Z pohledu středoškolačky: Pamatuj na smrt Aleše Novotného

25.04.2020

Srdečně vás vítám u další recenze, která bude tentokrát na knížku Pamatuj na smrt. Nejdříve asi bude nejlepší popsat děj. Samozřejmě bez spoilerů. Tak jdeme na to!

Kniha vypráví o dvou středoškolácích Adamovi a Martinovi, kteří bydlí v Praze u svých prarodičů. Jednoho dne se ale objeví jejich otec a chlapci se stěhují do jeho domu. Neviděli ho hodně dlouho a jejich vztah opravdu není jednoduchý. Hlavně ze strany Adama, který svého otce nemá rád, protože je opustil a nedal o sobě ani vědět.

Chlapci se snaží ve městě zabydlet a vytvořit si nové přátele. Jednoho dne se ale najde tělo mrtvé dívky Sáry Singerové. Sára zmizela před dvěma roky beze stopy. Bohužel to ale není všechno. Hned na to se stane další vražda a nelze vyloučit, že tyto dva případy spolu souvisí. Adama zvědavost nenechá v klidu spát a vrhne se do vyšetřování. Je mu totiž víc než jasné, že vrah bude někdo, koho zná.

Děj jsme si shrnuli, tak teď k samotné recenzi. Musím se hned na začátku přiznat, že jsem měla vůči českým autorům předsudky. Myslela jsem, že kvalitní young adult literatura vzniká pouze v zahraničí. Tahle knížka mi ukázala opak. Pamatuj na smrt je opravdu skvěle napsaný příběh, který se dostal mezi moje nejoblíbenější. Protože je autor Čech, dokázal si s češtinou úžasně vyhrát. Má výhodu oproti překladatelům, kteří nemají takovou volnost. Určitě vám všichni říkali, že čeština je bohatý jazyk. Aleš Novotný mi to dokázal. Používá podle mého názoru úžasná slovní spojení. Určitě jste už viděli, že si někteří lidé lepíkují. Vyznačují si citáty a tak. Já to nikdy nedělala, ale tady mám osm lepíků. Myslím, že to samo o sobě něco vypovídá.

Stejně jako u filmů, je i u knížek důležité, abyste dokázali s hlavní postavou sympatizovat. Jakmile je vám lhostejná, je to sakra velký problém. To se mi tady rozhodně nestalo. S Adamem jsem pouto navázala okamžitě. I když řekl sebehorší věci, tak jsem chápala proč. S dalšími postavami jsem si moc silný vztah nevybudovala. Možná trochu s otcem Adama a Martina, ale jinak ne. U ostatních totiž není nijak víc popsaná jejich minulost. Neznáte důvody jejich činů. Troufám si říct, že celý děj se točí okolo Adama a jeho pohledu na svět a události okolo něj.

Zápletku tvořily samozřejmě hlavně ty dvě vraždy. Stalo se tam ovšem tolik dalších zvratů. Konkrétně u jednoho jsem nahlas zatajila dech a všichni se mě začali ptát, co se děje. Knížku jsem následně musela zaklapnout a zážitek vstřebat.

Četla jsem více thrillerů. U většiny jsem pachatele prokoukla před koncem. Nebo jsem aspoň tušila, kdo je vrah. V tomto příběhu jsem nevěděla. To však neznamená, že je nemožné to odhalit. Vám se to třeba podaří. Opravdu musím říct, že tahle kniha byla napsaná přímo pro mě.

Když o tom, tak přemýšlím. Je dost možné, že někomu z vás bude připadat knížka místy přehnaná. Například, že se tam děje tolik špatných věcí, až je to nereálné. Možná i rozuzlení celého případu. Ale mě to takhle vyhovovalo. Thrillery takové bývají. Četla jsem i větší šílenosti. Třeba Za zavřenými dveřmi, to bylo šílené. Skutečný psychothriller.

Závěrem bych chtěla říct, kdyby to někdo nepoznal, že rozhodně doporučuji přečíst. Pro mě, co má ráda thrillery a young adult, bylo spojení těchto dvou žánrů ideální. Je to nesmírně čtivé. Konec kapitoly mě vždy donutil začít číst další. Zkrátka, připravte se na příběh, který vás pohltí a nepustí.

Uděluji knížce 4,5/5bodů

Mějte se fanfárově a papa.