Taoův Technický Měsíčník

02.05.2021

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně donutil sednout si za počítač, u kterého poslední měsíce trávím méně a méně času (asi dospívám) a začít psát. Doprovázený svým Google repráčkem, kterého jsem si vážně zamiloval a stále ho tahám jako koťata, tak po třech týdnech konečně startuji další číslo TTM. Jdeme na to!

The end is COMING!

AirPods, dlouhé roky legenda a král oboru Bluetooth sluchátek, pomalu ztrácí svou dominantní pozici. A ne, není to proto, že by snad jejich produkty nebyly dostatečně kvalitní, to stále (ještě?) jsou. To, co činí rozdíl, oproti konkurenci, je cena. Během posledních let se na trhu objevilo mnoho značek, převážně z Číny, které svou kvalitou na Jablíčko dotahují, zatímco svou cenou stále zůstávají kolem třetiny. A to zkrátka zaujme i přesvědčené Appláky. Další kopanec pak přišel i od Samsungu, jehož produkty už jsou prakticky totožné kvalitou, nabízejí i nějaké nové funkce, a to stále za 2/3 ceny. Apple teď sice plánuje novou generaci, tentokrát i včetně AirPod Lite, osobně si však nejsem jistý, zda dokáží ohnout hřbet a hrdost natolik, aby jejich levnější sluchátka soupeřila se svou čínskou konkurencí ve stejné cenové hladině (kolem 2K korun).

Na letošní rok tak byla společnost přinucena omezit očekávanou výrobu o celých 30%, což je obrovské číslo a stejně tak obrovská ztráta. Jsme-li u čísel, tak právě třeba Xiaomi si polepšilo o 55% na trhu s Bluetooth sluchátky. Zdá se, že roky dominance jsou u pomalu u konce, uvidíme, která společnost získá trůn. Osobně čekám souboj mezi Xiaomi a Samsungem, kdy obě značky mají své velké výhody a nevýhody. Apple si tak možná stále udrží úžasnou kvalitu, kterou bude těžké překonat, ale pokud se nezmění ceny, a to citelně, tak bez trůnu. Apple AirPods Pro se momentálně dají sehnat nové od šesti tisíc, a to je zkrátka na špunty moc. Já sám jsem si koupil za 1 400 korun Lamax Dots 1 (více, jak dva roky zpět) a ty fungovaly skvěle. A když jsem chtěl něco vyloženě z vyšší dívčí, zvolil jsem náhlavní sluchátka Pioneer (značka Scout bohužel neexistuje, nákup nesymbolizuje podporu pionýrů) za 4 500. A nehledě na to, že ocelovo-kožená konstrukce a daleko větší měniče zkrátka stojí více, kvalitou zvuku se AirPods v pohodě rovnaly. Cena mi tak, i díky mému vlastnímu testingu, přijde nadsazená.

p.s. Uvědomuji si, že srovnávat špunty a náhlavní sluchátka není úplně fér, přesto to jako porovnání může sloužit, zvlášť když vezmeme v potaz, jak jsou AirPods prezentovány (zkouška proběhla v tichém prostředí, kdy nemohlo ztišení okolního hluku díky zakrytí uší hrát roli).

p.s.s. Kabelové špunty, které jsem si nedávno objednal z Aliexpressu za 4 euro upřímně neměly o moc kvalitativně rozdílný zvuk, než špičky v oboru. Za 4 euro! Jasné, jsou na kabel, baterie, Bluetooth, procesory, krabička, to stojí dost, ale vážně ne více, jak dva tisíce, change my mind.

Údržba je důležitá

Čeho? Jak? Proč?

Klid, klid, na všechny se dostane, tazatele prosím, zda by nesečkali, než projdu alespoň úvodem, aby každý věděl, o čem je řeč. Děkuji

Dnes bude řeč o softwarové údržbě. Prakticky každé zařízení, které používáme, ji vyžaduje. Mobil, počítač, čtečka. A stejně, jako vaše auto občas zkrátka potřebuje umýt, nedejbože projít servisem, stejně tak i software občas nějaký ten milující dotyk potřebuje. Začne-li se zařízení sekat, hodit s ním o zem nejspíše nepomůže, nehledě na rozbitou podlahu, používáte-li starší mobily Nokia, naopak novější smartphone tím nejspíše odešlete rovnou do pekla (a možná poškodíte podlahu). Čím déle je využíváno, paměť se postupně plní, ať už fotkami, screenshoty, blbostmi, které nám lidé posílají na sociálních sítích a automaticky se ukládají. A také spoustou maličkých přeytečných souborů, které vznikají při normální činosti systému. A proto to občas chce vše hezky vymazat, zamést, vytřít a uvidíte, jak obrovský to bude rozdíl. Já používal mobil cca 4 měsíce a momentálně jsem zjistil, že mám 500 screenshotů, 250 stažených fotek, obvykle plánované nákupy, a spoustu dalších blbostí, které zkrátka nikdy znovu nevyužiji. Nehledě na cca 15GB fotek a videí, které musím projít, promazat stejné a uložit na Google disk.

A jak se taková údržba provádí?

Je mnoho způsobů, ten nejvíce radikální je zkrátka nastavit tovární nastavení a smazat kompletně všechno. Fotky vašich psů, stažené recepty a případné viry. Ten však také vyžaduje největší přípravu, neboť kupříkladu třeba aplikace banky vám dozajista začne chybět a bez návštěvy pobočky nebo hovoru jí znovu neaktivujete (po znovustažení na čisté zařízení). Na druhou stranu je nejlepší, jednou do roka se tak rozhodně vyplatí (mnohé značky avšak umožňují zálohovat zařízení, smazat ho a obnovit, takže údržba bez nutnosti znovu shánět všechny appky. Velmi užitečná funkce, stačí trochu hledat v nastavení). Další možnost je, což teď dělám já, je smazat všechny přebytečné soubory, které se postupně sbírají. Připojím mobil kabelem k počítači a postupně procházím paměť a to, co chci, kopíruji na počítač, zatímco zbytek mažu. Zabere to pár hodin, to ano, ale zase to uvolní hromadu místa v mobilu. A třetí a poslední možnost jsou programy, které dokáži paměť čistit. Ať už tím, že za vás mažou neostré fotky, zbytečné mezisoubory nebo mnohonásobné fotky. Fungují, zvládnou pomoci, jsou jednoduché a většina i zdarma, ale pořádnému čištění se nevyrovnají. To, že někdo narychlo zamete, se zkrátka nerovná vysání a vytření podlahy, dokud se neleskne.

A poslední dotaz, proč? Proč o tom mluvím, když to není detailní návod?

Protože si myslím, že každý, kdo bude mít potřebu to udělat, si najde během pěti minut, jak na to. Musí se však dozvědět prvně, že něco takového existuje a funguje, samozřejmě. Jinak je to přímá cesta ke kamikadze mobilu vůči podlaze. Samozřejmě, v případě, kdy si nebudete vědět rady, jsem zde a ochotně pomohu.

JBL v mobilu?

Xiaomi pouští do světa herní mobil. No a co? Těch se poslední roky objevují hromady. Většina z nich jsou... No, herni mobily, na cokoliv jiného, třeba každodenní život, se už však tolik nehodí. Někdy je to tím, že na úkor výkonu a displeje jdou fotoaparáty, baterie nebo váha, jindy má zkrátka takovou cenovku, že se s ním bojíte vyjít z domu. Tento se liší hned několika věcmi, proto o něm vlastně vůbec mluvím. Zaprvé má 67W nabíjení, což. Což je poměrně drsné. Nemám ani polovinu a přesto dobiju mobil za slabých 45 minut prakticky naplno. Tam už bych se vážně bál, že exploduje. Ale za předpokladu, že funguje, jedná se o skvělou technickou vymoženost. A druhý parametr, který zaujme, je cena, která nemá být vlajková. Dá se tak očekávat něco kolem deseti tisíc, což je za herní telefon příjemná cenovka. Osobně hádám, že přes 15K by to být nemělo.

A to nejlepší na konec. Reproduktory jsou, a to jsem u mobilu ještě neviděl, z dílny JBL. A ano, dává to smysl, JBL, ač "pouze" střední třída v oblasti reproduktorů. však vede v basech, a přesně to herní zařízení potřebují a nedostává se jim toho. Převážně proto, že výšky nepotřebují velké měniče, basy však ano. Tak uvidíme, jak se s oříškem popasuje JBL, osobně bych však mobil, který rozhodně bude stát za to si poslechnout. A ano, nevěřil bych, že tuhle větu někdy ve svém životě řeknu.

A to pro dnešek bude vše. Ano. chybí mi jednohubky, zato však splňuji minimálmí délku. Navíc jsem měl jen jediný volný den tento víkend a zkrátka je to cítit. Pokusím se to ještě během následujících týdnů nějak optimalizovat, tak uvidíme, co z toho vyleze. Vážně asi dospívám, protože na tom noťasu trávím nějak sakra málo času. Hezký zbytek neděle přeje,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray: