Ollivanderovy oči

16.11.2019

Povídka Pouta života má jeden důležitý detail. Ollivanderovy oči. Lépe řečeno, co se s nimi stane. Není to hezké, není to příjemné. O co jde?

Harry Potter přišel o oči a získal ty Ollivanderovy. 

Proč tak krutě?

Z jednoduchého důvodu. 

Povídka o cestování časem nabízí několik úskalí. Jedno z nich se schovává v oblíbeném prohlášení: "Vypadáš jako tvůj otec. Až na ty oči, ty máš po matce." Bylo by zajímavé pracovat s povídkou, kde se najednou objeví chlapec, který vypadá jako bratr (ne-li dvojče) Jamese Pottera. Určitě by to zaujalo jak Potterovi tak Brumbála a vznikl by příběh, kde se prohloubí vztahy mezi Harrym a jeho rodiči i prarodiči. Mohl by se stát jedním z Pobertů... Možností je spousta. Ale to nebylo cílem povídky Pouta života. Bylo důležité, aby nikoho ani nenapadlo, že je Harry jakýmkoliv způsobem příbuzný s Jamesem Potterem. A ideálně ani s Lily.

Zde přichází na řadu mučení. Takové, které občas nešťastně upraví stavbu kostí v obličeji. Několikrát zlomený a opravený nos.  Přeražená čelist a lícní kosti. Všechno spravené dobrým lékařem ale rozhodně ne do původní podoby. Tádá. 

Ale co s těma očima? Nemuselo by se s tím dělat moc. Je to koneckonců jen drobný detail. Nebo by se mu mohla změnit barva očí. Jsou k dispozici kouzla, ale máme tu pevnost sadistů. Určitě se najde jeden, kterému rupne v bedně a přežene to? Najde. Připraví Harryho o oči a Voldemortovi nezbývá nic jiného, než to rychle spravit. Slepý Zlatý chlapec rozhodně není někdo, koho by stálo za to zabít. Potřebuje poraženého hrdinu a ne mučedníka!  

Řešením je magická transplantace. Zakázaná ale mezi odborníky dobře známá. Kdo ale bude dárcem? Musí být dobrovolný a kompatibilní. Jinak by to nefungovalo. Kdo by byl ochotný zemřít kvůli takové operaci? Nikdo se o slepotě Harryho Pottera nesmí dozvědět, takže výběr je ze začátku omezen na jiné vězně. 

O kom víme, že ho Voldemort v originálu unesl? Máme zde učitelku studia mudlů, Lenku Láskorádovou a Garricka Ollivandera. Z těchto osob se nejvíce hodil starý Garrick Ollivander, kterého se Voldemort snaží přesvědčit, aby mu vyráběl hůlky pro smrtijedy. Hůlky nedostane ale Harry Potter získá nové, šedé oči. 

A tím nám vznikla dějová linka, která se postupně vyvinula ve strýčka, Noreen, hůlkaření, magii očí a kolínskou. Už si ani nedovedu představit, jak by Pouta života vypadala, kdyby Garrick nebyl zapojený víc, než jen jako hůlkař. Harryho nová rodina, falešná kariéra a způsob, jak se dostal do Bradavic, to všechno vzniklo z pouhého uvažování, jak zařídit, aby Harry nevypadal stejně jako jeho rodiče. 

Někdy i drobnosti mají velký vliv. 

Artie Wiles