Nové písně ve starém kabátě

13.10.2020

Máte oblíbeného zpěváka nebo skupinu? Je velká šance, že na internetu existuje verze jedné z jejich písní, která ale nezní úplně tak, jak jste zvyklí. Můžou za to piána, smyčce, žestě a perfektně vytrénované hlasivky. Žádné dolaďování tónů v postprodukci ani přidané efekty. Jen dřina, talent a staré dobré nástroje. A věřte, že tyto nahrávky vás okamžitě přesunou do jazzového klubu nebo kavárny. Můžeme za ně poděkovat Scotu Bradleemu, který všechny umělce dává dohromady a píše aranžmá ke každé z písní. 

Scotta Bradleeho fascinoval jazz a další "předpotopní" hudba už od dětství. Zatímco ostatní poslouchali Spice Girls a Britney, on se snažil pomocí piána rozluštit kouzlo starých desek. Když se o několik let později přestěhoval do New Yorku, založil Postmodern Jukebox, který spojuje moderní hudbu s vintage tóny. Přímo u něj v obýváku vznikají staré verze nových písní díky spolupráci s velkým počtem talentovaných muzikantů, kteří milují hudbu bez přidaných barviv, glutamátu a ochucovadel. Na Youtube kanálu mají přes 380 písní a sleduje je už pět miliónů fanoušků.

Každé video je i potěchou pro oči. Nejenže umělce slyšíme, my i vidíme, jak hrají! Je to vskutku tak. Nekombinují nahrávky ze studia a z natáčení, protože je to jedna a ta samá událost. Zkrátka hudba ve své přirozenosti a kráse. Když mluvíme o kráse, množství písní je natáčena v krásných interiérech, hudebníci jsou vyfiknutí a někdy si k tomu přizvou i tanečníky. Pokud se Casey Adams v návalu euforie nerozhodne uspořádat párty během vystoupení! Ještě nikdy jste neviděli nikoho hrát na tamburínu tak divoce !jako v jeho verzi What Is Love.

Je těžké doporučit jen pár písní a trefit se do vkusu všem. Jen takovou malou a velmi povedenou ochutnávkou je videoklip Don't Stop Believin'. Účinkuje v něm velké množství zpěváků i muzikantů, kteří se na projektu PJ pravidelně podílejí. A ještě je zajímavě natočené!

Mezi klasiky patří Haley Reinhert se svými verzemi Seven Nation Army (The White Stripes) a Creep od Radiohead.

Znáte Lil Nas X nebo Billy Ray Cyruse? A jejich Old Town Road? SpojilI rap a country. No a pak přišla bluesová legenda Miche Braden a... neřeknu, že to chlapům nandala (jakože nandala), ale ten mic drop na konci opravdu seděl.

Lizzo ovládla svět, ale Mario Jose ovládl její cover Juice!

I AM BARBIE GIRL! Musím říct víc? Jak zvládnou ty plastové barbíny tak zpívat, když ani neohnou palce, to je otázka... Nový model kamarádky sestřenice Barbie "Morgan James" se výrobcům povedl. Dokonce si na ni zahrajete jako na theremin! 

Taylor Swift má dobré texty i hlas. Ale slyšeli jste Vona Smitha, jak zpívá výšky v jejím Shake It Off? Na druhou stranu u Pulp Fictionverze Bye Bye Bye od NSYNC není o výherci o lepší verzi pochyb. Nemyslíte?  

Pokud vás můj výběr nezaujal, doporučuji navštívit Postmodern Jukebox přímo na YouTube a podívat se, co vše mají v arzenálu. A řekněte mi v komentářích, která cover verze vám učarovala a kdy je podle vás lepší originál.

- Artie


.