Případ Záhadné blondýny

14.11.2019

1. část cyklu zaměřeného na povídku Další paralelní svět.  

Svět, kde žije Sherlock Holmes i Doktor. Ještě konkrétněji, kdy Jack Harkness nebo Rose Tylerová vtrhnou do klidného života londýnského detektiva a převrátí ho naruby. To byla základní myšlenka, která vedla k vytvoření kapitoly Případ Záhadné blondýny.

Nejzásadnější otázka byla zároveň i největším oříškem. Jak zařídit, aby se tyto postavy potkali? Naštěstí svět Doktora nabízí dostatek možností. Často se setkáme s episodou, kde se pracuje s alternativními vesmíry a s paralelními světy. Právě paralelní svět se pro tuto povídku nádherně hodil.

Zvolení Rose Tylerové, která už v jiném paralelním světě žila, bylo jednoduchá. Ale žije v tom samém světě i Sherlock? Mohl by. To by ale nebyla žádná zábava. Rose se musela dostat do dalšího světa a Sherlocka potkat až tam.

Není nic snadnějšího, než vymyslet nehodu, která způsobí, že se Rose předune pryč. Ale co její rodinná situace? Doktor ji přeci nechal na pláži se svou lidskou kopií (v naší povídce pojmenovanou Donn). Nechat ji uvízlou v dalším světě, když by jinde měla spokojený život, bylo příliš kruté. Proto musel Donn zemřít. Doktor Donna nevydržela mentální kapacitu Pána času, tak proč by lidský Donn měl mít bezproblémovou existenci? Postupné selhání organismu se v jeho případě nabízelo. 


Pro ty, kdo se v předchozím odstavci ztratili: V jednom dílu Pána času se vytvořila kopie Doctora. Kopie byla lidská, s jedním srdcem a všemi vzpomínkami původního Doktora. Lidskost získal od člověka Donny Noble, které se zase vlivem této meta-krize zlepšil mozek na úroveň Pána času. Na to ale nebyla Donna stavěná (málem zešílela a zemřela). Člověk Doktor/Donn vypadal, že je v pořádku. Když ho Doctor nechal s Rose na pláži, zdálo se, že budou žít šťastně až do smrti. A zde se vracíme zpět k povídce. Šťastně až do smrti žili, to je pravda. Ale nebylo to dlouho. Donn zemřel na selhání lidského organismu, který nevznikl přirozeně.

To bychom tedy měli Rose. Bez závazků, v novém světě. Přesunula se díky nehodě, kterou neměla přežít, a získala novou šanci k životu. Čtyřicetiletá vdova ale neodpovídala záznamům Scotland Yardu. Podle nich měla Rose Tylerová zemřít před pěti lety., když jí bylo devatenáct. (Co se stalo původní Rose se dozvíte ve druhé kapitole.)

 A zde přichází na scénu Mycroft. Rozlousknutí případu ženy, která by neměla existovat, je přesně něco pro jeho mladšího bratra. Kromě toho, že by Rose neměla existovat, je i záhadou, jak se objevila ve vysoce střežených laboratořích. Její odpovědi policii nepomáhali a výslech nikam nevedl. 

Sherlockovi se nejdřív případu brání. Spíš kvůli Mycroftovi než čemukoliv jinému. Záhady a případy, se kterými nikdo nemůže pohnout, jsou pro něj jako... jsou něčím, čemu nedokáže odolat. Naštěstí mu pomáhá John, který se postará o ty všechny otravné lidské detaily.

Tím se dostáváme ke smyslu celé povídky. Různé postavy, co se spolu snaží vyřešit případ.  Bylo zábavné psát interakce postav a vymýšlet, jak by jedna změna mohla mít vliv na dynamiku ostatních vztahů. Rose Tylerová se svou otevřenou a laskavou osobností posloužila skvěle. Své zkušenosti ze soužití s géniem a z cestování vesmírem využívala během pobytu na Baker Street každý den. A její záhadné objevení se nenechalo spoustu lidí klidně spát.

Artie Wiles