Planeta pokladů, zapomenutý klenot

10.12.2019

Tento filmy měl premiéru na začátku našeho století. Je plný akce, humoru, výborné hudby a zápletek. Není předvídatelný a je na něm poznat, že byl tvořen s láskou. Přesto ho nikdo nezná.

Co je na tomto filmu tak výjimečného? 

Už jen vývoj hlavní postavy, Jima Hawkinse. Nebudu prozrazovat děj, ale na jeho osobnosti tvůrci nešetřili. Vše, co Jim ve filmu dělá, je podloženo nebo vysvětleno jeho vnitřní motivací. Problémový teenager, který surfuje v zakázaných oblastech, se vlivem zodpovědnosti a nového stylu života mění k lepšímu. A stále to dává smysl. Jim je vskutku trojrozměrnou postavou a střih filmu, hudba i scénář  jen pomohly ukázat, jak dospěl. Dalo by se říci, že Jim je někým, kým každé dítě chce být a stane se někým, na koho by každý rodič byl pyšný. 

Osobně mám nejraději kapitána Amélii. Je rázná, pečlivá, vtipná a inteligentní a se svým prvním důstojníkem panem Arrowem má výbornou dynamiku. Kapitán Amélie je ženskou silnou hrdinkou, která se své ženskosti nevzdává a která je v převážně mužském prostředí vskutku osvěžující. 

Kresba tradiční animace spojená s novější počítačovou (použitou třeba v Tarzanovi) zajišťuje velkolepé scény. Ať jde o plavbu vesmírem kolem hvězdokup, pestrobarevný přístav nebo bojové scény. Jen šikovní animátoři ale za kvalitním filmem nestojí. V tomto případě za to můžeme děkovat i scénáři. Příběh je plný napětí a akce. Nejde jen o střílení a mečování a působivé plavby vesmírem, ale i o emotivní momenty, které jsou přítomné v životě každého člověka. Ty jsou ještě podtrženi soundtrackem, který je kombinací klasické a rockové hudby. 

Je to jako skládačka, která do sebe perfektně zapadá. Nic nevyčuhuje, nic nevázne. Skvělý prožitek od začátku do konce.

Jak je tedy možné, že se na tento film nepějí chvály stejně, jako na Tarzana nebo Malou mořskou vílu? Co se Planetě pokladů stalo?

Planeta pokladů je Disneyho nedoceněný skvost. Její tvůrci, John Musker a Ron Clements o Planetu usilovali od osmdesátých let. Aby jim šéf Disneyho společnosti Jeffrey Katzenberg dovolil na tomto filmu pracovat, museli mu předtím vytvořit několik hitů. Jeden Disneyho předchozí film Černý kotel, totiž málem společnost zruinoval. A tak na svět přišly takové perly jako Slavný Myší Detektiv, Malá mořská víla, Aladin a Hercules. (A po Planetě stáli za peckami jako Princezna a žabák a Odvážná Vaiana.)

Nakonec se jim poštěstilo a film si vytvořili. 400 počítačových techniků, 150 hudebníků a dalších 200 lidí z různých profesí se nadřelo na tomto projektu. Výborný scénář, nádherná grafika, originální provedení. Piráti ve vesmíru a prostředí, které je rafinovanou kombinací viktoriánské éry a sci-fi. Co říct víc? Hudba Jamese Howarda perfektně dokresluje atmosféru a zasluhuje se o nejemotivnějších momenty.

Bohužel v době, kdy byl film hotov vedení už o něj nemělo zájem. Tvůrcům dovolili film udělat, ale jeho marketing a propagaci naprosto potopili. V traileru prozradili nejdůležitější zápletku, premiéru "letního" filmu dali na Vánoce. Nechali jej soupeřit s prvním Harrym Potterem a další Disneyovkou Santa Clausem 2. Skoro nikdo na něj do kina nešel. Proč? Nikdo nevěděl, že vůbec je.

Vedení nechtělo, aby se film mezi diváky ujal. V té době Disney už postoupil do nové éry a "devadesátková" Planeta pokladů jim tam nepasovala. Kdyby film měl úspěch, museli by vydat další díl, a ještě víc by se odklonili od toho, kam chtěli směřovat. Chtěli filmy ve stylu Doby Ledové, Příšerek s.r.o. a Života brouka. Vesmírní piráti na motivy klasiky se jim nehodili. A tak zařídili, aby Planeta selhala. Přestože z něj kritici byli nadšení, Disney už tradiční animaci nechtěl a plánovaný druhý díl Planety už vůbec ne. Co kdyby se to lidem líbilo?

Tenhle film byl nominovaný na Oscara za animaci, sakra! Jasně, že by se to lidem líbilo.

Film je zkrátka jeden z mých nejoblíbenějších a každý, kdo má animáky nebo dobrodružství aspoň trochu rád, by ho měl vidět. Je ideální pro osoby od šesti do sta let. Kdo tvrdí, že je na pohádky moc starý, má měkký nos. 

Tímto filmem se více zabývá Breadsword ve své video eseji Treasure Planet - Disney's Biggest Mistake. Celé vysvětlení, proč tento film tak pohořel, je čerpáno hlavně z tohoto videa. 

Trailer není žádná sláva, ale nenechte se tím odradit. Tenhle film můžete najít na uložtu ve výborné kvalitě. 

Znáte tenhle film? Máte v plánu se na něj podívat? 

Napište, co si o něm myslíte!

Artie