Tajemství obálky s Canvou

03.07.2020

Příběh máte a teď by to chtělo obálku. Jenže... taková obálka může být dost ošemetná věc. I když se říká, nesuď knihu podle obalu, pořád je to něco, co lidé dělají. A asi každý z nás chce mít u příběhu, který byl tak pracný, pěkný cover a ne nic, co vypadá, jako by mělo nehodu.

Naštěstí není tak těžké vytvořit slušně vypadající obálku. Díky Canvě to zvládne i úplný začátečník.

Asi nejdůležitější, co je potřeba při tvorby obálky řešit, je téma. Vzpomeňte si, o čem je váš příběh. Jaký má tón? Romantický? Tajemný? Vtipný? Které barvy byste k tomu přiřadili? Tmavé nebo světlé?

Čím konkrétnější představu o tom, jak by obálka měla vypadat, tím těžší úkol máte. Některé věci v Canvě ani udělat nejdou. Proto je dobré mít otevřenou mysl. Nelpěte na svém původním nápadu, je možné, že narazíte na něco lepšího. Spousta skvělých děl vznikla náhodou, tak se jí nevyhýbejte. Myslete proto spíš na to, jestli se obálka k vašemu příběhu hodí, než jestli tam jsou všechny postavy. Proto se soustřeďte na tón a pocity, jaké z obálky máte. Jakmile bude stejný, jako je tón příběhu, máte to skoro v kapse.

Podívejte se na tyto obálky. Všechny jsou světlé, přesto má každá z nich pomocí dalších barev a zvolených fontů jiný tón.

První na mě působí elegantně a lehce nostalgicky díky ztlumeným barvám v pozadí. (Dosaženo díky sníženému kontrastu.) Navíc trochu sladce, protože jsou zvolené teplé, narůžovělé tóny.

Druhá je hravá a zábavná. Nápaditě umístěné moderní písmo v kombinaci s barevností mi prozrazuje, že mé čeká neotřelé a vtipné čtení. 

Třetí obálka je princeznovsky snová. Je romantická a elegantní. Porovnejte písmo s prvním obrázkem. Vidíte ten rozdíl? Jedno je moderní a jednoduché, druhé je starší a zdobenější. Moderní elegance vs. romantická. 

Co čtvrtá? Odmysleme si kapku krve. Máme studeně šedou obálku s klasickým písmem z novin a publikací. Vzdělání, sterilita, tradičnost. Kapka krve dodává kontrast a společně s názvem působí mrazivým dojmem. (A tato kapka byla přidaná a původně černá.)

Poslední pátá. Co si o ní myslíte vy? Napište mi do komentářů.

Projděte si nabízené obálky. Dívejte se na ně a přemýšlejte, jestli by se nějaká hodila právě vám. Soustřeďte se na písmo a rozložení textu. Fotky se dají lehce nahradit. Fonty změnit a části textu přidat nebo smazat. Na začátku to nemusí vypadat jako to, co chcete, ale stačí, že vás něco zaujme a už se od toho můžete odrazit.

Podívejte se, co jsem udělala z obalu knížky pro děti. Jak můžete vidět, zkoušela jsem různé věci. Zvýraznění kapek červenou byla sice chyba, ale posunulo mě to dál. Kapky šli pryč, místo nich jsem našla otisk ruky, obarvila ho a bylo to! Hledala jsem temnou strašidelnou obálku, ale líbil se mi font té citronové. Tak jsem ho prostě použila, a ještě využila jeho hravosti.

Nejdřív jsem zkusila, jestli se k němu hodí děsivý typ písma. S tím krvavým se skvěle doplňovali. Vypadalo to ale příliš parádně, takže jsem zkusila nejdřív kapky (fail) a potom cákanec a ruku, přes kterou jsem dal ještě trochu kapek. Nakonec jsem ještě vyzkoušela pár jiných barev a rozhodla se pro tmavě hnědou. Ano, v tomto odstavci je třikrát "zkusila", protože všechno je o zkoušení. Nevěděla jsem, jestli to vyjde. Ale za pokus to stálo.

Nebojte se zkoušet různé varianty a nebojte se vydat se jiným směrem, než jste původně zamýšleli. Můžete být překvapeni.

Úpravy

Vybrali jste si šablonu a teď je to jen na vás a vaší kreativitě, na co si troufáte. Pozadí můžete změnit v jednou z profi fotek, které vám nabízí Canva. Využijte vyhledávacího pole. Jen si dávejte pozor na malé značky v rozích, některé fotky jsou placené. Nebo tam dejte nějakou svou.

Chtěla jsem vytvořit obálku, na které je hlavní hrdinka. V knize hodně bojuje s očekáváními rodiny a je ve velkém stresu. Tématem příběhu je volnost a důvěra ve vlastní schopnosti. Na to jsem myslela, když jsem procházela šablony. Jedna mě zaujala zvoleným písmem. Co na tom, že se tam píše "Batolata", já v něm vidím uvolněnost.

Potřebuje to jinou fotku. Našla jsem siluetu ženy s větrem ve vlasech. Pro mě naprostý ideál. Klikněte na staré pozadí a vyměňte ho, nebo vložte novou fotku a pravým klikem najděte funkci "Nahradit pozadí".

Dalším na řadě je text. Mně se tento líbí, proto jsem ho i vybrala. Na obálce chci mít jméno knihy a autora. Možná přidám i nějakou chytlavou větu.

Spodní font nepodporoval české háčky, tak jsem vybrala podobný. Kombinování různých stylů může být ošemetné, proto se ráda držím těch, které už nějaký návrhář dal dohromady. Nevymyslela jsem nic, co bych dala nahoru, tak jsem to smazala, ale celá obálka najednou vypadá divně. Název je moc velký, nahoře je prázdno. Nakonec jsem přesunula text a jméno, ale nešlo to dohromady s fotkou. Už nešla zmenšit, takže jsem si vybrala jinou. Na té se mi zase líbí zamyšlenost a možná zachmuřenost. Nezáleží na tom, jaké má hrdinka vlasy, pořád je čtenáři jasné, že to bude o ní. Nakonec jsem v záložce "Upravit" snížila jas, zvýšila vinětaci a sytost, aby název víc vynikl. Nebyla jsem si úplně jistá stylem názvu, tak jsem ještě vyzkoušela jiný. A myslím, že výsledek vypadá dobře a pořád se hodí k mému příběhu. Je v něm volnost. Tato volnost je rozhodnější, než by byla ta původní, ale to mi nevadí. Naopak si myslím, že je to lepší.

Jak můžete vidět, není to cesta od A do B. Klikatí se, ale není se čeho bát. A obálka se vždycky dát změnit, takže neváhejte s experimentováním. A jestli máte pocit, že to není úplně ono, klidně si to zkuste znova! Něco změňte. Zkuste úplně nový styl obálky. Třeba to bude lepší. Anebo taky zjistíte, že ta původní je lepší. I to je dobrá zpráva, protože už si konečně můžete být jistí. 

-Artie Wiles