užitku každému a zároveň bude mít cenovku pod šest tisíc. A co si budeme, většina z nás by za mobil více nedala, jako obvykle jsem výjimka z pravidla.

Značky jako Samsung, Xiaomi či Huawei známe a používáme všichni, proto bych vám dnes chtěl představit nováčka. Realme vzniklo v květnu 2018, neoslavilo tak ještě ani své druhé narozeniny, přesto má rozhodně čím zaujmout. Jedním ze svých nejnovějších mobilů, přesněji Realme 5 Pro. Jak můžete vidět, chlubí se hned čtveřicí foťáků, bohužel pouze dva z nich reálně využijete.

Hlavní snímač se 48 Mpx a širokoúhlý objektiv s 8Mpx. Oba na svou cenu fotí skvěle, můžete je směle srovnávat i s přímou konkurencí (kupříkladu Xiaomi Redmi 7 Note). Jediné, co je potřeba zmínit, je, že širokoúhlý objektiv je v noci skoro k ničemu, to ale ostatně skoro každý pod nějakých dvanáct tisíc. Hlavní si vede obstojně. Zbylé dva foťáky jsou makro objektiv a snímač pro práci s hloubkou ostrosti.

Celý systém pohání na svou cenovku značně nadprůměrný procesor Snapdragon 712 se 4 GB RAM, výkonu tedy rozhodně nikdy nebude nedostatek, a vnitřní uložiště činí celých 128 GB. Osobně mám stejně velkou paměť a ani po roce užívání jsem se zdaleka nepřiblížil jejímu naplnění. Baterka má poctivých 4035 mAh, což slibuje až dny výdrže. Dále mobil nabízí rychlé nabíjení (20W), USB-C, Full HD+ rozlišení a dual SIM.


Pokud tedy hledáte alternativu kupříkladu k Xiaomi, Realme 5 Pro vás rozhodně nezklame, spíše naopak. Ve své cenovce patří k těm nejvýkonnějším a ani ve zbytku výbavy nezaostává.

A za kolik vlastně je? Na Alze za 5 599,- a na oficiálním e-shopu Realme stejně.

Příště se pokusím trošku odklonit od telefonů, co nás provázejí dnes, a zaměřit se i na jiné technické hračky, rozhodně je z čeho vybírat.

Aktualizace:

Byla představena nová verze telefonu, tedy Realme 6 Pro, avšak v prodeji ještě není, a taktéž vypadá skvěle. Opět skvělý poměr ceny a výkonu, tentokrát i s lepším displejem. Pokud se budete chtít podívat, odkaz zde:

https://www.gsmarena.com/realme_6_pro-10114.php

Cena bude u všech verzí větší, než šest tisíc, už jen proto zde o něm řeč nebude. Rozhodně se však, jako jeho mladší bratříček, jedná zajímavý mobil.


Jednohubky:


Doufám, že se zde našla alespoň jedna informace, jež vás zaujala a přeji hezký zbytek víkendu,

TheAloneOne


Upozornění:

  • Tento článěk vychází jako takový "předskokan" k projektu Podělme se. Děkuji Artie za trpělivost a veškerou pomoc, které se mi dostalo! *srdíčko*
  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Text byl psán o víkendu 22-23.2, tedy informace mohou být neaktuální. Veškeré změny, ke kterým by mohlo dojít, se pokusím doplnit před vydáním.